velikost písma: A +/ A/ A -

Elektronická knížka zdravotní, a Váš „život“ v ní

Autor: Bohumír Kotora | komentářů: 0

Každý člověk občas zažije situaci, kdy potřebuje rychlou pomoc zdravotníků. V takové chvíli záleží na každé podrobnosti: zda máte alergii, seznam léků které užíváte, rodinná anamnéza.

Chcete pomoci doktorům s léčením vašich potíží? Vhodnou variantu k tomu nabízí tzv. elektronická zdravotní knížka (EZK). Dokument, který „pojme“ veškeré údaje, týkající se Vašeho zdravotního stavu, návštěv u lékaře, předepsaných (užívaných) léků apod.. Jeho základem jsou data, vedená v elektronické podobě a přístupná 24 hodin denně prostřednictvím kteréhokoliv počítače, připojeného na internet.

Zdravotní knížka v praxi...
Jistě mnohé z Vás teď napadá otázka ochrany důvěrných „osobních“ dat. Na to je pamatováno! Informace „hlídá“ nejen zabezpečený systém IZIP (internetová zdravotní knížka), ale hlavně Vy sami, svým jedinečným přístupem, nebo Váš ošetřující lékař. Vaše mlčenlivost je pouze na Vás, lékaři zase velí Hippokratova přísaha.

Informace zapsané v systému IZIP propojují poskytovatele zdravotní péče, pacienty a zdravotní pojišťovny. Jejich smysluplnost spočívá ve sdílení nejaktuálnějších dat o Vašem zdravotním stavu zdravotnickými pracovníky, kterým to umožníte. V tom je velká výhoda EZK oproti klasické léčbě v praxi. Nehledě na to, že včasný přístup lékaře k záznamům může zachránit život pacienta, tedy život Váš i Vašich blízkých.

Rychlost a kvalita dat zajistí stanovení správné diagnózy, optimální výběr a správné nasazení léků i odpovídající volbu lékařských zákroků. Proto by nebylo rozumné tajit své potíže před ošetřujícím lékařem, tím se vystavujete zatěžování Vašeho organizmu zbytečnými a často opakovanými vyšetřeními, i riziku nesprávné medikace a dokonce i poškození zdraví.

… s obsahem, šitým „na míru“
Pokud jde o datovou náplň, v EZK najdete informace rozdělené do několika skupin: léky, lékaři, vyšetření, očkování, laboratoř, profil, kalendář apod., nově pak i přehled vykázané péče včetně cen, zaplacených doplatků a regulačních poplatků. Důležité je vědět, že údaje tam mohou zapisovat jen lékaři či jiný zdravotnický personál Vámi určení, a registrovaní v systému IZIP. Další stupeň zabezpečení vašich dat. To samé platí o nahlížení do tohoto dokumentu. Podstatné ale je, že Vy sami zůstáváte po celou dobu hlavním regulátorem přístupů a oprávnění do své EZK.

Jak získat důležitý dokument?
Pro pořízení (registraci) EZK máte možnost volby z několika různých způsobů:
•  Vytisknutím a vyplněním papírové přihlášky z internetových stránek www.izip.cz a zasláním na adresu firmy IZIP (Hvězdova 33, 140 21 Praha 4).
•  Formou elektronické přihlášky (kvalifikovaný certifikát), dostupné na stejných internetových stránkách. Tento proces plně nahrazuje přihlášení papírovou formou.
•  Využitím služeb svého „autorizovaného“ lékaře.
•  Vyplněním elektronické přihlášky na pobočkách České pošty, v některých lékárnách a na pobočkách VZP (Všeobecné zdravotní pojišťovny). K registraci je nutné s sebou mít občanský průkaz (nebo jiný doklad totožnosti) a průkaz pojištěnce VZP ČR.

Registraci zajišťují i distribuční partneři, jména obchodních zástupců lze nalézt, a ověřit, na www.izip.cz. Zaregistrovat přitom můžete nejen sebe, ale i celou rodinu (tzv. rodinná přihláška).

Jakmile bude vaše registrace systémem IZIP akceptována, obdržíte poštou doporučenou zásilku do vlastních rukou, obsahující přihlašovací údaje, včetně Přístupového hesla klienta (PIN kód). Toto heslo generuje systém IZIP, je tajné a znáte ho pouze Vy. Při prvním přihlášení do systému si navíc volíte ještě jedno, tzv. Osobní heslo klienta.

Zadáním údajů do systému se EZK aktivuje, lze v ní číst, či pořizovat poznámky. A budete-li potřebovat poradit, neváhejte vytočit infolinku: +420 221 458 180.

Vážíte si svého zdraví?
Rozhodnete-li se založit si EZK, získáte řadu výhod. Především ucelené informace o stavu svého zdraví, včetně výsledků vyšetření i postupu léčby. O všem se totiž v daném dokumentu můžete dočíst. Zpřístupněním dat lékařům zase urychlíte stanovení diagnózy, a vyhnete se i opakovaným zákrokům ze strany doktorů. A internet? Ten Vám zajistí jejich neustálou dostupnost, a osvobodí od sklerózy tím, že EZK nikdy nezapomenete. Navíc, jste-li klienty VZP, je registrace IZIP zdarma. Podle posledních dostupných informací (únor 2010) vzrostl počet uživatelů na více než 1,33 milionu, a do systému se již zapojilo 12 000 lékařů a 7000 zdravotnických zařízení.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.