velikost písma: A +/ A/ A -

Chtějí žít jako my

Autor: Michaela Plachká | komentářů: 0

ROZHOVOR: Pomoci pro druhé není nikdy dost. O tom ví ředitelka Konta BARIÉRY Božena Jirků svoje. Své povolání vidí jako radost, která probouzí úsměv na tváři tam, kde je ho třeba.

ředitelka Konta BARIÉRY Božena Jirků

Jaký je základní smysl, cíl Nadace Charty 77?
Naše nadace má dlouhou tradici již ze zahraničí. Nadaci Charty 77 založil František Janouch ve Švédsku v roce 1978 a jejím hlavním smyslem byla ochrana lidských práv – v praxi to byla pomoc disidentům. Po sametové revoluci jsme se v Československu uvedli sociálně-zdravotními projekty a z původního zaměření Nadace Charty 77 jsme převzali pouze některé aktivity, například dodnes udělujeme literární Cenu Jaroslava Seiferta.

Jaký byl první projekt tehdy už pražské nadace?
František Janouch ještě ve Švédsku vybral peníze na operaci slovenského chlapce Míši Budínského, který byl také díky sbírce ve Švédsku Leksellovým gama nožem operován. Ze sbírky pro Míšu zůstaly nějaké peníze a tak Františka Janoucha napadlo, že by to mohl být základ pro zakoupení tohoto unikátního přístroje na nekrvavé operace mozku s tím, že by sbírka pokračovala již u nás doma. Založené konto jsme pojmenovali po operovaném chlapci – Konto MÍŠA. Za třináct měsíců se nám podařilo vysbírat 100 milionů korun, což bylo v roce 1991 opravdu mnoho peněz. Velmi nám pomohl mimořádný zájem novinářů, měli jsme první charitativní televizní spot, prodávali jsme nálepky, pohlednice. Dodnes schovávám vzkazy od lidí, nemůžu se jich vzdát. Například jedna paní napsala na zadní stranu složenky: “Jsem nemocná. Vím, že se už zimy nedožiju. Tři tisíce, které jsem měla na kabát, posílám na konto MÍŠA.”

Před revolucí u nás žádná charita prakticky nefungovala. Jak se vyvíjela situace v mladém demokratickém státě?
Existovali jsme my a ještě jedna velká nadace Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Tato nadace se připojila k našemu projektu konto MÍŠA a podporovala ji. Pak se s nadacemi a podobnými organizacemi roztrhl pytel. V krátké době jich bylo na 6 000. To moc přehlednosti a důvěryhodnosti nadačnímu sektoru nepřidalo. Pořádek udělal teprve nadační zákon, který platí od roku 1998, a správně ustanovil, že každá nadace musí mít základní nadační jmění nejméně ve výši půl milionu korun. Tento základ je nehnutelný a funguje jako garance. My máme dnes základní nadační jmění už ve výši více než 75 milionů korun a z výnosů tohoto jmění se nám daří pokrýt veškerý provoz nadace. Dary tak putují v plné výši přímo k lidem, kteří je potřebují.

Nadace však nemůže spoléhat jen na jednotlivé dárce. Kam dál se obracíte?
Samozřejmě hledáme nejrůznější způsoby, jak získávat peníze. Obracíme se na sponzory, od kterých získáváme značnou část financí. Máme dlouhodobou smlouvu se společností RWE, významní sponzoři jsou firmy Tipsport, Microsoft, Fortuna, sázková kancelář, s. r. o.. S řadou společností spolupracujeme a spravujeme část financí, které chtějí věnovat na charitu (SKANSKA CZ, Česká pošta, Delphi).Děláme adresné direct mailové zásilky, pořádáme aukce výtvarného umění. Z aukcí sponzorujeme projekt Stipendium Bariéry. Na poštách prodáváme pohlednice, ze kterých financujeme bezbariérové přístupy do škol. Organizovali jsme také projekt “Ostrovy života”. Na konto tohoto projektu putovaly malé částky ze zakoupených výrobků, například Danone, Opavia, Vitana, Procter & Gamble a dalších. To byla skvělá cesta pro získávání peněz, kterou jsme otevřeli i pro jiné nadace. Podařilo se nám získat grant z Norských fondů pro 12 nemocnic, které si chtěly pořídit supermoderní inkubátor pro záchranu života novorozenců. Ale náš základ opravdu tvoří zhruba 40 tisíc malých dárců, kteří jsou nám věrni a posílají ze svého účtu každý měsíc malou částku.

Je solidárnost v českých zemích velká?
Na charitu dnes přispívá 57 % obyvatel České republiky a 80 % z nich dává do 100 korun ročně. Starší lidé mají většinou nastavený trvalý příkaz na svém účtu, mladší spíše preferují posílání DMS nebo sbírky na ulici. Malé částky – velká pomoc. Bilance mi připadá dobrá.

Čtěte také: Vodní hladina – zrcadlo iluzí i poznání

Jakou hraje roli reklama?
Anonymním dárcům dáváme prostřednictvím mediálních kampaní vědět, jakým způsobem nadace hospodaří. Je to moc důležité. Zvlášť když máte cca 40 000 drobných pravidelných dárců, kteří jsou ve většině anonymní. A to Konto BARIÉRY má, to je naše chlouba.

Vaši nadaci má většina lidí spojena s Kontem BARIÉRY a pomocí vozíčkářům. Jak tento projekt vůbec vznikl?
Pamatuji si, když dveře nadace rozrazil mladý muž s krásnou šálou na krku, který nám přišel ukázat nějaký story-board. Bylo to v roce 1992 a přiznám se, že jsem ani nevěděla, co to je. My jsme podle něj natočili reklamní spot s klukem na vozíčku, který se maluje na klauna. Tehdy se zrodila myšlenka, že budeme odstraňovat bariéry – a vzniklo Konto BARIÉRY. Je to projekt, který už funguje 17 let a prakticky zastínil původní “matku”, Nadaci Charty 77. Princip je takový, že cca 40 000 dárců každý měsíc přispívá malou částkou (20, 50 i více korun). A tak se na našem kontě každý měsíc sejde víc než jeden milion korun. Měla jsem strach z finanční krize, ale musím říct, že solidarita je velká, krize nás a naše dárce zatím opravdu nezasáhla.

Čtěte také: Dana Linkeschová: Most, po kterém můžeš přejít

Pomáháte i v jiných oblastech?
Jsme vnímaní jako pomoc vozíčkářům, ale pole našich aktivit je opravdu široké. Podtitul Konta BARIÉRY je “patří mezi nás” – ať jsou to nevidomí, neslyšící, děti z uprchlických táborů nebo z dětských domovů. Máme pro ně například projekt Domy na půli cesty, které pomáhají dětem z dětských domovů vpravit se do normálního života. V dětských domovech je sice o ně postaráno, ale co je to platné, na život připravné nejsou. Když domov opouštějí, často ani nevědí, kolik stojí rohlík nebo boty.

Po úraze se většině postižených obrátí život naruby. S čím bojují, co je pro ně ten největší problém?
Každým rokem se u nás zraní asi 250 lidí. Většina zcela změní svůj život, musí změnit zaměstnání, svůj obor. Nemohou třeba chodit, ale mohou a musí žít. Všechno je pro ně hodně těžké, přesto se chtějí vrátit do života. I pro ně má nadace pomoc, projekty Nový start a Počítače proti bariérám nebo Sport bez bariér, ale to by bylo na další rozhovor.

zijemenaplno.cz děkuje za rozhovor Mgr. Boženě Jirků, výkonné ředitelce Nadace Charty 77/Konta BARIÉRY

Číslo účtu Konta BARIÉRY je 17 111 444/5500, Raiffeisenbank.
Burza práce Konta BARIÉRY: www.kontobariery.cz/burzaprace
Chcete poslat dárcovskou SMS? Odešlete SMS ve tvaru DMS mezera KONTOBARIERY na tel. číslo 87777.

Přispíváte na charitu? Využíváte služby DMS? Důvěřujete nadacím a charitám? Diskutujte s ostatními čtenáři o vzájemné pomoci a solidaritě na diskuzním fóru nebo na facebooku.

Kam dál?
Jaké změny chystá sociální reforma pro lidi s postižením?
Jiří Ježek - nejlepší handicapovaný sportovec roku 2009
Meteosenzitivita: ovlivňuje počasí naše zdraví?
Femme fatale: věčný fenomén osudové ženy
Letní vitaminy pro zimní imunitu
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.

Dočtěte se více

Příbuzná témata: Rozhovor