velikost písma: A +/ A/ A -

Senioři a Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje

Autor: Redakce ŽijemeNaplno.cz | komentářů: 0

V tomto jedinečném seznamu naleznete nabídku slev pro seniory a důchodce, které nabízejí Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje (IDS JMK) a Dopravní podnik města Brna (DPMB).

Výhodné cestování pro seniory do 70 let v Brně (zóny 100 + 101)
Starobní důchodci do 70 let (tj. do dne, který předchází dni 70. narozenin) si mohou kupovat zlevněné měsíční a čtvrtletní kupóny pro důchodce. Pokud necestují tak často, aby se jim vyplatily, mohou si za 400 Kč zakoupit zvláštní roční kupón, který je opravňuje:
a) k cestování za zlevněné jednorázové jízdné v zónách 100 + 101;
b) k možnosti kombinace zlevněné jízdenky na 2 zóny / 15 (45) minut za 9 Kč s dalšími jednorázovými jízdenkami v případě cest z Brna do regionu a zpět.

Cena jednorázových cenově zvýhodněných jízdenek pro seniory do 70-ti let:
- nepřestupní jízdenka stojí v rozmezí 4 – 7 Kč v závislosti na počtu zón
- přestupní jízdenka stojí 9 – 37 Kč v závislosti na počtu zón a časovém vymezení
Cena předplatních jízdenek nepřenosných pro seniory do 70-ti let:
- měsíční pro zóny 100+101 činí 330 Kč
- čtvrtletní pro zóny 100+101 činí 750 Kč

Výhodné cestování pro seniory 70+ v Brně (zóny 100 + 101)
Starobní důchodci od 70 let (tj. ode dne 70. narozenin) si mohou pořídit bezplatnou předplatní jízdenku, která je opravňuje k bezplatnému cestování v zónách 100 + 101.

Pro účely kombinace jízdného se bezplatná předplatní jízdenka považuje za předplatní jízdenku a cestující si tedy při cestě mimo zóny 100 + 101 vždy dokupují jednorázové jízdenky pouze pro ty zóny, kde nemají právo na bezplatnou přepravu.

Více informací o slevách pro seniory zde.
Více informací o konkrétních slevách na jízdném (ceník) zde nebo zde.

Vlaková doprava po Brně a okolí v rámci IDS JMK
V osobních a spěšných vlacích jízdní doklady IDS JMK platí pro cestu mezi všemi tarifními body ležícími na území IDS JMK bez ohledu na to, zda v nich tyto vlaky zastavují. V rychlících jízdní doklady IDS JMK platí pouze pro cestu mezi tarifními body, v nichž tyto vlaky zastavují.

Více informací zde nebo zde.

Historická doprava
Historickým tramvajovým vozem 99 nebo 107 na lince 10 z Nových sadů na Stránskou skálu se v Brně můžete pravidelně svézt od jara do podzimu. Na pravidelných historických linkách platí běžný tarif DPMB (viz výše).

Kromě pravidelných linek pořádá při různých příležitostech DPMB i nostalgické jízdy historických vozidel. Cena jízdného je pak určena jednorázově.

Lodní doprava

Pravidelná linková
Zlevněné jízdné není seniorům poskytnuto. Sleva je však poskytnuta držitelům platné nepřenosné předplatní jízdenky pro zóny 100 a 101 a další jedné osobě s držitelem platné roční základní předplatní jízdenky (označené dále v textu jako zlevněné jízdné).

Základní jízdné pro jeden plavební úsek činí 15 Kč (zlevněné 8 Kč), zpáteční Rokle 120 Kč (zlevněné 60 Kč), zpáteční hrad Veveří 170 Kč (zlevněné 85 Kč), zpáteční Veverská Bitýška 240 Kč (zlevněné 120 Kč).

Dále DPMB nabízí takzvané pojízdné vstupenky, které v sobě zahrnují jízdné a vstupné do Zoo Brno či na hrad Veveří. Na tyto pojízdné vstupenky se nevztahuje výše zmíněná sleva pro držitele předplatních jízdenek DPMB. Základní cena pojízdné vstupenky zpáteční hrad Veveří, které v sobě zahrnuje jízdné a vstupné na hrad Veveří, činí 180 Kč. Základní cena pojízdné vstupenky zpáteční hrad Veveří, která v sobě zahrnuje jízdné a vstupné do ZOO činí 200 Kč. Základní cena pojízdné vstupenky zpáteční Veverská Bitýška, která v sobě zahrnuje jízdné a vstupné do ZOO pak činí 280 Kč.

České dráhy
Důchodci s trvalým bydlištěm v ČR mají nárok na zvláštní jízdné pro důchodce se slevou cca 50% při jízdách ve 2. vozové třídě, tento nárok prokazují průkazem, jehož ověření stojí 50 Kč.

Osoby nad 70 let s trvalým bydlištěm na území ČR si mohou zakoupit In-kartu Senior (Senior pas. Při nákupu nové In-karty platné 3 roky s aplikací In-senior na 1 rok se platí 990 Kč, při dokoupení aplikace In-senior do již zakoupené In-karty/Rail plus se platí 900 Kč za rok. In-karta Senior opravňuje k cestám ve 2. třídě osobních a spěšných vlaků bez zakupování jízdenek a další výhody.

Více informací zde nebo zde.

Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři v rámci našeho nového diskuzního fóra, nebo napište svůj postřeh do diskuze přímo pod článkem. Našli jste zde chybu? Dejte nám prosím vědět na . Děkujeme.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.