velikost písma: A +/ A/ A -

Divadelní nebe plné hvězd

Autor: Janka Ryšánek Schmiedtová | komentářů: 0

K letní atmosféře a dlouhým vlahým večerům patří divadelní představení pod širým nebem. Natáhnout teplé ponožky, zachumlat se do deky a pozorovat jevištní dění, zatímco kdesi v dálce projíždí tramvaj, perou se kočky, hřmí, odbíjejí hodiny a mezi kulisami poletují zmatené světlušky. Dopřejte si i vy neopakovatelný divadelní zážitek pod nebem plným hvězd.Letní shakespearovské slavnosti – klasika, která neomrzí
Letní shakespearovské slavnosti si v divadelním světě vydobyly pevné místo a během letních měsíců patří k nejnavštěvovanějším kulturním akcím.

Festival vznikl v roce 1994 na popud tehdejšího prezidenta republiky Václava Havla. Od té doby se každý rok uvede premiérově alespoň jedna nová inscenace z díla Williama Shakespeara, letos je to politické drama Jindřich IV. v režii Lucie Bělohradské. Hlavních hereckých úloh se zhostili Ladislav Mrkvička, Jan Dolanský či ostravský divadelník a držitel Ceny Thálie za rok 2008 Norbert Lichý. Tento rok můžete vidět i tituly: Romeo a Julie, Veselé paničky windsorské, Macbeth, Komedie omylů, Antonius a Kleopatra či Oko za oko – niečo za niečo.

Divadelní přehlídka her Williama Shakespeara se v posledních letech pořádá i v historických prostorách brněnského, bratislavského a slezskoostravského hradu. Představení začínají vždy ve 20:30 a ceny vstupenek se pohybují od 150 Kč do 990 Kč.

Zda je na představení seniorům poskytnuta sleva se dozvíte zde.

Oficiální stránky festivalu zde.

Divadlo na pražských Hradčanech hostí Martu Kubišovou
Pod Loretou na Novém Světě si svou letní scénu letos už pošesté postaví Divadlo Ungelt, aby zde pod širým nebem zahrálo vybrané hry ze stálého repertoáru. V programu divadla jsou také letní koncerty Marty Kubišové a jejích hostů. Letos to budou například: Lucie Bílá, Hana Hegerová či Aneta Langerová. Jana Štěpánková a Zlata Adamovská předvedou své herecké umění v inscenaci Na útěku, Chantal Pullain a Oldřicha Kaiser v Šesti tanečních hodinách v šesti týdnech. Těšit se můžete i na Alenu Vránovou, Františka Němce, Petra Kostku nebo Vilmu Cibulkovou. Divadelní podobu svého nekonečného seriálu Rodinka Tlučhořovů tu představí autorské duo Kaiser a Lábus.

Představení začínají vždy v 19:55, ceny vstupenek se pohybují od 290 Kč do 580 Kč, studenti a senioři si v den konání představení mohou přímo na Letní scéně zakoupit vstupenku za 100 Kč až 200 Kč.

Oficiální stránky letní scény najdete zde.

Divadelní loď Tajemství – netradiční pojetí divadla
Divadlo plné neokoukaných hereckých tváří, hravosti, fantazie a humoru – to je originální Loď Tajemství bratří Petra a Matěje Formanových. Letos se představí například divadlo Aqualung inscenacemi Pán času, Tyranie okamžiku, Příliš skromný Nick Carter nebo Pytlákova schovanka 2010 aneb Šlechetný milionář. Svůj nový autorský projekt předvede divadlo DNO a potěšit se můžete také i inscenací brněnského Divadla Husa na provázku Ubohá Rusalka bledá.Vzít s sebou můžete i malé diváky od tří let, pro které jsou připravena speciální představení. Hraje se večer od 20:30, dopoledne od 9:30 či 10:00, od 17:00 je k dispozici všem divákům speciální lodní bar, ceny vstupenek se pohybují od 90 do 400 Kč a denně je na pokladně lodi k dispozici 40 zlevněných vstupenek.

Oficiální stránky najdete zde.

Letní scéna Vyšehrad – hvězdná přehlídka hereckých talentů
V rámci Metropolitního léta hereckých osobností prezentuje svůj repertoár na Letní scéně na pražském Vyšehradě Studio Dva. Během července a srpna můžete shlédnout například tyto inscenace: Dámská šatna Arnošta Goldflama, tragikomedie Vše o mužích a Vše o ženách, komedie O lásce, Otevřené manželství a Zdravý nemocný v hlavní roli s Karlem Rodenem či životopisnou hru Na konci duhy o zpěvačce Judy Garland v titulní roli s Hanou Maciuchovou. Zajímavým zpestřením bude koncert slovenské zpěvačky a herečky Szidi Tobias.

Hraje se za každého počasí - vždy od 20:00 – divákům jsou k dispozici pláštěnky, cena jedné vstupenky je 390 Kč. Další informace naleznete zde.

A kam dál?
Tradiční letní divadelní prostor Otáčivého hlediště v Českém Krumlově spravovaný uměleckými soubory českobudějovického divadla nabízí jako každou sezonu činohru, operu i balet. Letos například Macbetha, Čarostřelce či Sen noci svatojánské.

Další informace naleznete zde.

Operní festival Loketské kulturní léto v přírodním amfiteátru u Ohře v bezprostřední blízkosti loketského hradu letos nabízí například operu Rusalka, koncertní provedení Nabucca nebo Carminy burany. Více informací se dozvíte zde.

Projekt Rusalka 2010 – klasika pod hvězdami je putovní divadelní inscenace, kterou můžete vidět v prostředí českých zámků. Účinkují přední sólisti českých operních scén, hraje živý orchestr, zajímavostí tohoto představení jsou velmi pěkné kostýmy. Webové stránky projektu naleznete zde.

O další kulturních tipech (nejen divadelních) na první polovinu prázdnin se dočtete zde.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.