velikost písma: A +/ A/ A -

Kam a s kým na dovolenou?

Autor: Irena Ševelová | komentářů: 8

Jestli jste se ještě nerozhodli, kam, případně s kým letos vyrazíte na dovolenou, přinášíme vám pár tipů. V Evropě je tolik krásných příležitostí, že je škoda trávit dovolenou každý rok na stejném místě.Dovolená s dětmi
Chystáte-li se na dovolenou s vnoučaty, je důležité správně zvolit čas i místo. Zvýšenou pozornost věnujte především tomu, jak dlouho bude trvat cesta (čím menší dítě, tím kratší by měla být) a také hygienickým standardům zvolené destinace. S dětmi předškolního věku se vyhýbejte hlavní sezóně. Letoviska bývají přeplněna, cena zájezdů vyšší a velké horko hůře snesitelné. Nezapomínejte, že malé děti potřebují na aklimatizaci mnohem více času než dospělí. Trvá jim nejméně 2 dny, než svůj biorytmus přizpůsobí novým podmínkám. Ideální délka pobytu pro děti je 14 a více dnů.

S dětmi či vnoučaty vsaďte na jednu z nejprodávanějších lokalit – na Řecko (délka letu cca 2,5 hod). Turisty každoročně lákají zdejší slunečné pláže, čisté moře i památky. Pro rodiny s dětmi je dobrá volba Zakynthos. Patří mezi nejzelenější řecké ostrovy a najdete zde krásnou přírodu, bohatou historii a kulturní vyžití. Oblíbený je vodní svět. Ostrov je vyhlášený také tím, že tu každoročně želvy Caretta caretta na místním pobřeží kladou vejce. Pro návštěvníky to znamená, že musí projevit disciplínu a toleranci – řada pláží je v této době pro turisty uzavřená.

Další vhodné destinace jsou: Chorvatsko (krátká dojezdová vzdálenost), Španělsko nebo Itálie (důraz na rodinu a všeobecně velmi pozitivní přístup k dětem).
Nevhodné destinace: Egypt, Tunisko, Turecko – zejména pro batolata, která vše ráda ochutnávají (často zde mají zažívací problémy i dospělí, natož děti).

Pokud cestujete s dětmi přečtěte si článek: Kdo vám pomůže s vnoučaty?

Dovolená s přáteli
Zkuste letos vybočit ze zajetých standardů a pobřeží starého dobrého Chorvatska, Bulharska nebo Itálie tentokrát pozorujte z jachty, nebo tradiční a klidnou dovolenou vyměňte za dobrodružný raft v Rakousku či za kapitánský můstek na lodi plující v amsterodamských kanálech. Nic z toho nemusí být drahá záležitost, ceny pobytů začínají od deseti tisíc. Důkladně vybírejte nejen posádku, pečlivě naplánujte program (kde bude příležitost se vylodit, zajít na skleničku, zaplavat si atd.) a všechny účastníky plavby s ním důkladně seznamte. Snažte se vyhovět přáním ostatních tak, aby měl každý pocit, že alespoň jednou dělá celá posádka to, co preferuje on (jestli např. některá z vašich kamarádek vášnivě ráda nakupuje, vymysletete to tak, abyste stihli i obchody). S přáteli budete trávit čas na omezeném prostoru. Může vás to ještě více sblížit, ale také si můžete lézt na nervy. Dny plné zábavy se pak rázem změní na dny plné nepohody. Ideální doba pro dovolenou s přáteli je proto 7 dní.

Praktické tipy pro cestování najdete v článku: Tipy pro snadné cestování

Dovolená s partnerem
Otázka, kam vyrazit s partnerem na dovolenou, bývá jednou z nejčastějších, které v domácnostech působí jako rozbuška. Podle statistik vzniká nejvíce partnerských roztržek právě na dovolené. V běžném životě bývají páry zahlceny řešením každodenních problémů a prostor pro nezávaznou komunikaci je omezený. Na dovolené se to mění. Zlozvyky a stereotypy, které pod tíhou každodenních starostí a únavy v domácím prostředí přehlížíme, mohou být na dovolené nesnesitelné. Když se s partnerem nemůžete tradičně jako každý rok dohodnout, jestli vaše milované Řecko, nebo jeho oblíbené Chorvatsko, zkuste navrhnout něco netradičního. Vyrazte si třeba zarybařit nebo na houby do Švédska, navštivte nespoutané pobřeží Portugalska, projeďte Holandsko na kole nebo vyrazte na některý z ostrovů, jako je rozervaná a skalnatá Korsika, pestrobarevná a dechberoucí Madeira nebo labužnická Sicílie.

Překvapte partnera a pořiďte si na dovolenou nové sexy prádlo. V našem článu se dozvíte: Proč je sexy prádlo pro muže přitažlivé

Tip redakce Žijemenaplno.cz: Ať už se rozhodnete pro jakoukoli cestovní kancelář nebo lokalitu, dejte si poradit od těch, kdo služeb cestovky využili nebo navštívili stejné místo. Budou-li se opakovat nepříznivé recenze klientů nebo turistů, poohlédněte se po jiných možnostech.

Kam dál?
Ischia – lázně pro každého
Lisabon – město bez zbytečného stresu

Kam a s kým se letos chystáte na dovolenou? Využijete služeb cestovní kanceláře, nebo pojedete po vlastní ose? Jezdíte každý rok na stejné místo, nebo upřednostňujete změnu? Diskutujte s ostatními čtenáři v diskuzním fóru nebo přímo pod článkem.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.

Dočtěte se více

Příbuzná témata: Léto 2011