velikost písma: A +/ A/ A -

Senioři mohou být zaměstnáni i na dobu neurčitou

Autor: Andrea Cerqueirová | komentářů: 0

Paní Zuzana začala pobírat starobní důchod. Ráda by ale i nadále zůstala zaměstnaná v obchodě, kde prodává. Je to možné, nebo existují nějaká omezení?

Od letošního 1. ledna 2010 vstoupily v platnost určité změny zákona o důchodovém pojištění. Jsou součástí první etapy důchodové reformy. Změny se týkají i možností seniorů v pobírání starobního důchodu a současného vykonávání výdělečné činnosti. „Tato změna se však nevztahuje na poživatele předčasných starobních důchodů vykonávajících výdělečnou činnost v době do dosažení důchodového věku,“ upozorňuje tisková mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová.

O předčasný důchod lze požádat až tři roky před dosažením důchodového věku. „K předčasnému starobnímu důchodu si mohou senioři i nadále přivydělávat jen způsobem, který nezakládá účast na důchodovém pojištění. Platí stejné pravidlo, jako před novelizací zákona o důchodovém pojištění,“ dodává Filipová. V praxi to znamená, že lidé, kteří požádají o předčasný důchod, mohou být zaměstnáni například jen na termínované pracovní smlouvy v délce maximálně jeden rok, nikoli na dobu neurčitou.

Novinkou od ledna 2010 je ale to, že ten, kdo má od tohoto data nárok na starobní důchod (případně měl nárok dříve, ale dosud o důchod nepožádal), může o něj požádat s tím, že se mu pracovní poměr na dobu neurčitou nemění. K platu, který měl předtím, tak pobírá i penzi. Do konce loňského roku musel mít totiž každý žadatel o starobní důchod pouze pracovní poměr na dobu určitou v délce jeden rok – přesně tak jak to nadále zůstává u předčasných důchodů. U lidí, pobírajících předčasné důchody, nastávají stejné podmínky až tehdy, kdy jim vznikne nárok na důchod v klasickém termínu.

Výhody ale nemohou využít senioři, kteří o starobní důchod zažádali již před 1. lednem 2010, tedy třeba i loni v prosinci. Ti mohou být zaměstnáni pouze na dobu určitou – také v maximální délce jednoho roku.

Paní Zuzana má štěstí, že zažádala o starobní důchod až letos v březnu. I nadále tedy může zůstat ve stávajícím zaměstnání, tedy v případě jejího zájmu na plný pracovní úvazek prodávat v brněnské oděvní službě. Pokud bude zaměstnavatel svolný a ona bude chtít, může samozřejmě využít i případného zkráceného úvazku. „Jen se bojím, že taková benevolence nebude trvat věčně a časem dojde ke korekci, aby se nezhroutil státní rozpočet,“ říká. Nic takového ale zatím ministerstvo v plánu nemá.

Od roku 2008 platí pro penzisty také změny v daňové oblasti. Starobní důchodci mohou uplatnit slevu na dani na poplatníka, která činí 24.840 korun ročně. Jelikož senioři si ve většině případů vydělávají nízké finanční částky, protože využívají zkrácených úvazků nebo dostávají menší platy než jiní, většina z nich díky této slevě daň z příjmu vůbec neplatí. Jinak se na seniory vztahují v podstatě stejná pravidla, jako na jiné poplatníky.

„Jsem spokojená. Vzhledem k velmi nízkým důchodům je pozitivní, že stát myslí na seniory alespoň tímto způsobem. Že ti, kteří jsou ještě práceschopní, nemusejí sedět doma v bačkorách. Úlevu na daních si za celoživotní dřinu také zasloužíme,“ uzavírá Zuzana.

Podrobněji se lze se všemi změnami důchodového pojištění seznámit v informačním letáku České správy sociálního zabezpečení, který je v elektronické verzi ke stažení na: www.cssz.cz/cz/informace

Kam dál?
Co dělat, když schází "roky na důchod"
Kdy můžete vyřešit ztrátu práce odchodem do předčasného důchodu
Pozor na předčasný důchod!

Zajímá nás, o jakých tématech chcete na našich stránkách číst. Zapojte se do průzkumu a spoluutvářejte web „Žijeme naplno“ s námi. Je to váš prostor a proto je pro nás důležité, abyste zde našli to, co vás zajímá. Dotazník naleznete zde.

Jste v důchodu a přitom stále pracujete? Zůstali jste ve svém původním zaměstnání, nebo jste si našli jinou práci? Preferujete zaměstnaneckou smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou? Diskutujte s ostatními čtenáři přímo pod článkem, nebo v diskuzním fóru.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.