velikost písma: A +/ A/ A -

Sexualita žen ve zralém věku

Autor: Kateřina Hollá | komentářů: 1

Psychická pohoda záleží na mnoha faktorech, které musí být v dynamické rovnováze, aby se člověk cítil dobře. Významnou roli hraje také sexualita, která je specificky jiná u muže a u ženy.

Mnohokrát bylo řečeno, že ženská sexualita je mnohem komplexnější než sexualita mužská. Obě sexuality je možné přirovnat k požáru – muž vnímá požár jako stav ohrožení, tudíž je spíše hasičem, který je připraven k akci během tří sekund, kdežto žena je spíše jako oheň, který začíná hořet pomalu, ale když má dobré podmínky, blafne v pořádný požár.

Hasíš? Hořím!
Vzrušení ženy je opět mnohem komplikovanější. Pokud vynecháme situace ne-běžné jako jsou stavy zamilovanosti, či odloučení či hormonálního návalu – v běžných každodenních starostech mnoho erotických podnětů není. Málokterá žena je dlouhodobě puzena biologickou touhou po sexu a tedy pouhá sexuální stimulace nestačí. Žena se potřebuje přeladit kognitivně – myšlenkově. Zapomenout, že je potřeba koupit máslo, uklidit a namazat dětem svačinu. Z čehož vyplývá, že než se touha ženy rozhoří, chvíli to trvá. Některá žena potřebuje předehru fyzickou – mazlení, jiná popovídat, jiná zalézt si do vany a vychutnávat ticho.

Dnes nemám chuť
I když je již žena vzrušená, daleko snáze se rozptýlí než muž. Myšlenky z každodenního života ji z jejího vzrušení mohou snáze vytrhnout, mnohem jednodušeji než muže. Dalším důležitým faktorem ovlivňující sexuální touhu a vzrušení žen je postoj k vlastnímu tělu a tělesné pocity. Mnoho žen po čtyřicítce začne přibývat na váze, s menopauzou se objevují další nepříjemné tělesné pocity jako návaly horka, pocení, nespavost a také nedostatečná vaginální lubrikace. Všechny tyto komplikace spolu s každodenními starostmi zrovna nevyvolávají optimální podmínky pro její uspokojivý sexuální život. Jak již bylo řečeno na začátku, člověk je bytost komplexní a tak nepohoda v jedné oblasti ovlivňuje ne/pohodu v oblasti jiné. Tělesné změny a menopauza samotná ovlivňují i náladu a nálada se spolu s nepříznivými tělesnými pocity se může odrazit v partnerském soužití.

Co může pomoci?
1. Adekvátní hormonálně-substituční léčba či léčba antidepresivy.

2. Vhodná lubrikace – lubrikační gely na bázi vody, oleje či s přidanými estrogeny.

3. Zdravá výživa plus pohyb – tato zásada platí pro ženy i pro muže: zhubneme-li, budeme nejen vypadat více sexy, ale také se více sexy chovat.

4. Pryč s předsudky – sociálními předsudky trpí ve větší míře ženy. Starší muži s mladými ženami nejsou žádnou výjimkou, ale naopak? Ale můžeme také vycházet z jedné anekdoty: Padesátiletý muž nechává vzkaz své ženě – jsem s mladší milenkou, vrátím se o půlnoci. Padesátiletá žena nechává vzkaz svému muži – jsem s mladším milencem, vrátím se až ráno.

5. Zamyslete se nad tím, jak se cítíte ve svém těle a co si o tom myslíte – Někdy musíme hledat příčiny potíží na psychické či psychologické úrovni, která je obvykle velmi zapeklitá. Patří do ní naše vztahy s manželi, milenci, letité shody a neshody, vyřešené a nevyřešené konflikty, splněná a nesplněná přání, nevěry, vztahy s dětmi. Naše nálady, strachy, smutky, radosti a také hodnoty, předsudky, postoje. Výchova, jak žili naši rodiče, jakou máme povahu, co vše jsme si ochotni přiznat, co vše jsme ochotni měnit. Neméně komplikovaná oblast je spirituální úroveň týkající se způsobů vyrovnání se základními existenciálními otázkami – proč žijeme, jak se vyrovnáváme se smrtí, co bude po ní.

Kam dál?
Přechod v pohodě 1. díl
Přechod v pohodě 2. díl
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.