velikost písma: A +/ A/ A -

Letní úrazy

Autor: Helena Chvojková | komentářů: 0

Na zahradě, na houbách i na rybách stačí trocha nepozornosti, za kterou zaplatíme někdy drobným poraněním, mnohdy závaznějším úrazem. Člověk si myslí, že právě jemu se nic nemůže stát, takže často neví, co má v takových případech dělat. Proto nabízíme několik rad.


I mistr se utne
Se sekačkou na trávu musíme jednat obezřetně a s respektem. Jestliže přece jen dojde k poranění elektrickým proudem, musíme postiženého odsunout nevodivým předmětem (dřevěnou tyčí, židlí, provazem obtočeným kolem nohou) z dosahu zdroje. Měli bychom přitom stát na nevodivém materiálu (složené noviny, prkno). Poskytneme první pomoc a protišoková opatření. Při poranění sekací lištou zastavíme krvácení, podle povahy přímým stlačením rány přes čistý obvazový materiál, případně nepřímým stlačením tepny. Pokud krvácení pokračuje, přikládáme na použitý materiál další vrstvy.

Postrach plevelů
Hnojení, postřiky a používání chemických látek na zahradě není vhodné za větru nebo velkého vedra. Na chemický zahradní útok si vezmeme oděv zakrývající celé tělo, rukavice a raději i brýle. Po postřiku si rozhodně nezapálíme spokojeně cigaretu a nezaháníme žízeň dřív, než svlékneme oděv, umyjeme ruce, očistíme a uklidíme používané pomůcky.

Když nás začne bolet hlava, cítíme závratě, je nám špatně od žaludku, pravděpodobně jsme se přiotrávili. Nesnažíme se sahat po „osvědčených“ domácích prostředcích, jako je třeba mléko, ale raději si pospíšíme k lékaři. Když se nám dostane chemikálie do oka, vyplachujeme je 10 až 15 minut pod tekoucí vodou. Postižené místo na pokožce omyjeme mýdlem a teplou vodou.

Zrádná smaženice
Kromě vysloveně jedovatých hub jsou nebezpečné i houby s termolabilním toxinem, které bez delšího vaření mohou způsobit otravy gastrointestinálního typu. Příkladem takových hub je václavka, čechratka podvinutá (nebezpečná při opakovaném požití), hřib satan. Otrava se projeví poměrně brzy nevolností, zvracením, průjmem. Účelné je vyvolat zvracení a podávat aktivní uhlí, které dokáže část jedu navázat. Zajistíme i dostatek tekutin.

Podobné příznaky může však mít i otrava muchomůrkou zelenou a jejími bílými příbuznými. První pomocí je výplach žaludku a aktivní uhlí, případně projímadlo. Po prvních příznacích otravy může další den dojít ke zdánlivému zlepšení zdravotního stavu. Postižený však musí co nejrychleji do nemocnice, protože hrozí porucha jater.

Chytil se sám
Ryba háčku unikla, ale rybář ne. Dostane-li se do kůže jen jeho špička, bez problému se dá vytáhnout a místo ošetříme jako malou ránu. Horší je, když pronikne ozubec kůží tak, že se háček v ní zachytí. Nesnažíme se ho vytáhnout, ale odštípneme šňůru a vydáme se co nejrychleji k lékaři. Jestliže jsme někde v pustině, pokusíme se pomoci si sami. Nehrozí-li nebezpečí poranění vnitřních orgánů, protlačujeme háček kůží, dokud se neobjeví ozubec. Potom přeštípneme háček mezi ozubcem a kůží, šetrně vytáhneme, vyčistíme ránu, překryjeme a převážeme. U lékaře se ale pro jistotu zastavíme na protitetanovou injekci.

Omamná vůně ohňů
Oheň je velmi rychlý a nebezpečný, zvlášť když máme oblečení ze syntetických materiálů. Jestliže oděv na někom vzplane, položíme ho co nejdřív na záda, aby se plameny nešířily směrem k hlavě. Hořící oděv rychle uhasíme vodou nebo jinou nehořlavou tekutinou, případně postiženého pevně obtočíme těžkou tkaninou (ne z umělého vlákna). Nekutálíme s ním po zemi, protože by se popáleniny mohly rozšířit.

Popálená místa poléváme studenou vodou a tak ochlazujeme až do doby, kdy ustane bolest. Pak šetrně sundáme vše, co by mohlo stahovat nebo zaškrtit popálenou část těla, tedy hodinky, pásky, boty. Opatrně svlečeme oděv, ale neodstraňujeme nic, co je k ráně přichyceno. Také nevtíráme do popáleného místa olej ani mast, ničím nezasypáváme, ale poraněnou oblast překryjeme sterilním obvazem nebo jiným čistým materiálem. Při závažnějších popáleninách nezapomeneme na protišoková opatření, známých 5 T – ticho, teplo, tekutiny, tišení bolesti, transport k lékaři.

Kam dál?
Cestujeme s vnoučaty
Chataření – česká vášeň
Je chrápání další civilizační choroba?
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.