velikost písma: A +/ A/ A -

Jak poznáte seriózní realitku?

Autor: Michaela Poštulková | komentářů: 2

Případy podvodníků, kteří vybrali zálohy na nákup nemovitosti a pak i s penězi zmizeli, se stále množí. Drzost zlodějů nezná mezí, mnozí se dokonce neostýchají vydávat za zaměstnance skutečných realitních společností.Jak se pozná seriózní realitní společnost – online

- Má funkční aktualizované internetové stránky.
- Přehledně jsou uvedeny platné kontakty na společnost – sídlo, adresa, telefonní a faxové spojení, údaje o zápisu do obchodního rejstříku včetně vložky, IČO, DIČ. Leccos napoví i provozní doba.
- Společnost má pozitivní reakce od ostatních zákazníků i na jiných stránkách, než na svých vlastních. Zadejte si do www.gooogle.cz jméno realitní společnosti a vyhledejte, zda si někdo nestěžuje na nepoctivé či protiprávní jednání. U méně známých společností neváhejte elektronicky kontaktovat ty, kteří s kanceláří již spolupracovali (pokud např. v diskuzích nechají svůj kontakt).
- Všechny, nebo takřka všechny nemovitosti mají přesný popis, bohatou fotogalerii a jasné údaje o konečné ceně.

Jak se pozná seriózní realitní společnost – offline

- Disponuje třeba malými, ale vybavenými prostory. Kamenná kancelář je udržovaná.
- Realitní společnost poskytuje kompletní servis – od odhadu cen nemovitostí nezávislými odborníky, přes prodej, pronájem až k vyřízení daní či poradenství ohledně hypoték.
- Zaměstnává dostatečný počet lidí. 3 osoby ve složení: ředitel – jeho zástupce – a řidič (rychlý odvoz na letiště) jsou navýsost podezřelé.
- Domluvení prohlídky je bezproblémové, rychlé. Makléř schůzky neruší či nepřesouvá. Pokud ano, hrozí, že se snaží se skutečnou realitní kanceláří, která má na prodej exklusivitu, teprve vyjednávat.
- Kancelář je členem relevantní asociace jako je např. Asociace realitních kanceláří České republiky www.arkcr.cz.

Jak na nejznámější triky – kde získat informace?

Zdarma přes internet nahlédněte do katastru nemovitostí nahlizenidokn.cuzk.cz. Jsou zde zapsáni současní vlastníci nemovitosti i vlastníci pozemku, popř. to, zda není nemovitost zatížena nějakým právem. Podle www.zlatestranky.cz vyhledejte současné majitele a telefonicky se přesvědčte, že nemovitost skutečně prodávají. Může být již několik měsíců prodána.

Zdarma přes internet – www.justice.cz – nahlédněte do obchodního rejstříku. Hned na úvodní straně naleznete rozhraní, přes které můžete danou kancelář vyhledat (přes název společnosti, přes IČO apod.). Poté rozklikněte „úplný výpis“, v kterém se můžete dočíst např. to, že společnost už půl roku nefunguje, nebo že její předmět činnosti se změnil – např. už může nemovitosti pouze oceňovat, ale už ne prodávat. Cenným vodítkem je i doba působení na trhu.

Vyzkoušejte si realitku v praxi

1. Zažádejte o schůzku v sídle společnosti. Nenechte se odbýt tím, že sídlo je bůhvíkde, že se zrovna maluje, nebo že kavárna bude příjemnější, a že jde o „běžnou praxi“ – nejde.

2. Informujte se, zda můžete pro případ úschovy peněz (od rezervační smlouvy k předání klíčů či zapsání nového majitele v registru vlastníků) využít služeb notáře či banky, ne pouze úschovnu poskytovanou v rámci realitní kanceláře, či u právníka, který je zde zaměstnán.

3. Dejte makléři jasně najevo, že o nemovitost máte zájem a zda-li vám s ní „nepočká“několik dní či týden. Pospíchá na peníze? Má „nedozírné zástupy“ dalších zájemců a záloha musí být složena do zítřejšího poledne? Je ochoten s vámi dokonce jít do banky, jen aby měl hotovost k dispozici? Prchejte.

4. Nenechejte si vnutit exkluzivní zastupování, které vám zabrání prodat nemovitost náhodnému zájemci bez nutnosti platit provizi kanceláři.

5. Před podpisem jakékoliv smlouvy (rezervační, kupní, smlouvy o smlouvě budoucí) si její plné znění dejte nejprve zaslat emailem či poštou, abyste je mohli prodiskutovat se svým právním zástupcem. Ke smlouvě pak můžete elektronicky poslat své připomínky či návrhy na změny (to je ostatně právo jak kupujícího, tak prodávajícího). Zprostředkovatel (realitní kancelář) pak k podpisu musí předložit tu smlouvu, na které se obě strany dohodly a se kterou jsou seznámeny.

Kam dál?
Druhé bydlení: chytrá investice
Na koho si dát v Česku pozor při koupi nové nemovitosti
Chcete pronajímat byt nebo pokoj?

Využili jste již někdy služeb realitní kanceláře? Jak vše probíhalo a byli jste spokojeni s nabídnutým servisem? Šli byste do toho znovu? Podělte se své zkušenosti s ostatními čtenáři přímo pod článkem nebo v diskuzním fóru.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.