velikost písma: A +/ A/ A -

Smutný chudý důchodce nebo šťastný milionář?

Autor: Broker Consulting | komentářů: 1

Líbí se vám život rentiérů, který znáte z amerických filmů? Tak proč se nezařídíte podobně?

Zajištění renty, která by vám umožnila stabilní příjem ve stáří, není jen záležitostí pro milionáře. Začnete-li o svých penězích racionálně uvažovat s předstihem 10 let, můžete se těšit na budoucnost spokojeného důchodce. Za deset let sice pravděpodobně nenašetříte na vilu na Floridě, ale na pěkný příjem ke starobnímu důchodu od státu by to mohlo stačit.

Za 10 let finančně zajištěni
Jak je možné si vytvořit dostatečnou rentu na stáří a zajistit si tak udržení současné životní úrovně si ukážeme na příkladech pana Karla Smutného a Jana Šťastného. Oběma je padesát let, jsou ženatí a jejich celoživotní úspory činí 400 000 Kč. Každý z nich se rozhodne s těmito penězi naložit trochu jiným způsobem.

Pan Smutný má velkou nedůvěru k finančním trhům. Slyšel o několika případech lidí, kteří přišli při investování o své peníze. Za deset let by chtěl mít nějakou finanční jistotu, nerad by o své peníze přišel, proto se rozhodne pro variantu, která je z jeho pohledu nejméně riziková. Svých 400 000 Kč ponechá na běžném účtu a těší se, jak si je v šedesáti užije. Pan Smutný si ale neuvědomil, že zatímco v obchodech ceny stále rostou, jeho peníze se nehnou „ani o píď“. Kvůli inflaci bude za deset zklamán. Na účtu bude mít sice stále 400 000 Kč, ale jejich hodnota bude výrazně nižší než dnes, nakoupí si za ně méně zboží a služeb, než by pořídil dnes, a to více než o čtvrtinu (pokud předpokládáme roční inflaci 3 %).

Čtěte také: Vláda schválila změny v důchodovém systému

Nechte peníze vydělávat
Pan Šťastný uvažuje jinak. O tom, že inflace představuje pro peníze riziko, ví, a proto hledá způsob, jak je bezpečně zhodnocovat. Určitě ale nechce riskovat, proto mezi finančními produkty hledá ty jistější. Po konzultaci s investičním specialistou se rozhodne svých 400 000 Kč vložit do otevřených podílových fondů. V nabídce mnoha investičních produktů si vybral takový, kde jsou ke konci spoření automaticky uzamykány výnosy a nehrozí tak riziko, že by v době výběru hodnota jeho peněz klesla vlivem ekonomických výkyvů. Výnos z této investice sice není garantován, ale podle dlouhodobých statistik lze předpokládat zhodnocení peněz 6 % každý rok. Za deset let tak bude s velkou pravděpodobností na účtu pana Šťastného přes 716 000 Kč. K tomu se pan Šťastný rozhodne uzavřít penzijní připojištění pro sebe i manželku a každý z nich si na ně bude měsíčně ukládat 1 500 Kč. Díky státní podpoře a úročení vkladů si ve svých 60 letech bude moci každý z nich z penzijního fondu vybrat částku téměř 231 000 Kč. Dohromady tedy budou mít s manželkou naspořeno 1 178 000 Kč. Pana Šťastného čeká nyní ještě rozhodnutí, za co své peníze s paní Šťastnou utratí. Určitě se pojedou podívat za oceán, na to se těší celý život a také zrekonstruují byt. Část peněz ale určitě znovu investuje, aby mu vydělaly na další ještě nesplněná přání.

Kam dál?
Starobní důchod: Kolik budete dostávat?
Důchod? Raději rentu!
Za jak dlouho „projíte“ v důchodu své úspory?
Třináctý důchod senioři nedostanou
Penze - bude vám stačit?
Úspory na běžném účtu? Ostuda českých šedesátníků!
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.