velikost písma: A +/ A/ A -

Čivava je milý a nenáročný společník

Autor: Eva Brabcová | komentářů: 0

Je nesmírně inteligentní, přátelská a výjimečně přítulná. Byť je maličká, má velké srdce plné oddané lásky. Řada lidí, kterým odrostly děti a vylétly z hnízda, nebo těch, kteří se dočkali zaslouženého důchodu, se rozhodne splnit si svůj sen o psím příteli.

Pejsek vyplní samotu, je potřeba s ním chodit na procházky, a člověk tak může snadněji navázat kontakt s dalšími lidmi, zvláště pejskaři. Často bývá jediným kritériem při výběru psa vzhled štěněte. Snadno se tak stane, že roztomilé klubko vyroste do podoby nadmíru hbitého či mnohakilového psa. Původně vítaný společník se tak může časem stát svému majiteli přítěží. Protože se pes dožívá patnácti i více let a člověku s přibývajícími roky ubývá sil, je zapotřebí vzít tuto skutečnost na vědomí. Je dobré psíka navyknout na nějakou vám blízkou osobu, která by byla ochotna se o něho postarat v případě vaší nemoci, hospitalizace, nemohoucnosti či úmrtí. Vyplatí se to?

Vyplatí se to?
Drobná čivava nabízí oproti větším rasám řadu výhod. Je považována za nejmenšího psíka na světě. Dokáže si radostně užívat procházku i dlouhé chvíle stulená do klubíčka na klíně svého pána, k němuž přilne silným poutem.

Stačí jí poměrně krátké venčení a její váhová kategorie zaručuje snadnou manipulaci. V případě rekreace již velká část ubytovacích zařízení nabízí možnost vzít si svého psa s sebou.

Důležité jsou i poměrně nízké náklady na její stravování. Množství potravy, které spotřebuje by mělo činit zhruba 30 g na 1 kg její hmotnosti. Existuje řada firem nabízejících kvalitní krmiva zacílená i na jednotlivá plemena.Vyplatí se vybírat takovou značku, která pomáhá omezit například tvorbu zubního kamene, na který menší plemena někdy trpí. Při malých nárocích čivavy na spotřebované krmivo není cena zaplacená za kvalitu nikterak závratná. Váš veterinář vám doporučí pro vaše psíka tu nejvhodnější. Možná jste nevěděli:

Možná jste nevěděli:
1. Historie vzniku tohoto plemena je opředena tajemstvím a existuje celá řada teorií, například že čivava je kříženec psa a veverky.
2. Přes svůj nevelký vzrůst je to velmi odvážný psík hlídající si svého pána, rodinu a teritorium.
3. Výchova musí být důsledná. Pozor! Na veškeré vysvětlování dokáže reagovat tak roztomile, že vaše snaha může být snadno zmařena.
4. Šikovné na její nošení jsou různé druhy tašek a klokanek, které jí chrání před nepřízní počasí.
5. Čivava má rychlý metabolismus a zejména v chladném prostředí snadno prostydne. Má ráda teplo a slunce.
6. Když je vzrušená nebo ve stresu, chvěje se.
7. Ideální váha je mezi 1,5 a 3 kg, vyskytují se ale i jedinci ve váhovém rozpětí 500 g a 1,5 kg.
8. Každoročně je třeba naočkovat psa proti vzteklině a některým dalším psím chorobám a také pravidelně ho odčervit.

Kam dál?
knihy: Psí kusy, Pes přítel člověka nebo
www.veterina-info.cz
www.planetazvirat.cz
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.