velikost písma: A +/ A/ A -

Investujte do úsporných opatření, vyplatí se to!

Autor: Adéla Stolaříková | komentářů: 0

Pořizujete si nové bydlení? Stavíte nebo přemýšlíte o větší rekonstrukci? Investujte do úsporných opatření, která vám ve výsledku ušetří spoustu peněz.

Dotace
Využijte možnosti získání dotací na úsporná energetická opatření. Více se dozvíte na www.zelenausporam.cz

Podlaha
Pokud plánujete podlahové vytápění, věnujte tepelné izolaci podlahy zvýšenou pozornost. Jinak by se mohlo snadno stát, že velká část tepelného výkonu bude vytápět zem pod objektem a nikoliv přízemní místnosti.

Stěny a zateplení
Nechte si provést „audit“ zateplení domu od odborníka. Velká část tepla (až 30 %) uniká obvodovými stěnami. Zvažte možnost zateplení celého domu. Před provedením zateplení se poraďte se zkušenými projektanty a realizaci svěřte prověřené specializované firmě. Zateplení je investicí na desítky let. Současně změní i tepelnou setrvačnost objektu. Té by měl být následně přizpůsoben i topný systém a jeho regulace.

Zateplení fasády eliminuje případné tepelné mosty, které zapříčiňují lokální výskyt chladnějších ploch na obvodových stěnách (kouty, ostění oken, strop pod střešní konstrukcí apod.). V těchto místech dochází při zvýšené vlhkosti v interiéru k riziku růstu plísní.

Zateplení fasády neomezuje jen tepelné ztráty v zimě, ale chrání objekt i proti nadměrnému přehřívání v letním období. Díky vhodnému zateplení tak dosáhnete příznivějšího vnitřního prostředí i bez použití klimatizace

V případě, že budete chtít pro novostavbu získat státní podporu na zateplení, je požadováno dosažení pasivního standardu, toho lze dosáhnout pouze uceleným a komplexním řešením již ve fázi přípravy projektové dokumentace.

Střecha
Maximálně zajistěte tepelnou izolaci proti pronikání vlhkosti a celou střechu proti profukování. Skladby a detaily konstrukcí musí být navrženy tak, aby nedocházelo k zafoukávání studeného vzduchu do konstrukce a tím k ochlazování vnitřního prostředí

Zateplete celou střechu vhodnou izolací. Tepelná izolace střechy by měla být větší než tepelná izolace stěn. Stropními konstrukcemi (nahoru) utíká více tepla než stěnami (do strany), a proto je požadavek na zateplení střechy přísnější. V současné době norma doporučuje použít mezi 20 až 30 cm tloušťku izolace v závislosti na použité konstrukci.

Kvalitní tepelná izolace objektu a střechy může uspořit až 40 % nákladů na vytápění.

Okna a dveře
Teplo a pohodu bez zbytečných energetických ztrát pomohou zajistit okna s nízkým součinitelem prostupu tepla.

Doporučení normy je na úrovni 1,2 W/m2K, což zpravidla znamená při použití dřevěného rámu zasklení trojsklem, v případě velmi kvalitního rámu plastového postačí dvojsklo s výplní vzácného plynu.

Okny i dveřmi uniká 30 – 40 % z celkové ztráty tepla domu. Správně zvolený typ a údržba Vám může ušetřit více energie, než se na první pohled zdá.

Nová okna s tepelně izolačními dvojskly a nové tepelně izolační dveře nejlépe zamezí zbytečnému úniku tepla. Upřednostňujte zasklení s tzv. „teplým“ distančním rámečkem (odděluje od sebe skla) z plastu nebo nerezu.

Pokud máte rámy oken ve velmi dobrém stavu nebo by byla jejich výměna technicky příliš náročná, uvažujte o výměně starého skla za nové tepelně izolační dvojsklo, příp. trojsklo.

Nucené větrání s rekuperací
Zvažte možnost instalace systému nuceného větrání s rekuperací (zpětným získáním) tepla. Ušetříte na nákladech na vytápění, zajistíte si trvale čerstvý vzduch a zamezíte možnému vzniku plísní.

Ohřev vody
Ohřívače vody instalujte co nejblíže odběrovému místu.

Zvažte způsob ohřevu teplé vody, zda je pro Vás výhodnější průtokový, nebo zásobníkový ohřívač. Obecné doporučení: byt = průtokový ohřívač, rodinný dům = zásobníkový ohřívač.

Kotel a radiátory
Při koupi spotřebičů pro vytápění se řiďte výhradně doporučením zkušeného projektanta. Důležitá je vysoká účinnost kotle a výkon přiměřený vytápěnému prostoru.

Budete-li pořizovat stacionární kotel na vytápění, zvolte typ s ionizačním zapalováním. Ušetříte cca 0,5 m³ zemního plynu denně.

Klimatizační zařízení
Pokud zamýšlíte instalovat do svého domu klimatizaci, nezapomeňte na novou povinnost vyplývající ze zákona, kterou je nutnost pravidelné (1 x za 4 roky) kontroly klimatizačního systému s výkonem vyšším než 12 kW.

Zdroj: RWE
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.