Pan Alfons žije trvale v ČR, ale rád by se přestěhoval za dcerou do Německa. Není mu však jasné, jak to potom bude s jeho důchodem. Řešení naštěstí není složité: stačí vyplnit ověřené Potvrzení o žití a důchod bude přicházet za ním do SRN.

Lidem, kteří trvale bydlí v
cizině, se důchody vyplácejí buď na osobní účet u peněžního ústavu v cizině nebo na osobní účet u banky v České republice. „Podle toho, kterou možnost si sami zvolí,“ říká tiskový mluvčí České správy sociálního zabezpečení Kamil Vařeka.
Dávky důchodového pojištění do ciziny se vyplácejí pozadu, nejvýše v tříměsíčních lhůtách, a to vždy v březnu, červnu, září a prosinci, zpětně za čtvrtletí, po předchozím zaslání
tiskopisu Potvrzení o žití oprávněného na ústředí České správy sociálního zabezpečení.
Podle Vařekových slov
musí být podpis na potvrzení
úředně ověřen a také opatřen datem a razítkem příslušného úřadu.
„Úřední ověření vlastnoručního podpisu provede orgán nebo úřad, který je k tomu zmocněn podle právních předpisů státu trvalého bydliště (například místní úřad, nositelé sociálního pojištění, notář a podobně), anebo český zastupitelský úřad,“ říká Vařeka.
Vyplněný tiskopis je třeba obratem zaslat na adresu ústředí České správy sociálního zabezpečení, Křížová 25, 225 08 Praha 5.
A jak to v praxi vypadá s výplatou důchodu na účet příjemce u peněžního ústavu (tedy banky) v cizině.
„Podmínky nároku na výplatu důchodu, tedy zda je oprávněný příjemce naživu, se ověřují právě tiskopisem Potvrzení o žití
. Výplata důchodu na účet u peněžního ústavu, tedy banky, v cizině je prováděna bezhotovostním platebním stykem prostřednictvím České národní banky v Praze, a to vždy až na základě zaslaného tiskopisu, zásadně za zpětnou dobu a pouze do konce měsíce, v němž bylo Potvrzení o žití vyplněno, opatřeno datem a vlastnoručním podpisem, který musí být úředně ověřen,“ vysvětluje Vařeka.
Potvrzení o žití by podle jeho slov
lidé měli předkládat z vlastního podnětu a v časových intervalech, které si sami určí, přičemž četnost zasílání není omezena.
„V žádosti o zařízení výplaty důchodu na účet je třeba sdělit přesný název a adresu banky, číslo účtu – v mezinárodní struktuře IBAN a BIC,“ uvádí Vařeka. (Pracovali jste v EU a chcete pobírat důchod ze zahraničí? Přečtěte si:
Jak získat důchod za práci v EU?)
A když si nechá
senior žijící v zahraničí vyplácet důchod na účet v České republice? Je to
takřka totožné, jen s malými obměnami –
důchod přichází v české měně.
„Také tyto podmínky nároku na výplatu důchodu se ověřují tiskopisem Potvrzení o žití. Výplata důchodu na účet u peněžního ústavu, tedy banky, v České republice se provádí v české měně, tedy v korunách, prostřednictvím České národní banky v Praze. Opět vždy až na základě zaslaného tiskopisu, a to zásadně za zpětnou dobu a pouze do konce měsíce, v němž bylo Potvrzení o žití vyplněno, opatřeno datem a vlastnoručním podpisem, který musí být úředně ověřen,“ opakuje Vařeka.
Pan Alfons zvolí nejspíš první variantu – chce, aby mu penze přicházela rovnou v eurech. Tiskový mluvčí upozorňuje na důležitou skutečnost:
výplaty důchodů nelze poukazovat na vkladové účty a vkladní knížky, pouze na běžné a sporožirové účty.
Tiskopis „Potvrzení o žití“ stáhněte zde.
http://www.cssz.cz/cz/tiskopisy/duchodove-pojisteni.html
Kam dál?
Důchod? Raději rentu!
Co dělat, když schází "roky na důchod"
Pozor na předčasný důchod!
Jaké jsou vaše zkušenosti s vyplácením důchodu v cizině? Zdá se vám postup zbytečně složitý? Vadí vám náklady spojené s ověřováním podpisu? Diskutujte s námi na toto téma!