velikost písma: A +/ A/ A -

První český národní cirkus Joo

Autor: Eva Brabcová | komentářů: 0

V roce 1990 pan Jaromír Joo navázal na tradici cirkusu Jadran, jehož éra skončila v roce 1952, a založil První český národní cirkus Joo. Cirkus dnes pod jeho vedením přináší divákům kvalitní program a řadu neopakovatelných zážitků. Jeho žena Marcela vystupuje v šapitó jako konferenciérka.Pan Jaromír Joo byl jedním z nejlepších žonglérů své doby. Na festivalu na Kubě vyhrál jednu z cen. Byl také výborným provazochodcem a vystupoval v kdysi populárním pořadu Ein Kessel Buntes. Dnes ho diváci znají především jako krotitele tygrů. Je pyšný na to, že se v jeho cirkuse opakovaně narodilo několik mláďat vzácného tygra usurijského. Vždycky měl srdečný vztah ke zvířatům a dobře zná jejich psychologii. Bez toho by nemohl tuto práci vůbec dělat. Loni na jaře se narodila tygří koťata, o které jejich máma neměla zájem a tak jí musela být odebrána a odchována uměle. Role náhradní matky se ujala Jarmírova žena Marcela.

„Ve dne v noci jsem je pravidelně krmila, masírovala jim bříška, aby se vyprázdnila. Přineslo mi to zajímavý poznatek. Vždycky jsem měla ráda zvířata, ale že láska k nim může být tak hluboká, jsem zjistila až s péčí o tygříky.“

Paní Marcela je již sedmou generací rodiny Kaiserů a je nejmladší z osmi sourozenců. Její tatínek byl artista a loutkoherec, dědeček Rudolf byl dokonce jako lidový loutkář vyznamenaný IM MEMORIAM. Maminka pocházela ze slavné provazochodecké rodiny Tříšků a byla provazochodkyní.

„Moje maminka byla velice vitální až do pozdního věku. Jednou jsme nacvičovali práci na vysokém laně, to jí bylo už přes 70 let. Mrkla na nás, vyšplhala nahoru a lano přeběhla jako zamlada. Já jsem si přála být kadeřnicí, jenže prostředí, ve kterém jsem vyrůstala, na mě mělo samozřejmě velký vliv. Napodobovala jsem to, co dělali dospělí artisté. Měla jsem také vzor ve své sestře, která již odmala vstupovala ve známém a vyhlášeném varieté Drahňovský.“

A tak se Marcela nestala kadeřnicí, jak si původně přála, ale vydala se na dráhu artistky. Její specializací se stala dvojitá visutá hrazda a práce na vysokém laně. Byla nesmírně šikovná a sklízela úspěchy, ale smůla se jí nevyhnula a při vystoupení ve Švédsku si těžce zranila nohu. Podrobila se náročné operaci a po návratu domů strávila nějaký čas v rehabilitačním ústavu v Kladrubech. Za neuvěřitelného půl roku byla zpátky v manéži! Americká televize hledala v osmdesátých letech do pořadu Senzace světa mezi deset vybraných profesí provazochodce mezi věžemi. Vybrali si Marcelu, její sestru a tři bratry, z nichž dva byli tou dobou ženatí a vystupovali i se svými manželkami. Akce se odehrávala v Praze na Havelském náměstí mezi věžemi. S úsměvem vzpomíná, jak se lidé dívali udiveně nahoru, když bratrům pomáhaly ve výšce instalovat lana a volali: „Nahoře jsou nějaký ženský a opravují kostel!“ Marcela aktivně vystupovala do svých padesáti let.

„Bylo to v Brně, za měsíc jsem měla oslavit své padesátiny. Můj výstup byl při představení asi třetí od začátku. Když jsem slézala dolů, slyším jak hlásí, že ukončuji ve svých 50 letech kariéru. Začaly mně téct slzy a plakala jsem až do konce představení. Horší ale bylo, když jsem šla druhý den okolo šapitó a najednou jsem nebyla součástí programu. Jeden den jsem mávala divákům z výšky a druhý den už jsem nevystupovala. Bylo to těžší, než jsem si myslela a tak jsem se do šapitó vrátila další sezonu alespoň jako konferenciérka.“Se svým manželem Jaromírem, dnešním principálem Prvního českého národního cirkusu Jo-Joo, se znali od vidění. Bydleli nedaleko od sebe, potkávali se na ulici nebo na různých vystoupeních. Že ale jeden druhému není lhostejný, zjistili až při turné v dalekém Mongolsku, kde začal jejich vztah. Marcela je Jaromírovou druhou ženou a takovou malou zvláštností je, že ačkoliv on je jejím prvním manželem, měli svatby dvě. První v roce 1988 v Brandýse nad Labem, druhou, říká se jí také svatba obnovovací, po osmnácti letech v Las Vegas.

„Jaromír vášnivě rád čte a dokáže ve velice krátkém čase přečíst ohromné množství knih. Čte beletrii, literaturu faktu, dějiny, všechno, co přináší zajímavé informace. Je opravdu velice sečtělý a všechno ho zajímá. V knihovně ho již knihovnice podezíraly, že vrací knížky nepřečtené a tak si ho vyzkoušely. Byly překvapené, že knihy nejen přečetl, ale dokonce si pamatoval i detaily. Navíc dokáže číst, zároveň sledovat televizi a ještě vnímat, co mu říkám.“

Marcela s Jaromírem spolu mají dceru Marcelku. Před nedávnem měla po pádu těžký úraz. Prodělala náročnou operaci páteře, ale jak se její zdravotní stav lepšil, začala uvažovat o návratu zpátky do výšek, po kterých se jí nepřestalo stýskat.

„Jaromír má z prvního manželství syna Patrika, který od svých třinácti let žil námi. A tak jsem měla děti dvě. Zdraví, rodina a její dobré vztahy jsou pro mne základ všeho. V tomto směru jsem zatím měla opravdu vždycky štěstí.“
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.