velikost písma: A +/ A/ A -

Kdy má ptáče vyletět z hnízda?

Autor: Irena Ševelová | komentářů: 0

Své dítě nadevše milujete. A tak vám ani nepřijde divné, když mu v jeho téměř třiceti letech poskytujete služby pětihvězdičkového hotelu.

Vždycky plná lednice, teplá večeře, vyprané a vyžehlené košile poskládané do komínku. Takovou péči nenabízí ani hotel Hilton. To umí zajistit jen maminka. Celou řadu let to děláte s jistou samozřejmostí i láskou, je to přece vaše dítě. A tak vám možná uniklo, že už je nejvyšší čas, aby si vaše drahá ratolest opatřila vlastní bydlení, sama si plnila vlastní lednici, ulovila a možná i tepelně připravila vlastní večeři a o své čisté svršky se postarala sama. Mezi mládeží se začal rozvíjet podivný jev, kdy čím dál tím více mladých lidí zůstává bydlet u svých rodičů. Není proto žádnou výjimkou, když se v dětském pokoji nadlouho usídlí někdo, kdo již dávno vyrostl z dětských střevíčků.

Pohodlná klícka
Říkáte si, kdo by chtěl bydlet u svých rodičů? Divili byste se, často jsou to vzdělaní, vystudovaní mladí lidé, kteří se mohou pochlubit slušnou i dobře placenou prací. V Evropě není žádnou výjimkou, že lidé ve věku 20 – 25 let žijí se svými rodiči. Jistým neblahým prvenstvím se pyšní Itálie, kde dokonce děti zůstávají se svými rodiči i ve třiceti letech. Jsou-li zaměstnáni v místě bydliště rodičů, necítí potřebu investovat svoje peníze do vlastního bydlení. Vždyť je mnohem pohodlnější i ekonomicky výhodnější zůstat bydlet u rodičů. Některým rodičům, zvláště starostlivým matkám, to vyhovuje. Mají alespoň své milované dítko stále po ruce a pod dohledem. Je třeba si ale uvědomit, že nastal čas, kdy pro dospělé dítě je velmi důležité osamostatnit se, protože vždy nebude moci mít za zády luxusní péči mámina pětihvězdičkového hotelu. Je tedy potřeba ho na tuto životní situaci připravit, dříve než do ní bude nuceně životem vhozen. Nyní mu ještě můžete být nápomocni, bez vás a navíc později, to bude mít mnohem složitější.

Kdy je ten pravý čas?
Je vaše dítě na odchod z domu připravené? Sepište si, co vše pro ně děláte a co ono na oplátku dělá pro vás. Váš seznam bude jistě dlouhý, vaříte, perete, uklízíte. Kolik by dítě muselo za vaše služby někomu zaplatit? Možná si teď klepete na čelo, copak jste nějaká agentura, vaříte, perete a uklízíte pro své dítě jako každá matka. To jistě ano, ale s dospělostí by měly postupně pravomoci, ale také povinnosti přecházet na bedra mladého člověka. Pokud se ale v péči o něj od jeho deseti let nic nezměnilo, pak je nejvyšší čas troubit na poplach. Jestli má komfort jako malé dítě, ale stejně se šklebí, že si má uklidit sám pokoj, pak už možná včera bylo pozdě.

Dělba práce
Možná máte teď chuť hodit všechnu práci vaší ratolesti na hlavu, jen ať se stará sám, ale ani to není ideální řešení. Když doposud nebyl zvyklý vůbec přiložit ruku k dílu, mohla by ho tak nenadálá vysoká dávka odpovědnosti doslova skolit. Zkuste proto mírnější formu a přenášejte na něj odpovědnost postupně. Domluvte si, kdo, kdy bude nakupovat jídlo, nevařte automaticky večeři pro oba, nabídněte dělbu práce, vy vaříte, on kupříkladu umyje nádobí. Nechte ho, ať se o své čisté prádlo postará sám, a především, už mu neuklízejte jeho pokoj!

Při postupném přenášení odpovědností se dítě naučí postarat se samo o sebe a vy nebudete vypadat jako krkavčí rodič, který se snaží svoji ratolest vyhnat z hnízda. Dítě s novým režimem a systémem dělby práce samo postupně přijde na to, že je pro něho výhodnější osamostatnit se a odstěhovat. Bude to on, kdo jako první přijde s tímto nápadem. A proč taky ne? Vždyť vlastní bydlení má svoje kouzlo, které doposud pouze nepřevážilo pohodlí a komfort domova.

Tip na závěr: V žádném případě si nic nevyčítejte. Naopak vaší povinností je připravit dítě na samostatný život a to s vaší neustálou péči není možné. Mějte radost z jeho pokroků a zůstaňte mu laskavou oporou a záchrannou brzdou, ale pouze zpovzdálí.

Kam dál?
Syndrom prázdného hnízda aneb odchod dětí z domova
Co pomáhá, když odcházejí děti z domova?
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.