velikost písma: A +/ A/ A -

Pes ve službách člověka: Vodicí pes a nevidomý musí být sehraná dvojka

Autor: Petra Klobasová | komentářů: 0

Vodicí psi slouží nevidomým a pomáhají jim v samostatnosti. Bez výhrad jim věří. Vybraní psi musí splňovat řadu kritérií a projít přísnými testy, protože „ve službě“ mají velkou zodpovědnost. Tito psi milují svého pána a svojí klidnou a trpělivou prací mu jsou ochotni kdykoliv dělat průvodce tak, jak byli při výcviku připraveni.Eva Tručková je předsedkyně třebíčské oblastní pobočky Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých (SONS). Paní Tručková se řadí mezi takzvané „zbytkaře“, tedy mezi prakticky nevidomé. Vidí maximálně třicet centimetrů před sebe a při pohybu po městě jí pomáhá její tříletá fenka černého labradora Connie.

Jako štěně byla Connie nejdříve umístěna do rodiny na takzvanou předvýchovu, pak absolvovala výchovný program ve středisku vodicích psů a do služby nastoupila po roce a půl intenzivního výcviku.

Connie se učila základní povely, poslušnost a hygienické návyky. Zhruba v jednom roce nastoupila na půlroční hlavní výcvik, kde se naučila povely důležité pro vodění nevidomých. „Pes ve službě má velkou zodpovědnost, nevidomý na něj zcela spoléhá,“ říká Eva Tručková. Vodicí pes zrakově postiženým pomáhá v pohybu a nahrazuje jim oči. Psi jsou schopní zapamatovat si až pět tras. „Každý pes je jinak vnímavý a jinak spolupracuje se svým pánem,“ vysvětlila Tručková. „Moje fenka mě vodí do klubu pro nevidomé nebo do obchodu, díky ní jsem samostatná,“ dodává. Vodicí pes musí splnit hlasové povely (kupříkladu nastoupit nebo odbočit doprava), ale také najít na povel třeba tlačítko semaforu nebo volné místo k sezení.

Nejdůležitější úloha vodicího psa je vyhýbat se překážkám. Pes by měl také zabránit v další chůzi v případě nebezpečí. „Když je pes v postroji, začíná mu služba, nesmí lumpačit a musí na sto procent poslouchat,“ uvedla Eva Tručková. „Jakmile ale sundá postroj, je to pes jako každý jiný. Hraje si a dovádí,“ podotýká.

Jaké je vaše oblíbené domácí zvíře? Zapojte se do našeho diskuzního fóra zde.

Nejčastěji se k asistenci vychovávají labradoři nebo retrívři. Ve výcvikových centrech ale mohou podle přání nevidomého zkusit vychovat jakoukoli jinou rasu. Pes se vybírá podle velikosti, ale také podle povahy. „Kdo je pomalejší a váhavější, musí mít psa klidné povahy, protože nevidomý je na psovi plně závislý a pes musí proto zcela vyhovovat jeho vitalitě,“ vysvětluje Eva Tručková.

Kam dál?
Kůň chráněný UNESCEM
Alarmy do kapsy – hlídají a chrání
Trénujeme paměť
Nevyhovuje vám váš lékař? Nestyďte se ho změnit!
Revoluční podrážka na bolesti zad

www.sons.cz
www.vodicipsi.cz

Znáte někoho, kde je zcela odkázán na svého vodícího čtyřnohého přítele? Vzali byste si štěně určené pro práci vodícího psa na první fázi výchovy? Víte, že je to placená práce? Diskutujte s ostatními čtenáři přímo pod článkem nebo zde.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.