velikost písma: A +/ A/ A -

Zacvičte si očima

Autor: Helena Chvojková | komentářů: 0

Večery u televize nebo s knihou, dny u počítače, to všechno dává očím pěkně zabrat. S trochou oční gymnastiky se nám na svět bude koukat zase o něco lépe.

Ani intenzivní soužití s obrazovkou nemusí náš zrak trvale poškodit, ale může působit únavu, bolesti hlavy, mžitky a někdy také pocit sucha v očích. Když vytrvale sledujete monitor počítače nebo televizi, mrkáme v průměru pětkrát méně než obvykle, oči jsou delší dobu vystavené působení vzduchu, který je vysušuje. Proto je dobré vždy po pár minutách zrak odpoutat a zadívat se do dálky.

Mnohem účinnější je vstát a provést následující jednoduchý cvik:
Stoupneme si roznožmo s pažemi podél těla. Otáčíme trupem i hlavou pomalu z jedné strany na druhou. Dýcháme v rytmu pohybu, do strany jdeme s výdechem, zpět do středu s nádechem. Oči nezavíráme, díváme se do dáli, nezaostřujeme na jednotlivé předměty. Ráno a večer bychom měli provést 40 až 50 otoček. Toto cvičení je nejen dobré pro oči, ale harmonizuje celé tělo.

Když se totiž zrak dlouhodobě upírá do jednoho místa, rychleji slábne a zhoršuje se. Věčné sezení zase nesvědčí páteři. Výše zmíněným cvikem prospějeme zraku i páteři. (O bolesti zad se více dočtete zde).

Navlečeš mi niť?
Taky máte „krátké ruce“ na čtení? I když zatím nemáte potíže, díváte-li se na blízko, dříve či později vás neminou. Vetchozrakost totiž postihne s věkem každého. Někdo si jde pro první brýle na čtení hned při prvních příznacích, jiný ještě dlouho frajersky luští písmenka v novinách bez nich. Přitom lze vhodnými cviky potřebu prvních „čtecích“ brýlí pozdržet, případně snížit počet dioptrií.

Následující cviky příznivě působí na akomodaci oka, tedy schopnost zaostřovat na různě vzdálené předměty, i na oční svaly, jejichž dobrá kondice podporuje kvalitu zraku. Cvičíme bez brýlí, snažíme se o plynulé pohyby očí. Každý cvik bychom měli zopakovat desetkrát pro každé oko, výdrž by měla být tři až pět sekund.

Sestava:

1. část – oční svaly
Pohybujeme očima zleva doprava, v krajních polohách setrváme 3 až 5 sekund.
Zopakujeme pohyb očí po úhlopříčce a pak nahoru a dolů. V krajních polohách je výdrž.
Opisujeme očima osmičky, ležatou a stojatou.
Kroužíme očima po směru a proti směru hodinových ručiček.
Všechny cviky zopakujeme se zavřenýma očima.

2. část – akomodace
Díváme se střídavě na špičku nosu a do stran. Pomůžeme si ukazováčkem, který posunujeme do stran a očima ho sledujeme.
Zaostříme vždy na vteřinu na různé předměty v různé vzdálenosti.
Snažíme se o co nejširší záběr, vidět současně co nejvíc objektů.
Mrkáme víčky pomalu, pak zrychlujeme.
Zavřeme oči, silně stiskneme víčka, setrváme 3 až 5 sekund a pak oči vykulíme.

Relaxaci máme v rukách
Když cítíme, že máme unavené oči, obvykle je zavřeme. Mnohem účinněji si odpočinou, když na ně přiložíme dlaně, které jsme zahřáli třením o sebe. Zakryté oči pod nimi necháme chviličku otevřené a pak je tak na půl minuty zavřeme. Dlaně jen volně leží, na oči jimi netlačíme. Snažíme se odpoutat pozornost od zraku tak, že zapojíme jiné smysly, třeba sluch. Vnímáme zvuky, které nás obklopují, pak se zaměříme pouze na jeden zvuk. Takto můžeme ulevovat očím několikrát denně, ve stoje, vsedě i vleže. Je to účinné a je to příjemné.

Kam dál?
Řídíte a je vám 60? Potřebujete zdravotní potvrzení!
Křeslo místo maséra?
Vyzrajte na nespavost

Literatura: Program aktivního stylu života pro seniory, Miroslav Štilec, Portál
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.