velikost písma: A +/ A/ A -

„Staronové“ farmářské trhy

Autor: Alexandra Videmannová | komentářů: 0

Také s nostalgií vzpomínáte, jak jste jezdívali po ránu přes celou Prahu na Pankrác či do smíchovské a vinohradské tržnice pro čerstvé ovoce, zeleninu, kytky a skvělý domácí chléb i rohlíky? Tak vězte, zlaté časy farmářů se opět vracejí.Po letošní nekonečné zimě jsme všichni tak trochu „hladoví“ po čerstvé zelenině. Bereme všechny nově otevřené trhy útokem a díky nám zažívají svůj nový boom hlavně ty farmářské, kde jsou k dostání především výborné produkty od malovýrobců.

Budík na šestou – Klánovice volají
Pátrala jsem na internetu, kam bych za farmářskou nadílkou vyrazila, a hle – do oka mi padla adresa www.ceskyfarmarskytrh.cz. O Českém farmářském trhu v Klánovicích na dvoře Masarykovy základní školy tam byly jen samé pozitivní ohlasy. Dojela jsem metrem na Černý most, kde na nástupní stanici autobusu 261 čekala i přes brzkou hodinu řada cestujících. V tuto „hříšnou“ dobu během cesty vystoupilo jen pár jedinců, naopak přibývala další ranní ptáčata, houfně směřující do stanice Smržovská.
Svůj nákup jsem začala sladkostí – pravým valašským frgálům z Cyrilova pekařství se prostě nedalo odolat. Následovala ochutnávka čerstvě stočeného jablečného moštu od pana Hubáčka ze Slaného, ranní „trojboj“ byl završen pravými zelňáky z Prachatic. Dostatečně posilněna, vrhla jsem se na další nákupy. Nejdelší fronta stála u mléčných výrobků farmy Držovice.

Aktuální seznam farmářských trhů v Praze naleznete zde.Staří i mladí trpělivě čekali, až si odnesou kus čerstvého kozího sýra, či ovčího jogurtu přímo od farmáře Vladimíra Růžičky: „Všechny výrobky jsou v biokvalitě, zhotovené ručně a z vlastních zdrojů. Na naší farmě chováme kozy, ovce, koně a psy. Veškeré obhospodařované pozemky i hospodářská zvířata patří do přechodného období ekologického zemědělství. Od ledna 2010 také nese naše produkce označení BIO, neboť pro ošetřování půdy, rostlin ani zvířat nepoužíváme žádnou chemii. Každou středu rovněž prodáváme od 8 do 18 hodin v Havelské tržnici.“ Ve frontě si povídám s paní Vlastou ze sousedního Újezda, která do Klánovic jezdí s dcerou a vnučkou. „Dnes jsme si to rozdělily a každá čekáme v jiné frontě, aby se na nás dostalo to nejlepší. Minule jsme lehce zaspaly a probiotický přírodní nápoj z Němcovy farmy už byl vyprodán.“ Moje nákupní horečka ještě pokračovala u sušenek a nádherně nadýchaných chlebů, vajíček, čerstvých ředkviček, až po skalničky od Jana Bűrgera.

Aktuální seznam farmářských trhů v Praze naleznete zde.A kdo za České farmářské trhy vůbec může? Dvě hlavní organizátorky – Hana Michopulu a Klára Svobodová mi prozradily: „Začátky byly trochu nevinné – říkaly jsme si, že bychom občas mohly napéct nějaké dobroty a sejít se s ostatními na kus řeči. V říjnu a listopadu loňského roku se nám podařilo zajistit pěstitele z Polabí, kteří pravidelně vozili každou sobotu čerstvé ovoce a zeleninu. Pak se přidali farmáři s čerstvými ovocnými šťávami, kravskými i kozími sýry, vajíčky, medem i českými koláči. Zájem byl velký a do Klánovic se začali sjíždět lidé z blízkého i dalekého okolí. Proto se od dubna trhy konají každou sobotu od 8 do 12 hodin.“

Projekt „Najdi si svého farmáře“
Zakladatelem projektu je František Němec z Netína na Žďársku, zemědělec a držitel titulu Živnostník roku 2008 kraje Vysočina. Jak sám říká: „Projektem chceme přitáhnout lidi na venkov, vždyť každý má právo své těžce vydělané peníze utrácet za kvalitní produkty a proč nepodpořit české farmáře? Mým cílem je vytvořit databázi farmářů a nabídnout přímo zájemcům čerstvou tuzemskou zemědělskou produkci a potraviny z ní vyrobené.“
Proto také pan Němec spustil internetové stránky www.najdisisvehofarmare.cz, na kterých se za pouhé dva měsíce přihlásilo více než 80 farmářů z celé ČR. Stačí si jen kliknout a najít si „svého“ farmáře i s jeho produkty.

Aktuální seznam farmářských trhů v Praze naleznete zde.Od nich nakoupíte čerstvé výrobky levněji a přitom farmáři mají vyšší zisk, než kdyby prodávali produkty do velkoobchodu. Podle Němce by bylo dobré, kdyby se do databáze zapojilo z každého kraje asi 15 až 20 farmářů. Pokud i vy najdete toho „svého“, dejte vědět a podělte se s námi o vaše dojmy.
František Němec ví, o čem mluví, protože i v Klánovicích šel „na dračku“. Jogurty, tvaroh a sýry doslova mizely z jeho „pultu“. Se svou rodinou hospodaří na 150 hektarech zemědělské půdy a chová více než 100 kusů dobytka. Asi polovinu mléka od 70 dojnic rodina sama zpracovává ve vlastní malé mlékárně. Produkty pak nabízí na farmářských trzích i ve vlastním internetovém obchodě.

Publicita – základ úspěchu
Samozřejmě záleží také na patřičné publicitě a tak jsou asi zatím navštěvovanější Farmářské trhy na Kulaťáku v pražských Dejvicích. Přilákaly neuvěřitelných 15 tisíc nakupujících a hlavní organizátoři – radnice Praha 6 a Gurman Association – si mohou mnout ruce. Asi u 40 stánků bylo k dostání vše z českých luhů a hájů: květiny, ovoce a zelenina z Litoměřicka, brambory z Vysočiny, jablka a hrušky z Českého středohoří, dobré houby z Prachatic, pivo Ferdinand Benešov. Odbyt si pochvaluje pekařství Pištec Kolín, kozí farma Licibořice, medový ráj Maxov a mnoho dalších.

Aktuální seznam farmářských trhů v Praze naleznete zde.Pan Miroslav z Buštěhradu přijel autobusem již v osm ráno, ale otráveně to otočil se slovy: „Musí sem zajet manželka, já na to nemám nervy ani ostré lokty prodírat se davem mezi stánky.“ To paní Vlášková, která má již tašku na kolečkách plnou, si pochvaluje: „Kozí sýry z farmy u Bavorova už znám a tak jsem nemohla odolat, ještě že jsem tady včas, pochybuji, že jim zásoba vydrží do konce trhu. A to ještě chci do fronty ke stánku pštrosí farmy Studánka.“ Na odbyt šly čerstvé ředkvičky, pažitka, či dobře uskladněná úroda zeleniny a ovoce z loňska, nechyběly čerstvě stočené mošty, víno, nebo kozí sýry. Zájemci tu našli i čerstvé sazeničky do záhonů i na balkón a spoustu řezaných květin.Panu Miroslavovi ale musím dát za pravdu, prodírat se davem není zrovna můj styl. A také přiznávám, že hlasitá hudba a přítomnost politiků, kteří mají jistě o farmářské trhy zásluhu a svorně tu zalévali květinky a zeleninu, mi v tomto kontextu připadala jako politická agitace před volbami.
Ale co, na politiku nehleďme, základní účel trhy splnily. Voňavoučký český česnek jsem sehnala, brambory z Pelhřimovska od Jaroslava Adama a jablka ze Straškova také. Dopřála jsem si i nějakou tu mňamku od uzenáře Klepiše z Uhlířských Janovic.

Aktuální seznam farmářských trhů v Praze naleznete zde.

Dobrý nápad a co dál?
Farmářské trhy v Dejvicích vznikly především zásluhou společnosti GURMAN Association, zastoupené dvěma muži: výtvarníkem a designérem Pavlem Šťastným a filmovým a televizním producentem Karlem Czabanem. Byli to právě oni, kdo farmáře oslovili, aby nabídli své produkty i v Praze. Oslovili několik pražských radnic, ale zatím uspěli jen v Praze 6. S iniciativou vzkřísit tradici trhů přišlo před dvěma roky i občanské sdružení Archetyp s nadací Partnerství. Již koncem roku 2008 bylo v metropoli vybráno více než 15 míst pro pořádání trhů jako např. Náměstí Míru, Náměstí Jiřího z Poděbrad, Kolbenova, Křižíkova, Pražského povstání, Pankrác, Budějovická, Prosek, Chodov a další. Ideální se zdá místo na náplavce mezi Palackým mostem a Výtoní a Kubánské náměstí ve Vršovicích, kde by trhy měly začít koncem května. Do konce dubna snad přibude i tržiště v Dolních Počernicích a nedalekých Průhonicích.Těm, kdo ale chtějí nakoupit bez stresu a davového šílenství, vřele doporučuji starou dobrou Holešovickou tržnici. Když překonáte stánky s vietnamskými produkty a dorazíte do haly č. 22, ocitnete se rázem v ráji květin, zeleniny a ovoce. Od dubna (až začátku května) tu farmáři pravidelně nabízejí svoji čerstvou zeleninu, sazeničky a třeba i houby. Našla jsem tam i několik farmářů, se kterými jsem se potkala v Dejvicích, Roztokách, Jižním městě, či Klánovicích. Ovšem na romantické procházky mezi malebnými stánky tržišť, jak je znáte z Francie, Španělska, Holandska či Itálie, si budete muset ještě nějakou dobu počkat.

Aktuální seznam farmářských trhů v Praze naleznete zde.

O farmářských trzích se dočtete i na těchto webových stránkách:
www.praha6.cz/aktuality
www.ovocnarstvi.wgz.cz
www.ovocna.stava.sweb.cz
www.ukaluze.cz
www.zefavolary.cz

 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.