velikost písma: A +/ A/ A -

Jak a kdy zapojit prarodiče do výchovy potomka? 1. díl

Autor: Kateřina Hollá | komentářů: 0

Dítě nepatří jen nám a dobré vztahy s prarodiči je mohou v životě významně obohatit. Někdy to ale není vůbec jednoduché, obzvláště když je v rodině více dominantních či neústupných povah.Dítě je přírůstek do základní rodiny, tedy mezi rodiče, ale také do širšího rodinného klanu, je i vnoučetem svých prarodičů. Je mnoho variant, jak vnoučata prarodičům „ukazovat“, dávat jim je hlídat či vychovávat. Závisí to na vztazích mezi dětmi a rodiči, zetěm/snachou a tchánem/tchyní. Je tolik různých povah a tolik různých možností, že vybrat jedinou správnou variantu je naprosto nemožné. Mnoho mladých párů pomoc prarodičů při hlídání dětí ocení, mnoho mladých párů ale bydlí od obou prarodičů daleko a navštěvuje je pouze na omezenou dobu. Řada maminek a tatínků má své rodiče v zaměstnání a na důchod nepomýšlejí či si jej nemohou dovolit. Na svá vnoučata pak nemají tolik času. Některé páry by se zase bez pomoci prarodičů obešly, ale ti jsou až „příliš“ aktivní. V mnoha situacích mají zásadní rozdíl v pohledu na „věc“, názory na výchovou dvou generací se střetávají a když ani jedna strana se nehodlá podřídit, dochází k mnoha konfliktům.

Nevyžádané rady
Rodiče pomoc prarodičů často vítají. Po narození dítěte se prarodiče často do soužití páru zapojují mnohem více, ale pod záminkou zájmu o vnoučata někdy také vstupují do samotného vztahu manželů. Novopečená matka je většinou ke svému dítěti velmi silně citově připoutaná a chce se mu celá dát. Prarodiče (a především tchyně) se však nyní skrze vnuka či vnučku cítí být více oprávněni do mladé rodiny a do výchovy dětí zasahovat. Vnuk je přece syn jejich syna a tedy jim také z části „patří“. Navíc už poměrně bohaté zkušenosti s dětmi mají stejně tak jako názory na jejich výchovu. Se vstupem do manželství a pak s početím dítěte se leckdy člověk musí smířit s tím, že rodinu vytváří nejen se svým manželem či manželkou, ale i s jeho/jejími rodiči. Jak tedy zapojit prarodiče do výchovy vnoučete tak, aby to nám všem působilo potěšení a nikoli další nežádoucí stres a konflikty?

Běh na dlouhou trať
Najdeme-li dobrý kompromis a vztahy s prarodiči budou harmonické, přinese to našim dětem pouze výhody počínaje odlišností pohledů a názorů na mnoho běžných věcí, přes vzájemný respekt a úctu až k vnímání rodiny jako širšího celku, který utváří podobu naší společnosti. Děti budou mít další blízké osoby, s nimiž je možné trávit volný čas, kterým se mohou svěřit ve chvíli, kdy to u rodičů z jakýchkoli důvodů není možné. Budou mít další blízké, kteří jim sdělí svůj pohled a názor na svět, pomohou vysvětlit a ukázat, jak se stavět k různým životním problémům.

Kam dál?
Jak a kdy zapojit prarodiče do výchovy potomka? 2. díl
Kdo vám pomůže s vnoučaty?
Je vnouček pěkný prevít? Hoďte to za hlavu!
Komunikujte se svou rodinou
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.