velikost písma: A +/ A/ A -

Ortorexie – posedlost zdravým životním stylem

Autor: Irena Ševelová | komentářů: 0

Zatímco o anorexii, bulimii a jiných poruchách stravování byly popsány stohy papíru, ortorexie je porucha, o které toho obecně příliš nevíme. Zdraví však ohrožuje úplně stejně.

Tato nemoc se začala šířit především v 80. letech minulého století, v období, kdy se prosazoval kult štíhlého těla ve spojení se zdravým životním stylem. Přestože není veřejnosti tak známá jako již zmiňovaná anorexie, je minimálně stejně nebezpečná.
Přední světová dielotoložka Alice Angremannová upozorňuje, že se zdravý životní styl stává celosvětovým fenoménem, lidé jsou zahlceni informacemi, které neumějí třídit: „Touto poruchou bývají nejvíce postiženi lidé s vyšším vzděláním, kteří mají dobrý přístup k informacím zejména z internetu, ale i z jiných zdrojů.“ V ČR se setkal s ortorexií už každý čtvrtý člověk. I u nás jsou nejvíce ohroženi vzdělaní lidé, muži i ženy, ve věkovém rozmezí 30 – 40 let, kteří mají stabilní zaměstnání a jsou ve svém životě relativně úspěšní. Specialistka na výživu Jarmila Mandžuková k tomu dodává: „Postižená osoba včetně nejbližšího okolí považuje projevy nemoci „jen“ za dodržování zásad zdravé výživy. U řady postižených, doslova posedlých zdravou stravou, nemoc nepozorovaně vygraduje a nemocný se již následně neobejde bez lékařské pomoci.“ Novináři také několikrát upozorňovali na přehnaně zdravý životní styl Julie Roberts i dalších celebrit, které napodobuje řada převážně mladých lidí.

Jak ortorexie ovlivňuje život?
Paní Alena vždy hltala články a rady, jak zdravě žít. Odjakživa se vyhýbala obecně známým nezdravým potravinám, ale s věkem se o tuto problematiku zajímala ještě více: ,,Začalo to nevinným nákupem bio potravin, kdy jsem pomalu ze svého jídelníčku vyřadila veškeré jiné jídlo. Vyžadovalo to disciplínu a bylo to také finančně náročné, jenže co bych pro své zdraví neudělala.“ Paní Alena neskončila u bio ovoce, její posedlost ji dohnala k tomu, že kontrolovala složení bio potravin, pečlivě žvýkala každé sousto nejméně stokrát než polkla, neustále sledovala nové trendy, kterým podřizovala svůj život. Zpočátku jí to vyhovovalo, vypadala a cítila se dobře, okolí ji obdivovalo. Obdiv však brzy vystřídaly překvapivé pohledy a nepříjemné otázky. Kamarádka paní Aleny to komentuje slovy: „Když ke mně přišla na návštěvu, vždy si přinesla svoje vlastní občerstvení. Snažila jsem se jí vyjít vstříc, a v den její návštěvy jsem nakoupila bio ovoce a připravila ovocný salát. Těšila jsem se, že Aleně udělám radost a ukážu se jako pozorná hostitelka.“ Jaké však bylo její zklamání, když paní Alena odmítla cokoliv z ovocné mísy sníst, protože své přítelkyni nevěřila, že potraviny jsou skutečně bio. Následovala hysterická scéna, paní Alena kamarádku obvinila, že jí namísto bio jablka podstrčila obyčejné, což podle její utkvělé představy mohlo snad až způsobit otravu.

Nakupujete-li biopotraviny, přečtěte si také článek: „Staronové“ farmářské trhy

Kam až může dojít?
Trvalo ještě několik měsíců, než si byla paní Alena ochotna přiznat, že se její chování výrazně změnilo a než vyhledala odbornou pomoc. K lékaři přišla ve stadiu, který již hraničil s paranoiou. Nestačilo jí přečíst si složení bio potravin, užírala se a trápila podezřením, že deklarované složky jídlo neobsahuje. Vyhrabala z koše prázdný pytlík, jen aby si znovu přečetla složení a ujistila se, že potraviny neobsahovaly žádnou chemii, že byly výhradně přírodního charakteru. Když se uklidnila, že nic nepřehlédla, podlehla zase panice, že ji podvedl prodejce a ona snědla obyčejné potraviny. Paní Alena nedokázala pozřít nic, co nebylo zdravé, jenže zároveň nedokázala ani věřit, že to, co je zdravé, zdravé skutečně je. Když vyhledala odbornou pomoc a vyslechla si diagnózu, s překvapením zjistila, že trpí poruchou příjmu potravy nebo-li ortorexií, nemocí, o jejíž existenci do té doby neměla ani tušení.

Tip Žijemenaplno: Pokud jste po přečtení článku znejistěli, zda netrpíte ortorexií, udělejte si jednoduchý Bratmanův test.

1. Plánujete svůj jídelníček několik dní dopředu?
2. Přemýšlíte tři a více hodin denně nad dietou?
3. Stal (a) jste se k sobě přísnějším?
4. Snížila se kvalita vašeho osobního života na úkor dodržování zdravého životního stylu?
5. Upřednostníte vždy nutriční kalorie nebo chuť jídla?
6. Zvýšila se vaše sebeúcta k vlastní osobě, protože žijete zdravěji?
7. Máte pocit viny, když porušíte dietu?
8. Zmizely z vašeho jídelníčku nekompromisně navždy všechny vaše oblíbené pokrmy?
9. Působí vaše dieta potíže při setkání s přáteli, s rodinou nebo při stravování mimo domov?
10. Cítíte uspokojení, když se zdravě stravujete?

Pokud jste odpověděli na tři až pět otázek kladně, znamená to, že byste měli v otázce zdravého životního stylu zvolnit. Čím více kladných odpovědí, tím větší jsou vaše sklony k ortorexii a měli byste vyhledat pomoc odborníka. Pokud jste odpověděli dokonce na všechny otázky kladně, nacházíte se v rozvinutém stadiu této nemoci.

Máte-li pocit, že trpíte ortorexií, vyhledejte lékařskou pomoc:
Jednotka specializované péče pro poruchy příjmu potravy na Psychiatrické klinice 1.LF UK a VFN Praha. Lze využít i tzv. ambulantně poskytovaných služeb - informace na tel: 224 965 335

Kam dál?
Kam v Praze za farmářskými trhy?
Při depresi jezte mungo a chřest
Stárněte bez problémů díky stravě

Trpěl ve vašem okolí někdo poruchou příjmu potravy? Svěřil se vám, vyhledal odbornou pomoc, nebo se vše snažil tajit a vypořádal se poruchou úspěšně sám? Svěřte nám svoje zkušenosti v diskuzi pod článkem nebo si založte diskuzní fórum.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.