velikost písma: A +/ A/ A -

Úspory na běžném účtu? Ostuda českých šedesátníků!

Autor: Broker Consulting | komentářů: 0

Zhruba 80 % lidí starších padesáti let ponechává naspořené peníze na běžném účtu nebo dokonce v hotovosti. Přitom mohou čerpat k dávce od státu svou soukromou rentu.

Informuje o tom finančně poradenská společnost Broker Consulting. Zatímco v Německu patří investování k samozřejmým součástem hospodaření domácností, v Čechách mají lidé spíše tendenci darovat naspořené peníze dětem nebo si je nechat „po ruce“ na horší časy. Peníze, které leží na běžném účtu nebo dokonce doma v kredenci, však s každým měsícem ztrácejí svou původní hodnotu. Zboží v obchodech se zdražuje, zatímco oni mají v hotovosti stále stejnou částku. Proti znehodnocování peněz inflací existuje jediná obrana – ]investování. Finanční instituce se předhánějí v nabídce „supervýhodných“ produktů, ale pro laika je často velmi těžké rozpoznat, kdy se skutečně peníze zhodnotí a kdy riskuje jejich ztrátu.

Jak z toho ven?
V první řadě je důležité si sestavit finanční plán. To znamená zjistit, kolik peněz máte k dispozici, s jakými příjmy můžete v budoucnu počítat a k čemu chcete své peníze použít. Na základě těchto informací je možné vybrat ty nejvhodnější produkty finančního trhu. Nebudete-li si s volbou banky nebo investiční společnosti vědět rady, nebraňte se konzultaci s finančními poradci.

Jak se nenechat napálit od finančního poradce?
Profesionální finanční poradce by se měl v první řadě zajímat o vaše cíle a priority. Pokud schůzku začne nabídkou výhodné investice, aniž by věděl, k čemu chcete své peníze použít, jeho služby odmítněte. Skutečně dobrého poradce poznáte podle toho, že přesně sepíše všechny vaše příjmy a majetek, bude se podrobně zajímat o vaše měsíční výdaje i o to, kdy a jak chcete své peníze utratit. Přesně rozepíše, kolik peněz budete potřebovat v současnosti i v příštích letech a na základě této analýzy navrhne, jak velkou část úspor byste si měli ponechat v likvidní (dostupné) formě a do jakých produktů investovat zbytek. Nebojte se zeptat, proč vám který produkt navrhuje. Dejte si vysvětlit důvody navrženého řešení a nepodepisujte nic, čím si nebudete jistí.

Jaké řešení lze považovat za výhodné?
Sestavení finančního plánu je velmi individuální. Některé věci je ale možné pro určité věkové skupiny lidí zobecnit. Pokud vám už bylo padesát, určitě by vám finanční poradce neměl navrhovat uzavření životního pojištění. Pokud to udělá, najděte si rychle jiného. Optimální řešení pro tuto věkovou kategorii by mělo vypadat v základních rysech zhruba takto: Peníze, které budete potřebovat v nejbližších pěti letech, byste si měli ponechat na spořicím účtu, ve fondech peněžního trhu nebo ve formě dluhopisů. Další část peněz, kterou plánujete utratit za pět až deset let, je vhodné investovat například do stavebního spoření a penzijního připojištění. Tyto produkty jsou podporované státem, proto zhodnocení vložených prostředků vychází velmi výhodně a navíc s minimálním rizikem. Peníze, které budete potřebovat ještě později, (za 10 a více let) je možné investovat do nemovitostních fondů, komodit, do akciových fondů a mnoha dalších produktů. Přesné rozvržení investice je u těchto dlouhodobých produktů velmi individuální a porada s odborníkem je nezbytná.

Tip: Investiční specialisté společnosti Broker Consulting varují investory ve věku nad padesát let před příliš odvážným výběrem fondů s vyšším výnosem, ale také s vyšším rizikem ztráty vložených prostředků.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.