velikost písma: A +/ A/ A -

Chrápání nás málem zničilo

komentářů: 0

„Po čtyřiceti letech manželství jsem se poprvé konečně pořádně vyspala. Stačilo tak málo – drobná operace, po které můj manžel konečně přestal v noci chrápat!“ říká Květa, 62 let.

S Karlem jsme se vzali poměrně mladí, bylo nám oběma 21 let. V té době ještě nebylo obvyklé, aby spolu dva mladí nějakou dobu žili, jak se říká, „na zkoušku“ – chodili jsme spolu asi dva roky, to ano, za tu dobu jsem tak poznala mnohé jeho dobré vlastnosti, jako třeba spolehlivost a smysl pro humor, o některých věcech jsem se při „pouhém“ chození před svatbou dozvědět nemohla. Svatební den jsem prožila celá rozechvělá v předtuše okamžiku, kdy se mu v noci konečně celá odevzdám.

Když po všech těch letech vzpomínám na naši svatební noc, nedokážu si vybavit naše první milování. Vzpomenu si ale, jak jsem tehdy se zděšením uslyšela to, co bude provázet každou moji noc dlouhých čtyřicet let – Karel totiž chrápe. Ale strašně. Naši první noc jsem strávila s hlavou obalenou polštářem a ráno jsem se oba probudili s kruhama pod očima z nevyspání – Karel se kvůli mému neustálému mlaskání také nevyspal. Svatebčané si nás ráno dobírali, že naše svatební noc musela být mimořádně divoká, ale my oba věděli své...

Naše manželství bylo krásné, Karel je ten nejlepší muž, jakého bych si mohla přát. Život jsem prožila jako v pohádce – bohužel. Ve dne jsem byla ta nejšťastnější princezna pod sluncem, noc mě ale zaklela do zoufalé ježibaby, která se převaluje z boku na bok, mlaská, syčí a když už to nemůže vydržet, budila jsem svého manžela, aby z té mojí nespavosti „také něco měl“. Vždycky jsem se těšila, až odjede se svojí partou kamarádů někam na výlet a já se do sytosti vyspím. Zkoušeli jsme snad všechno, co se dalo – hlídala jsem, aby Karel neusínal na zádech, větrala jsem, dávala jsem mu před spaním teplé mléko. Všechno marně. Nikdy jsem totiž Karla nepřiměla, aby se kvůli mě vzdal toho, co měl tak rád – cigaret, piveček s přáteli a poctivého českého tučného jídla. Moje naléhání, aby přestal kouřit, omezil alkohol a zhubnul, což by pomohlo nejenom jeho srdci, ale i spánku, Karel vytrvale ignoroval.

V posledních letech, kdy už přece jenom člověk nemá sil nazbyt, se naše manželství změnilo v peklo. Každé ráno jsem se budila vyčerpanější než večer a většinou jsme se hned po probuzení kvůli něčemu pohádali. Karel si moje výčitky nenechával líbit a z našeho kdysi tak krásného manželství se pomalu stala zákopová válka.

Nespavost, stres a psychická nepohoda si nakonec vybrala svou daň. Nakonec to nebylo Karlovo srdce, které – jak jsem mu neustále předpovídala – nevydrželo, ale moje. Před dvěma lety jsem dostala infarkt. Když jsem potom ležela v nemocnici, můj ošetřující lékař si jedno odpoledne našel chvíli času, aby si se mnou pár minut promluvil. Divil se, jak je možné, že mě, která jsem celý život sportovala, netrpím nadváhou a spoustu času trávím na zahrádce, dohnalo celkové vyčerpání organismu až k infarktu. Svěřila jsem se mu se svým – a Karlovým – trápením.

Druhý den si nás s Karlem zavolal k sobě do ordinace. Oběma nám tak trochu vyčinil, že jsme svůj problém neřešili dříve, než se takto vyhrotil. Poučil nás, že takovéto úporné chrápání je nemoc, která má i svůj název – syndrom spánkové apnoe. Tuto poruchu přitom odstraní drobná operace laserem na měkkém patře, během které se vytvoří nové patro včetně čípku – při následujícím hojení se celé patro zpevní a tím se odstraní příčina chrápání. Úspěšnost celé operace se pohybuje okolo 90 %.

Dnes je to rok, kdy Karel tento zákrok podstoupil. Operaci mu proběhli ambulantně v místním umrtvení, poležel si jenom pár dnů a pak byl zase zdravý jako rybička. Když jsem se vedle něj první noc probudila, dorůžova vyspalá a plná sil, byla jsem šťastná jako snad nikdy v životě. Lituji jediného – že jsme se o možnosti této operace nedoslechli dříve.

Posílejte nám i vy svoje příběhy na adresu
Více informací naleznete na: chrapani.cz a www.plasticka-chirurgie.info
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.