velikost písma: A +/ A/ A -

Zhubněte 3 kg za 3 týdny – s vlákninou!

Autor: Michaela Poštulková | komentářů: 0

Všude slýcháte, že ji máte do své stravy zařadit ve větším množství. Na obalech baleného pečiva, jogurtech a dokonce i čokoládových tyčinkách se začalo objevovat slůvko „vláknina“. Výrobci se o tento zdravý trend přetahují – co z toho budete mít vy?

Funguje jako prevence i při nemoci
Účinků vlákniny se pro léčbu chorob využívalo už v biblických dobách či ve starém Řecku – konzumaci celozrnného „chudinského“ chleba doporučoval svým pacientům již Hippokrates. V plném lesku se vrátila až dnes – jako prevence civilizačních chorob. Dráždivé cizokrajné pokrmy, perlivé vody, rychlé občerstvení či konzumace jídla ve stresu dělají v našem organismu větší „neplechu“, než jsme si ochotni připustit. Otruby, ořechy či hrách zrovna nepatří k běžně konzumovaným dobrotám – proto je vlákniny v těle nedostatek.

S čím prokazatelně pomáhá
1. S hemoroidy, divertikulitidou (zánět střevních výchlipek postihující každého druhého sedmdesátiletého seniora), s prevencí rakoviny tlustého střeva (Česká republika na nejvyšší příčce ve výskytu onemocnění).
2. S peristaltikou střev – Již po několika dnech užívání znatelně redukuje průjmy či zácpu, umožňuje „chodit“ pravidelně. Rozpustná vláknina na sebe totiž váže přebytečnou vodu, tím stolici změkčí a zvětší její objem.
3. S přebytečnými kily. Naplňuje žaludek, který je delší dobu sytý. Zároveň snižuje chuť k brzkému dalšímu jídlu a zásadně usnadňuje vyprazdňování. Vláknina je součástí redukčních diet, pokud jste se jí až do teď vyhýbali, můžete jednorázově přijít i o 3 kg za 3 týdny.
4. Chrání před cukrovkou (zpomaluje vstřebávání glukózy), chorobami věnčitých tepen, snižuje hladinu cholesterolu v krvi (jelikož váže cholesterol ve žluči a vylučuje se společně s vlákninou z těla), je prevencí žlučových kamenů i infarktu a mrtvice.

Čtěte také: Už jste vyzkoušeli bioinformační přípravky?

Rozpustná vláknina reguluje tuky a sacharidy, nerozpustná bojuje se zácpou
Je potřeba konzumovat vlákninu rozpustnou i nerozpustnou. Rozpustná (či vstřebatelná) vláknina reguluje vstřebávání tuků i sacharidů, váže vodu a ředí toxické látky v tlustém střevě. Nerozpustná (nestravitelná) sytí žaludek a čistí střeva.

Jak začít s vlákninou v praxi?
- alespoň každý druhý bílý rohlík či chléb nahraďte celozrnným (ne pouze vícezrnným!)
- zakupte celozrnnou rýži a celozrnné těstoviny
- ovoce i zeleninu konzumujte častěji a hlavně i se slupkami, a to včetně ovocných kompotů (výborně fungují švestkové)
- do ranního jogurtu si přihoďte hrstku vloček – celý balík stojí pár korun
- pro večerní mlsání u televize si nakupte ořechy, sušené ovoce (hlavně fíky), semínka a klíčky
- hrášek, kukuřici, fazole či čočku zařaďte jako běžné přílohy k masům, vařte z nich polévky
- k rychlým směsím na pánvi přihoďte hrstku lněných semínek, vedle vysokého obsahu vlákniny jsou nejbohatším rostlinným zdrojem mastných kyselin typu omega-3 (Zakoupíte je ve zdravé výživě)
- čokoládky nahraďte müslli tyčinkami, podle složení vybírejte ty s vysokým obsahem vlákniny

Vyzkoušeli jsme za vás! Rozpustná vláknina z lékárny

Benefibra sypká vláknina cena cca 200 Kč/balení

Hodnocení žijemnaplno.cz: Ze všech testovaných výrobků je to nejdražší produkt. Prášek za více než 200 Kč vydrží 2 – 4 týdny, má ale citelně nejlepší vlastnosti. Vláknina se rychle rozpouští v jogurtu i v nápojích, nezanechává žádnou chuťovou stopu. Nehoustne a při akutních problémech dokáže rychle pomoci.

Vláknina – čirá, rozpustná bez příchuti (ASP Czech) cena cca 120 Kč/balení

Hodnocení žijemenaplno.cz: Cenově přijatelný produkt se v potravinách i nápojích rozpouští o něco pomaleji (2 minuty, občas zamíchat). Pak ale nezanechává takřka žádnou chuťovou stopu, nepatrně je znatelná ve slazených vodách. Nehoustne, nevytváří gel.

Psyllium Dr. Popova cena cca 100 Kč/balení 200g

Hodnocení žijemenaplno.cz: Levnější varianta sypké směsi se prodává hned v několika příchutích (citron, kaktus, meloun aj.). Ty však znatelně ovlivňují chuť jídla, do kterého jsou přidány. Směs houstne, bobtná a je hůře stravitelná. Má výraznou chuť, která nemusí být příjemná.
Ze všech dostupných typů psyllia hodnotí uživatelé výrobky Dr. Popova jako nejvíce vyhovující.

Psyllium – vláknina v kapslích cena cca 120 Kč/100 kapslí

Hodnocení žijemenaplno.cz: Řešení na cesty, při kterých není po ruce lžička, nebo pokud si s sebou chcete vzít jen několik kapslí. Po smíchání s vodou bobtná, tvoří čirý gel, který je hůře stravitelný. Nezanechává výrazné pachové stopy. Stejně jako u psyllia Dr. Popova jde o originální indické psyllium s garantovanou čistotou 98 %. Na trhu jsou k dostání levnější, ale méně „čisté“ varianty vlákniny, jejichž účinek na trávicí trakt je slabší. Vlákninu v kapslích vyrábí společnost ASP Czech, která na trh dodává i čirou rozpustnou variantu.

Pamatujte:

1. Naprostá většina výrobků, které se honosí přídavkem vlákniny, ji obsahuje ve zcela zanedbatelném množství. Např. ranní konzumace „toho lepšího“ jogurtu s vlákninou pokryje vaši denní potřebu zhruba z 5 %.
2. Vláknina na sebe váže vodu, kterou je potřeba do organismu znovu dostat. Při jejím užívání vždy pijte více vody (100% džusů a neslazených čajů), než jste zvyklí. Ideálně alespoň 3 litry tekutin denně.
3. Vysoký příjem vlákniny může zpomalit vstřebávání některých léků. Vlákninu (např. sypkou) berte 2 hodiny před či po požití léků.
4. Nepřijímejte vlákninu jen z jednoho potravinového zdroje – např. z otrub. Ty, podobně jako neloupaná rýže, mohou bránit vstřebávání minerálních látek, vápníku a železa. Denní příjem vlákniny by neměl překročit cca 30 g u dospělých, u dětí je ideální příjem stanoven pravidlem: věk dítěte+ 5 gramů. Předávkování vlákninou vede k nadýmání, zažívacím obtížím a k nedostatku minerálů.

Jíte dostatek vlákniny? Jakou s ní máte zkušenost? Svěřte se na našem fóru, nebo na facebooku.

Kam dál?
Jak na hubnutí?
Stárněte bez problémů díky stravě
Jarní detoxikace
Jarní chroupání
Kávovina je zdravější než káva
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.