velikost písma: A +/ A/ A -

Půjčit příbuzným? Jedině s písemnou smlouvou

Autor: www. penize.cz | komentářů: 0

Zkušenosti exekutorů potvrzují, že lidská důvěřivost a naivita bývá při půjčování peněz zneužívána nejčastěji v rodinách a mezi blízkými lidmi. Přinášíme pět rad jak si půjčky v rodině ohlídat.

Odmítnout půjčit peníze příbuzným a dlouholetým přátelům je mnohdy těžké. Zvlášť když se blízký člověk dostane do tíživé situace podle svého tvrzení nezaviněně. „S obdobnými případy se setkáváme dnes a denně. Probíhají zpravidla tak, že dlužník po vyinkasování peněz přestane s příbuzným komunikovat nebo dokonce změní bydliště. Věřiteli pak nezbude nic jiného, než se obrátit na soud a na exekutora, aby dlužnou částku vymohl,“ říká soudní exekutor Tomáš Vrána z exekutorského úřadu v Přerově.

Podle Tomáše Vrány by měli být lidé při půjčování peněz obezřetní i v příbuzenských vztazích. Přinášíme pět kroků, jak půjčovat blízkým osobám s rozvahou a o své peníze nepřijít.

1. rada: Ani nejbližším příbuzným nepůjčujte na dobré slovo
Spoléhat se na ústní dohodu, že dlužník peníze vrátí do konkrétního data, se nevyplácí. Přesto se tak při půjčování peněz mezi příbuznými stále děje. „Lidé jsou velmi často idealisté a neradi si připouštějí, že by jim blízký člověk nemusel dluh splatit,“ říká soudní exekutor Vrána.

Rozvážný člověk půjčuje jen tehdy, pokud s příbuzným uzavře písemnou smlouvu. Smlouva by měla obsahovat označení smluvních stran, tedy jméno dlužníka a věřitele včetně adres. Dále je v ní třeba uvést výši poskytnuté částky a údaj, zda se jedná o půjčku úročenou nebo bezúročnou. Nesmí chybět rovněž splatnost půjčky. Tedy údaj, zda bude dluh vyrovnaný do určitého data najednou, nebo ho bude dlužník splácet postupně v několika splátkách.

2. rada: Smlouvu o půjčce sepište nejlépe formou notářského nebo exekutorského zápisu
Písemnou smlouvu o půjčce lze uzavřít i formou notářského nebo exekutorského zápisu. Za odborně sepsanou smlouvu se sice platí, má to ale své výhody. Jestliže příbuzný přestane dluh splácet a nemíní s věřitelem komunikovat, není nutné žalovat ho u soudu a rovnou lze podat návrh na nařízení exekuce. Věřitel nemusí v takovém případě dokazovat, že mu příbuzný půjčku nesplácí, nicméně dlužník se může proti takto nařízené exekuci odvolat.

3. rada: Pohledávku po splatnosti řešte rychle, věřit slibům dlužníka se nevyplácí
Jestliže nastanou potíže a dlužník zaplatí splátku opožděně, vyplatí se obratem zjistit, co se stalo. Důležité je rozpoznat, že není něco v pořádku. Naše zkušenost je taková, že pokud dlužník nejeví snahu závazky plnit hned od začátku, svůj postoj k placení nezmění ani v průběhu několika měsíců nebo let,“ upozorňuje Vrána. Jak dodává, s postupujícím časem klesá pravděpodobnost, že se podaří získat zpět alespoň část peněz. V případě, že dlužník přestává komunikovat, nechává se zapírat nebo poněkolikáté ujišťuje, že určitě zaplatí příští týden, je potřeba začít hájit svá práva věřitele a obrátit se na soud.

4. rada: Zajistěte si tzv. exekuční titul, teprve s ním lze na dlužníka poslat exekutora
Aby mohl na dlužníka zazvonit exekutor, je potřeba mít nejprve v ruce tzv. exekuční titul. Bez tohoto dokumentu nelze exekuční řízení zahájit. Jde o pravomocné a vykonatelné rozhodnutí soudu, nebo rozhodnutí rozhodčího soudu, případně má podobu notářského či exekutorského zápisu. Jakmile budete mít exekuční titul v ruce, můžete oslovit soudního exekutora, aby na váš návrh zahájit exekuční řízení. „Exekuční řízení se zahajuje vždy na návrh věřitele. Návrh si zpravidla sepisují klienti sami, je to vcelku jednoduchý úkon,“ přibližuje Vrána. Sepsání návrhu lze rovněž svěřit i samotnému exekutorovi. „K návrhu se připojuje originál nebo úředně ověřená kopie exekučního titulu s doložkou vykonatelnosti,“ poznamenává Vrána.

5. rada: Poskytněte exekutorovi co nejvíce informací o dlužníkovi
Věřitel musí počítat s tím, že u exekutora složí zálohu na exekuční řízení. Výše zálohy odpovídá maximálně pěti procentům z dlužné částky. „Jde o vratnou zálohu, peníze dostane věřitel zpět. Ve finále platí veškeré náklady exekuce dlužník,“ vysvětluje Vrána. Věřitel by měl zároveň exekutorovi poskytnout co nejvíce informací o dlužníkovi. Užitečné je například poskytnout telefonní kontakt na dlužníka, informace o jeho majetkových poměrech nebo adresu jeho posledního pobytu. „I zdánlivě banální a nepodstatná fakta, která věřitel o dlužníkovi zná, mohou být pro exekutora důležité, aby celé řízení proběhlo bez zbytečných časových průtahů,“ doporučuje soudní exekutor Tomáš Vrána.

Jaké máte zkušenosti s půjčováním peněz v rodině? Stalo se vám někdy, že vám příbuzní nebo blízcí lidé půjčené peníze nevrátili? Podělte se o zkušenost s ostatními.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.