velikost písma: A +/ A/ A -

Neseďte doma - vyrazte za kulturou!

Autor: Janka Ryšánek Schmiedtová | komentářů: 0

Měsíc květen je plný premiér, dlouho očekávaných festivalů a dalších zajímavých kulturních událostí. Ocení je především návštěvníci, kteří upřednostňují dobrý nápad a originalitu před tuctovou zábavou.

Výstava: Thonet – Mundus a ti další


foto: Moravská galerie v Brně

Kdo by neznal klasickou židli zvanou tonetka? Nejspíš však netušíte, že tento kousek kavárenského nábytku má slavnou historii. Moravská galerie v Brně vystavuje do 23. května expozici složenou ze svých sbírek i majetku soukromých sběratelů, která vám odhalí nečekané. Mimo jiné i to, že nábytek z ohýbané bukového dřeva navrhovali ve své době významní architekti, jako je třeba Adolf Loos nebo Jan Kotěra. Každý první pátek v měsíci je vstup do galerie zdarma, jindy stojí plný lístek 100 Kč, zlevněný pro studenty a seniory 50 Kč, rodinné vstupné je za 220 Kč.

Pro další informace navštivte oficiální stránky galerie.

Novinky v českých kinech – film BaariaSlavný sicilský režisér a scenárista Giuseppe Tornatore, autor snímku Bio ráj, se vrací na plátna kin po třech letech. V novém filmu navazuje na témata patrná i v předchozích produkcích – dětství prožité v Itálii. Výpravné historické drama Baaria mapuje život tří generací rozvětvené italské rodiny. Na pozadí strhujícího příběhu plného nečekaných zvratů je zachyceno dramaticky se proměňující politické pozadí Itálie – od vzestupu fašistického hnutí přes působení mafie a druhou světovou válku až po revoltu 70. let. Pokud jsme vás ještě dostatečně nenalákali, zbývá dodat, že v hlavní roli se můžete těšit na charismatickou herečku Monicu Bellucci.

Více se o filmu dozvíte na webových stránkách.

Divadlo pro děti, kde se ani dospělí nenudíPražské Divadlo v Dlouhé se už dlouhodobě specializuje na rodinné divadlo – tedy inscenace pro děti a jejich rodiče. Ve svém repertoáru má proto hned několik kousků, které nejmenším divákům lacině nepodlézají, ale promlouvají k nim jazykem fantazie, radosti a inspirace. V Myšce z bříška se například probere, co se to vlastně děje, když maminka čeká miminko, v Soudných sestrách je na jeviště přenesen příběh jedné z nejslavnějších knih fantasy literatury, a v Malé vánoční povídce se vrátíte do rytmu let šedesátých. Ceny vstupenek se pohybují od 60 do 290 Kč.

Měsíční program, fotografie z inscenací i on-line rezervace zde.

Knižní a literární veletrh – Svět knihy 2010Od 13. do 16. května proběhne v areálu holešovického Výstaviště – jako už tradičně každý rok – knižní a literární veletrh. Letošním čestným hostem je Polsko, které představí návštěvníkům to nejlepší, nejdiskutovanější a nejaktuálnější ze své domácí literatury. Součástí programu budou také setkání se spisovateli, autogramiády, diskuze, výstavy, speciální pořady i dílny pro děti. Chcete-li tedy vědět, co se děje na poli české i světové literatury, nesmíte na Světu knihy chybět!

Potřebné informace naleznete zde.

Festival Muzejních nocí 2010Na jednu noc v roce se větší i menší města České republiky změní k nepoznání. Muzea a galerie zůstávají otevřeny do pozdních hodin, je zavedena speciální kyvadlová doprava a najednou je zase úplně normální popovídat si v autobuse se zcela neznámým člověkem o tom, jak nás zaujala expozice. Festival se stal za šest let svého trvání populární nejen mezi návštěvníky, ale také mezi pořadateli. Letos se bude Muzejní noc pořádat ve více než stovce českých kulturních institucí. V jednotlivých městech bude probíhat od 14. května do 12. června. Vstupné je stejně jako doprava po celou dobu trvání akce zdarma.

www.prazskamuzejninoc.cz
www.brnenskamuzejninoc.cz
www.ostravskamuzejninoc.cz

Půjčte si film na DVD – TajnostiJulie má zdánlivě úplně všechno. Muže, dceru, peníze, krásný byt i extravagantního milence. Šťastná ale není, nebo o tom neví... Film Alice Nellis z roku 2007 je plný citlivého humoru, pochopení, naděje i kritiky současného světa, kde je důležitější šťastně vypadat – než šťastný skutečně být. V hlavních rolích se představí Iva Bittová a Karel Roden v roli, v jaké ho nejste zvyklí vídat. Film klade důraz na emoční prožitek.

Více na stránkách ČT.

3 x Eben = dobrá muzikaTvorba bratrů Ebenů nepatří do konkrétního hudebního žánru. Spojení Markovy kytary, Kryštofova klavíru či flétny, Davidova klarinetu a soprán-saxofonu vytváří ojedinělý hudební styl obohacený o celou řadu dalších tradičních i netradičních hudebních nástrojů. V jejich originální tvorbě se mísí vlivy klasické hudby, folku, rocku či jazzu s prvky osobitého hudebního humoru. V květnu je můžete vidět naživo hned třikrát, a to 20. v Kralupech nad Vltavou, 21. v Litomyšli a 22. v Teplicích.

Další informace zde.

Cyrano – romantická klasikaRežisér Martin Františák se spolu s ostravským inscenačním týmem pustil v Divadle Petra Bezruče do Cyrana, jedné z nejslavnějších klasických divadelních her. Jak se této výzvy zhostil, můžete posoudit sami 1., 7. a 26. V titulní nosaté roli odhodí svůj širák v dál Tomáš Dastlík.

Rezervace zde.

 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.