velikost písma: A +/ A/ A -

Modelářství: jak začít?

Autor: Michaela Poštulková | komentářů: 1

Vždy vás fascinovaly spletité železniční tratě, sbírky miniletadélek, z nichž některá se skutečně vznesla do vzduchu, zmenšené papírové modely měst či modely lodí? Vášeň, kterou jste opustili společně s posledním zakoupeným číslem „Ábíčka“ nebo Modeláře, je na čase obnovit, nebo s ní začít.Jak začít s modelařením

Ujasněte si, s kterým tipem modelářství chcete začít a věnujte se zpočátku plně jen jednomu druhu. Vybírejte nejen podle osobní libosti, ale i podle vašich možností finančních (vláčky jsou velmi drahé), prostorových (modely vrtulníků si žádají prostornou garáž) i dovednostních (jste pečlivky, kteří to umějí s lepidlem a papírem, nebo preferujete hoblování a práci se dřevem?).


Vymezte si čas, ve kterém se budete svému koníčku pravidelně věnovat. Třeba každý den hodinku po obědě, v sobotu celé dopoledne apod. Modelářství, ač se jeví jako zábava zcela nezávislá na časovém plánu, je především otázkou trpělivosti. Pokud si alespoň předběžný časový plán nesestavíte, může se stát, že vás pár nezdařených pokusů od koníčku zcela odradí.


Udělejte si prostor. Nemáte garáž nebo vlastní pracovnu? Vymezte si alespoň koutek v pokoji, do kterého přijde bytelný stůl a nové úložné prostory se zásuvkami. „Úklidová četa“ nebude mít pro malé plastové vojáčky volně se povalující po celém domě žádné pochopení. Udržujte pořádek. Modelář Radek na svém blogu k ideálnímu místu pro modelaření ještě dodává: „mějte při práci klid, opravdu se nevyplatí stavět, lepit či barvit někde, kde vám za zády běhají čtyři děti“.


Nepřeceňujte se! Výpovědi pokročilých modelářů se shodují v jednom: skoro každý se napoprvé pustí do příliš složitého úkolu, protože chce mít doma „tu krásnou věc“. Pracuje příliš zbrkle a bez předchozích zkušeností, takže výsledek dopadne nevalně. To začínajícího modeláře nepotěší, myšlenky se začnou ubírat špatným směrem „má-li to všechno vůbec cenu“.


Informujte se o modelářských klubech v okolí. Zkušenější kolegové vám poradí s vybavením, postupy i „fintičkami“. Jejich práce pro vás může být inspirací, pokročilejší znalosti pak můžete předat třeba vnukovi, který může modelařit s vámi. Kluby i jednotlivce po celé České republice sdružuje Svaz modelářů České republiky. Je členem mezinárodních sportovních federací a dělí se podle odbornosti na: automodeláře, letecké a raketové modeláře, lodní modeláře, plastikové modeláře a železniční modeláře.
www.svazmodelaru.cz

Když jsou vaší vášní vláčky
Železniční modelářství patří k nejkrásnějším, ale také nejdražším. Funkční dráha je nejen na „koukání“, ale také „na hraní“. O propršených prázdninách se od ní s vnukem nemusíte hnout.


Budete-li postupovat podle tzv. „modulové koncepce“, můžete své vláčky (tratě, návěstidla, stanice, výhybky) vyměňovat s ostatními nadšenci a stavět stále větší železniční impéria. V začátku vám pomohou na diskuzním fóru modelové železnice diskuze.modely.biz.

Kde koupit první kousky?

Kamenný obchod
S výběrem modelů, barev i nářadí by vám měl poradit zkušený prodavač – modelář. Vyplatí se zajet i do vzdálenější, leč vybavenější prodejny, která zaměstnává skutečného odborníka. Databázi modelářských obchodů v jednotlivých městech hledejte na www.modelareni.cz.


Internetový obchod či burza
Internetové obchody mají až několikanásobně širší a pestřejší nabídku, začínající modelář se zde ale nemusí dobře orientovat. Jsou ideální pro koupi již prověřených náhradních dílů či různých specifických doplňků.

Inspirujte se na pražském Smíchově!
Před rokem se na pražském Smíchově otevřela zcela unikátní – největší modelová železnice v České republice. Přes 100 m2 by se v Království železnic (na snímcích) mělo postupně zvětšit až na osminásobek.


Součástí třípodlažní expozice je i pohyblivý automobilový park, miniaturní kamery v lokomotivách vláčků umožňují sledovat jízdu z pozice ministrojvedoucího. Střídá se zde noc i den a vláčky jezdí podle daných jízdních řádů.


Od začátku května je navíc v Království železnic otevřena největší výstava lego-železnic v celé střední a východní Evropě. V expozici Lego je k vidění kompletní prezentace všech sestav, které v současné době Lego na trhu nabízí. 95 modelů zabírá plochu 80 m2, dalších 79 modelů je vystavených ve vitrínách.

Otevřeno je denně od 09:00 do 19:00 (ve čtvrtek a sobotu až do 21:00). Dospělí zaplatí za vstup 150 Kč, studenti 100 Kč a děti 20 – 90 Kč.Ucelená koncepce Království železnic by nakonec měla nabídnout model železniční sítě po celé České republice.

Základní postupy při začátcích s modelařením popisuje na svém webu Radek: vseomodelarstvi.blog.cz.

Foto: Vilém Kolomazník
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.