velikost písma: A +/ A/ A -

Jak účinně zabezpečit auto

Autor: www. autoweb.cz | komentářů: 3

Jaké zabezpečení auta je opravdu tou nejlepší a nejspolehlivější variantou?
O krádežích vozidel se z různých médií dozvídáme poměrně často. Za každou takovou zprávou se ukrývá buď neštěstí jednotlivce, který přišel o své auto, nebo firma, která přišla o výrobní prostředek. Větší firma musí hledat náhradní řešení, menší živnostník se dostává do vážných potíží. O finančních ztrátách ani nemusíme mluvit.


Jak na to?
Existuje několik možností, jak se proti uvedeným potížím chránit. Vozidlo pojistit, zabezpečit, případně jej ponechat svému osudu tak, jak jej zakoupíte. Pokud auto necháte uzamčené pouze centrálním zamykáním, bez jakéhokoliv zabezpečení, je snadným soustem pro všechny „zájemce“ od pouličních partiček dorostenců, přes začínající zloděje až po organizované skupiny. V tomto případě je riziko případného problému obrovské. Pojištění vozidla samozřejmě pokryje část finanční ztráty, která je se zcizením vozidla spojená, ale málokdy nahradí částku celou a navíc nás nezbaví nepříjemností se sháněním náhradního vozu, vyřizováním na Policii, pojišťovně a podobně. Je proto dobré uvažovat o zabezpečení vozidla, a to tím nejlepším možným způsobem. Který to ale je? Odborníci se shodují na tom, že nejvhodnějším způsobem je kombinace více způsobů. Některé mohou přinášet pohodlí při obsluze, jiné naopak musíme obsluhovat ručně, na což občas zapomínáme, nebo je ve spěchu nepoužijeme. To je pak živná půda pro krádež. Jistě jste slyšeli o případech, kdy si řidič pouze odběhl koupit noviny nebo svačinu a po návratu už auto nenašel. Pokud bude vozidlo zabezpečeno dobře, pak se takovým situacím lze ubránit.

Podívejme se na jeden z možných způsobů zabezpečení a to ten, který nejenom střeží vozidlo, ale nabízí mnohem víc pro pohodlí uživatele a přehled majitele.

Zabezpečení vozidla i garáže
Zajímavé řešení je systém z produkce společnosti Jablotron - GSM/GPS jednotka Athos CA-1803 Bluetooth. Kombinuje logistické funkce - sledování pohybu vozidla s možností náhledu do historie jeho jízd a plnohodnotné zabezpečení automobilu - imobilizér a přenos poplachové informace na mobilní telefon.

Systém lze aktivovat dálkovým ovladačem Jablotronu, který může zároveň ovládat i odemčení a uzamčení centrálního zamykání, nebo originálním dálkovým ovladačem vozu. To přináší obrovskou výhodu v tom, že současně se zamčením vozidla provedete jeho zabezpečení. Díky komunikaci přes síť GSM lze k ovládání využít také SMS nebo prozvonění z mobilního telefonu. Ten musí být samozřejmě v zařízení „registrován“.

Athos střeží nejenom vozidlo, ale umožňuje přiřadit bezdrátové detektory, které mohou střežit jeho vnitřní prostor a nevyžadují tak žádný výrazný zásah do interiéru. Sledují rozbití oken nebo pohyb uvnitř vozidla. Bezdrátové detektory jsou využitelné také pro hlídání okolí vozidla - garáž, karavan a podobně. Při narušení je aktivována siréna, která upozorní nejbližší okolí na narušení. Dále jsou odeslány SMS zprávy a dojde k zavolání na přednastavená telefonní čísla. Texty SMS, které je možno měnit dle potřeby, obsahují podrobnou informaci o zdroji a typu narušení, datum a čas. Poplachová SMS pak může mít podobu: Nase Octavia hlasi: viko kufru, naruseni, cas: 02:27:50, 10.01.2008.

Vozidla pod kontrolou
Pro majitele firem bude jistě zajímavé i to, že díky přijímači satelitního systému GPS, který pomáhá vozidlo střežit, je možné sledovat podrobně provoz vozidla. Sledování provozu je možné v několika úrovních a snad každý živnostník si vybere. Pokud stačí majiteli firmy pouze zběžné sledování, může využít internetové aplikace GSMLink, kterou Jablotron pro své zákazníky provozuje zcela zdarma. Neplatí se ani žádný zřizovací či udržovací poplatek. Jediným nákladem pro tento případ je provoz SIM karty v Athosu, což při využití datových služeb GPRS dělá jednotky, maximálně desítky korun za měsíc (záleží na četnosti použití). GSMLink umožňuje nahlížet na aktuální stav vozidla (zapnutý klíček, zamčeno apod.), náhled do historie jeho stavů (až 128 událostí), sledovat jeho aktuální polohu nebo si vyžádat informace o historii jízd za uplynulých několik dnů či týdnů. Záleží na nastavené četnosti zápisů poloh při jízdě vozidla. Každá poloha (aktuální nebo z historie) je zároveň odkazem do mapy a lze tak okamžitě na mapě zobrazit, kde se vozidlo nachází. Informace GPS obsahuje údaj o zeměpisných souřadnicích, nadmořské výšce a rychlosti.

Tyto funkce mohou uvítat nejenom majitelé firem, ale také rodič, který chce mít přehled o autu zapůjčeném dětem a navíc jej mít samozřejmě střežené.

Další úrovní využití logistických funkcí je sjednání služeb, které umožňují kromě sledování provozu vozidla, také evidenci jeho jízd, automatické vytváření souhrnů o denním provozu, včetně popisků míst odkud a kam cesta vedla. Výstupem může být soubor, který slouží jako základ pro vytvoření Knihy jízd. Ušetří tak nejenom v malé firmě řadu práce s jejím ručním vedením.

Pro firmy, které potřebují mít přesnou evidenci o svých vozidlech v reálném čase – taxislužby, rozvážky, pohotovostní technici, lze využít u jednotky Athos režim Dispečink. V tomto případě jednotka zasílá pravidelné informace o své poloze v zadaném intervalu, který je zpravidla 1 minuta, ale lze jej zkrátit až na 15 vteřin. Uvedené služby jsou již placené, ale začínají již na částkách 190 Kč/měsíčně bez DPH. V tomto případě i včetně poplatků za provoz SIM karty.

Něco navíc – třeba navigace
Aby zmiňovaných funkcí nebylo málo, je zde řada doplňkových funkcí a to ať bezpečnostních, tak uživatelských.

Příkazovou SMS lze blokovat použití vozu v době, kdy například dojde ke zcizení klíčů. Pomocí SMS je možné získat informaci o momentálním stavu vozidla. Athos sám kontroluje stav akumulátoru vozu a hlásí pomocí SMS jeho vybití (zapomenete rozsvícená světla). Také když vozidlo zapomenete zajistit, může Vás na tuto skutečnost upozornit pomocí SMS. Má vlastní záložní zdroj BB-02, který zálohuje funkce v případě odpojení akumulátoru vozidla a na tuto skutečnost upozorní SMSkou. Majitel vozu tak ví, kdy je vozidlo v servisu a je manipulováno s akumulátorem.

A navigace? Při jízdě jsou informace o poloze bezdrátově přenášeny k posádce pomocí integrovaného Bluetooth modulu. Při kombinaci s kapesním počítačem PDA nebo mobilním telefonem s navigačním programem tak řidič získá ke všem výše uvedeným funkcím také navigaci do vozidla.

Zdroj: www.autoweb.cz
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.