velikost písma: A +/ A/ A -

Bydlení pro seniory? Velká neznámá!

Autor: Bohumír Kotora | komentářů: 0

Demografický vývoj ukazuje, že v roce budou 2050 senioři nad 65 let tvořit skoro třetinu všech obyvatel. Prodlužující se věk naznačuje, že v nedaleké budoucnosti bude žít v naší zemi téměř milión seniorů ve věku nad 80 let, což je podstatně více, než je tomu dnes.

Za totalitního režimu se vepsala do našeho povědomí skupina Katapult svým hitem: „Mají si kde hrát?“ Frontman kapely, zpěvák Olda Říha, se v něm kriticky tázal, zda budou mít děti v roce 2006 vůbec nějaký prostor pro skotačení. Daný letopočet už máme za sebou, píseň zestárla. Její aktuálnost, sarkasticky řečeno, však nikoliv. Pomyslným ratolestem z písničky přibylo na hrbu pár křížků a pomalu se dostávají do předdůchodového věku, do věku vybízejícího k otázce: Budeme mít na stáří kde bydlet? Statistická čísla uvedená v záhlaví článku jen podtrhují její naléhavost.

Malou sondu při hledání odpovědi na toto ožehavé téma nedávno provedla i Česká televize, a to reportáží redaktorek Lucie Komňacké a Mirky Vildové. Jejich zpravodajská výpověď přitom nahlédla do Středočeského a Plzeňského kraje.

Středočeský kraj podporuje soukromé investory
Extrémní rozdíly pro dožití starších obyvatel přinesly dva vybrané příklady: buď moderní byty s výhledem na zahradu v novém senior parku v Sokolči u Poděbrad, nebo průchozí pokoje, někdy i desetilůžkové, se společnými toaletami na patře v krajském domově v Lysé nad Labem. „Zařízení tohoto typu máme ve středních Čechách asi dvacet procent," uvedla na kameru Zuzana Jentschke Stöcklová, radní pro sociální oblast Středočeského kraje. Nepoměrnou diferenci šlo nalézt také v ceně. Zatímco v běžném krajem zřízeném domově zaplatí senior měsíčně za ubytování tři tisíce korun, v soukromém zařízení skoro dvanáct tisíc.

Je logické, že bezbariérový soukromý penzion se čtyřiadvaceti menšími, maximálně dvoupokojovými byty v Sokolči u Poděbrad, poskytne moderní, ale také výrazně dražší bydlení oproti tomu, které zřizuje stát. Kapacitou však zdaleka nestačí. A tak se tu opět nabízí otázka: „Jaké možnosti mají starší lidé?“
„Vzhledem k tomu, že průměrný důchod v Česku se pohybuje kolem deseti tisíc korun, tak je jasné, že tento nadstandard si nemůže většina seniorů v Česku dovolit," přiznala Zuzana Jentschke Stöcklová. Jiného názoru však byl Jaroslav Plesník ze Senior Parku, a.s.:
„Kdokoliv vlastní byt v Praze v paneláku a pronajme ho, tak za ty peníze tady může bydlet," poznamenal. Jenže každý v hlavním městě byt nemá!

Reportáž dále poukázala na to, že ani v levnějších domovech důchodců není dostatek míst. Jen ve středních Čechách by do nich aktuálně chtělo o čtyři tisíce lidí víc, než je celková kapacita. Průměrně tak každý zájemce čeká téměř dva roky. Kraj se proto chytá stébla v podání myšlenky aktivit soukromých investorů a vidí jejich iniciativu jako vhodné doplnění možností, které má ze zákona poskytovat stát. Proto by chtěl v budoucnu soukromé investory podporovat například možností dlouhodobých pronájmů pozemků vhodných k výstavbě soukromých seniorských zařízení.

Středočeský kraj však také počítá s výstavbou několika domovů z vlastních zdrojů. Nových devadesát lůžek by mohlo být k dispozici například v Berouně nebo v Kladně. Dostavovat se budou také domovy ve Zdicích a Uhlířských Janovicích. V Novém Strašecí by mohl dokonce vzniknout speciální pavilon pro klienty s Alzheimerovou chorobou.

Na Plzeňsku chybí místa pro seniory
Ne všude je však situace takto příznivá. To televizní štáb zjistil svým výjezdem na Plzeňsko. I zde se řeší kritický nedostatek bytů pro seniory. Peníze stačí sotva na rekonstrukci stávajících domovů. Nové se daří stavět pouze za pomoci evropských peněz. Konkrétním příkladem redaktorky dokumentovaly daný stav věci.

Paní Marie bydlela s rodinou v Plzni a několik let marně hledala možnost umístění v domově pro seniory. Když se dozvěděla o novém zařízení ve Vejprnicích, ani chvíli neváhala. „Jsem tady spokojená, rodina mě často navštěvuje,“ pochvalovala si Marie Hauerová, klientka Domova poklidného stáří ve Vejprnicích.

Výstavba vejprnického domova stála šedesát milionů korun. Většinu nákladů pokryly dotace z EU. Především díky nim se u nás postupně daří zvyšovat životní standard seniorů. Podobných zařízení je ale pořád zoufale málo. „Populace neustále stárne, a proto se budeme potýkat se stále většími problémy," upozornila Dagmar Terelmešová, radní Plzeňského kraje pro oblast sociálních věcí.

V Plzeňském kraji chybí byty pro seniory i specializovaná zařízení typu toho vejprnického, kde se o klienty v případě potřeby postará i odborný personál. „Zdravotnický personál je tady dvanáct hodin. Zajišťujeme i noční služby,“ vysvětlila sociální pracovnice Markéta Zahálková. „Domov má kapacitu čtyřicet čtyři lůžka,“ konstatoval Pavel Karpíšek, místostarosta obce Vejprnice.

Péče o seniory začíná být jedním z nejperspektivnějších oborů. Podle prognóz sociologů bude už v roce 2014 v českých regionech více seniorů než dětí, kolem roku 2030 už má na dvě stě seniorů připadat sto dětí. Chybí však jasná státní koncepce výstavby pro tuto věkovou kategorii. Možným vzorem pro naši vládu může být sousední Rakousko, kde v tomto směru dostávají prostor tamní nejlepší architekti. Podle toho to také vypadá, protože mezi seniory vládne spokojenost.
Zdroj: ČT 24
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.