velikost písma: A +/ A/ A -

Stěny z okrasných dřevin - nový prvek do českých zahrad

Autor: Zahradnictví Líbeznice | komentářů: 0

Hledáte-li pohledovou ochranu, která na zahradě nezabere mnoho místa a přitom je originálním a neokoukaným prvkem zahradní architektury, zkuste se inspirovat v zemi tulipánů.

Pravděpodobně jste si toho na výletě do Nizozemska všimli: v mnoha oknech chybí záclony. Pro tento holandský zvyk existuje několik vysvětlení, nikdo už ale nejspíš neví, které je pravdivé. První tvrdí, že zakrývání oken záclonami kdysi zakázali angličtí okupanti, kteří chtěli mít jistotu, že se proti nim v šeru za závěsem nechystá spiknutí. Jiní zase soudí, že protestantští obyvatelé domů tak dávali najevo svou skromnost, počestnost a zbožnost - každý kolemjdoucí mohl nahlédnout a ujistit se, že v téhle domácnosti se žije, jak víra vyžaduje. Pan farář prý občas dělal kontrolní obchůzky...

Stromy místo záclon
Během staletí si Holanďané zvykli na pohledy z ulice a zároveň se naučili, jak se chránit před dotěrnými paprsky slunce: namísto rolet používají stromy. Předzahrádky nebo chodník lemují dokonale střižené koruny, často vedené po vodorovných oporách. Vzniká tak špalír, který vrhá měkký stín, chrání před hlukem a prachem ulice a navíc vydechuje životodárný kyslík. Bývá z listnatých stromů, takže v zimě, kdy je světla nedostatek, propustí do oken dostatek slunečních paprsků.
Toto řešení vám také pomůže „ošidit“ přírodu. Můžete totiž vysadit oblíbený vzrůstný strom, který byste ve volném tvaru a konečné velikosti v zahradě nikdy mít nemohli, protože by nás mohl ze zahrady „vystěhovat“.
Při výběru berte v potaz ještě jeden aspekt – druh stromu a typ olistění. Nejde jen o krásu, ale také o to, zda chcete dosáhnout pouze optického a pocitového odstínění (pak zvolte platan, ambroň či moruši), nebo plného (to zajistí lípa nebo habr).

Plot i pergola
Toto elegantní a účelné řešení se může uplatnit i v zemi, kde sousedská kontrola není právě vítána. Pohledová ochrana a přirozené stínění z dřevin na špalírech má dvě nezanedbatelné výhody: zabere málo místa a dobře vypadá. Přijde tedy vhod, když potřebujete odclonit úzkou předzahrádku, sousední zahradu ve čtvrti řadových domků anebo zakrýt nevzhlednou kůlnu. Dobře střižená „listnatá“ stěna se totiž spokojí i s pásem záhonu širokým necelý metr.

Na zajímavosti jí dodává volba dřevin. V zahradnických centrech bývá k dispozici například ambrovník (Liquidambar), platan javorolistý (Platanus hispanica), morušovník (Morus), lípa (Tilia), habr (Carpinus) nebo okrasné jabloně (Malus). Živá stěna se tak během roku proměňuje: období květů vystřídá hustá clona z listů, které se později vybarví do zlatých tónů mezi nimiž zazáří i dekorativní (nebo i jedlé) plody. Malé koruny příliš nestíní, a tak je pod stromy ideální místo pro podsadbu.

Chcete-li zachovat holandský styl i v detailech, podsaďte stromy jednodruhovým záhonem vysokým 60–80 cm. Nejvhodnější jsou stálezelené nebo poloopadavé rostliny na živé ploty, jako zimostráz (Buxus), bobkovišeň (Prunus laurocerasus), habr (Carpinus) nebo buk (Fagus). V zimě, když jsou stromy ve špalíru opadané, dají vaší kompozici pevnou optickou základnu. Zastáváte-li „českou cestu“, doporučujeme smíšený záhon z trvalek, nižších keřů nebo travin. Také tomto případě dbejte na to, aby podsadba zůstala olistěná i v zimním období.

Existuje ještě jedno atraktivní využití stromů zapěstovaných na konstrukci: mohou zastřešit zahradní posezení. Koruna vedená po vodorovných kruhových oporách totiž vytvoří živý „slunečník“. Zakryjete-li zem kolem stromu dlažbou (kolem kmene však nechte volný kruh alespoň o metrovém průměru), můžete si ušetřit stavbu pergoly. Zelená střecha ji za slunných letních dnů dokonale zastoupí.

Pravidelná údržba
Na tvarované ploty a špalíry se zásadně používají rychle rostoucí druhy dřevin, které zajistí dostatečnou tvorbu zelené hmoty a materiál pro jejich následné tvarování. Zelená stěna tudíž potřebuje každoroční řez. Stromy se prodávají už zapěstované na konstrukci, takže se základním tvarováním si nemusíte dělat starosti.

V následujících letech je nutné koruny několikrát za rok upravovat: hlavní řez je nejlepší provést v zimě, když je koruna holá, další „doladění“ pak na začátku léta a případně v srpnu. Zpravidla se zkracují nebo odstraňují všechny svisle rostoucí výhony a ostatní se seříznou tak, aby si koruna zachovala požadovaný tvar, případně se nové větve vyváží k základní konstrukci.
Při řezu vždy zkontrolujte upevnění větví k opoře, případně vyvažte mladé větve. Po několika letech od výsadby (zpravidla třech až pěti, podle péče a dosahovaných přírůstků) můžete nosnou konstrukci ze stromu odstranit.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.