velikost písma: A +/ A/ A -

Růži vybírejte, když kvete

Autor: Zahradnictví Líbeznice | komentářů: 0

Zahrada bez růže je jako příslovečná „ Florencie bez nebe a bez Vesuvu Neapol“. Vyberte si vhodnou odrůdu do malé městské zahrádky, pro rozsáhlý pozemek či jedinou nádobu na terase právě teď – v období, kdy růže kvetou.


Crocus Rose - velkokvětá keřová odrůda

A když už vybírat, tak pořádně a všemi smysly: ne podle katalogů nebo fotografií na internetu, ale někde, kde si můžete prohlédnout barevný odstín, posoudit celkový vzrůst a také si přivonět. Špičkoví světoví šlechtitelé prodávají své odrůdy právě teď, když jsou nejkrásnější. Vyšší cenu kontejnerovaných růží kompenzuje podstatně bohatší sortiment odrůd i jistota jejich vzhledu.


William Shakespeare 2000 - velkokvětá keřová odrůda

Až si svou královnu vyberete, můžete si ji odvézt a rovnou i zasadit. Kontejnerované rostliny prodávané v květináčích s bohatým kořenovým balem můžete vysazovat od jara do podzimu i v době květu. Na podzim je třeba vysazovat jen růže prostokořenné. Móda zasahuje i tak nadčasovou oblast jako je pěstování růží. Obliba klasických velkokvětých čajohybridů klesá, prvenství si mezi pěstiteli a zahradními architekty získávají růže z jiných skupin. Kromě krásy mají jedno společné: jsou o poznání méně náročné na péči než půvabné, ale poněkud zhýčkané čajohybridy.


Graham Thomas - popínavá odrůda

V poslední době se nejvíc prosazují anglické růže, mnohokvěté odrůdy i druhy a odrůdy s jednoduchými květy. Anglické velkokvěté a vonné růže, od šlechtitele Davida Austina jsou moderní obdobou tradičních zahradních růží a letošní novinkou v sortimentu venkovních rostlin. Firma byla založena roku 1969 a od té doby byla mnohokrát za svou šlechtitelskou práci oceněna. Každý rok představuje průměrně tři nové kultivary. Všechny nabízené odrůdy jsou v našich podmínkách plně mrazuvzdorné a odolné vůči chorobám, kterými běžně růže trpí.


Brother Cadfael - velkokvětá keřová odrůda

Mnohokvěté odrůdy vyvažují menší velikost květů tím, že kvetou bohatě a dlouho. Z květů se můžete těšit od června až do podzimu. Odrůdy s jednoduchými květy navazují na prostý půvab botanických druhů, podstatně však rozšiřují jejich barevnou a velikostní paletu. Dokonale jim to sluší ve venkovských zahradách.


Winchester Catherdal - velkokvětá keřová odrůda

Dobrou pomůckou při výběru odrůdy je certifikát ADR. Ten potvrzuje, že růže úspěšně prošla dlouhodobými testy mrazuvzdornosti, odolnosti proti chorobám a škůdcům a zároveň přesvědčila porotu o své kráse a ochotě kvést. Osvědčení získává jen zlomek z testovaných odrůd.


Constance Spry - popínavá odrůda

Růže z kontejnerů není nutné před výsadbou seřezávat – připravili byste se o krásu květů. Než rostlinu zasadíte, namočte ji i s nádobou do kbelíku s vodou. Až přestanou vystupovat vzduchové bublinky, vyjměte ji a vyklepněte z kontejneru. Vyhlubte dostatečně velkou výsadbovou jámu – zkypřete její dno a stěny – a růži zasaďte tak hluboko, aby místo očkování leželo 5 centimetrů pod povrchem půdy. Po výsadbě nezapomeňte na zálivku.


Pat Austin - velkokvětá keřová odrůda

Tip od Žijemenaplno.cz: Kvalitní sazenice by měla být dobře zakořeněná: při šetrném zvednutí nejde vytáhnout z nádoby. O pečlivosti pěstitele svědčí i větší a hlavně vyšší kontejner. Růže z něho mají delší kořeny a lépe se ujímají. Kvalitní sazenice je pravidelně tvarovaná a má hladké pevné výhony.

Kam dál?
Stěny z okrasných dřevin - nový prvek do českých zahrad
Okrasné trávy: koncert pro vítr a stébla
Komplexní péče o trávníky

Pěstujete na své zahrádce nebo balkónu růže? jakým odrůdám dáváte přednost? Uvítali byste více praktických rad z této oblasti? Zapojte se do diskuze přímo pod článkem nebo v diskuzním fóru.

 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.