velikost písma: A +/ A/ A -

Filosofický sál Strahovské knihovny dostane nový kabát

Autor: Zuzana Ptáčková | komentářů: 0

Kvůli rekonstrukci Filosofického sálu Strahovské knihovny se muselo přestěhovat padesát tisíc svazků knih.

Filosofický sál vznikl z iniciativy opata Václava Mayera. Ten se koncem 18. století rozhodl vybudovat nové knihovní prostory, protože původní už svou kapacitou nestačily. Filosofický sál pak na místě původní sýpky postavil italský architekt Jan Ignácius Palliardi. Jeho rozměry byly přizpůsobeny rozměrům polic - interiér z ořechového dřeva byl totiž převezen ze zrušeného premonstrátského kláštera v Louce u Znojma. Monumentální 32 metrů dlouhý, 10 metrů široký a 14 metrů vysoký sál korunuje nástropní malba vídeňského malíře Franze Antona Maulbertsche.

Náročná rekonstrukce
Obnova jedné z nejkrásnějších prostor Strahovského kláštera je právě v plném proudu. Čtrnáct metrů vysoký sál s ochozem, dvěma točitými schodišti a nádhernou nástropní malbou by se měl zaskvět v plné kráse začátkem příštího roku.
Rekonstrukce Filozofického sálu Strahovské knihovny se datuje od loňského února. Ovšem skutečné, fyzické práce odstartovaly až symbolickým vyjmutím parket z kazetové podlahy v červenci. „Podlaha se musela rozebrat, parkety očíslovat a odvézt do ateliéru k restaurátorům, kde se opraví. Pak se teprve mohlo postavit lešení kvůli opravě knihovních skříní a malbě na stropě,“ říká zástupce řádu premonstrátů a ředitel knihovny Gejza Šidlovský.
Rozsah restaurátorských prací je obrovský. Podlaha má více než tři sta metrů čtverečních. Pět set metrů představuje nástropní malba a devět set metrů čtverečních knihovní skříně. Ty pojmou na padesát tisíc knih, které se musely dočasně přestěhovat. Část jich zůstala v klášterních depozitářích, část je v pronajatých depozitářích mimo Prahu.

Zub času i špatné ošetření dřeva
Na neutěšeném stavu mobiliáře Filosofického sálu se podepsal nejen čas, ale také například ošetření dřevěných prvků nevhodnými nátěry v padesátých letech minulého století.
V současné době je rekonstrukce sálu ve své druhé polovině. V plném proudu jsou restaurátorské a konzervátorské práce na jeho dřevěných součástech. Po odstranění nevhodných nátěrů se musí dřevo odborně ošetřit a některé prvky čeká zlacení. Z nástropní malby se zase opatrně odstraňují nežádoucí přemalby, zatmelují se spáry a opravují některá mechanická poškození. Naplno běží i opravy rozebrané kazetové podlahy v restaurátorských ateliérech. Na řadu už také přišly sochy andělů, které tvoří nedílnou součást prostory.

Provoz nepřerušen
Po celou dobu rekonstrukce jsou knihovní fondy z Filosofického sálu přístupny badatelům. A návštěvníci Strahovského kláštera zase mohou sledovat postup oprav na vlastní oči, protože probíhají za plného návštěvnického provozu.
„Návštěvníci mohou do sálu nahlížet od vchodu stejně jako před tím. Teď ho uvidí s lešením a s restaurátory, ale myslím, že i to je zajímavé,“ dodává Gejza Šidlovský.
Otevřeno je tu denně od devíti do sedmnácti hodin. Od dvanácti do jedné je polední pauza. Výjimku tvoří Velikonoční neděle 4. dubna, kdy je zavřeno.
Celkové uzavření knihovny kvůli závěrečné fázi rekonstrukce Filosofického sálu se plánuje od 22. listopadu do 4. prosince.
Projekt přijde na téměř jeden milión devět set tisíc euro. Více než půldruhého miliónu pochází z tzv. Norských fondů.
Podrobné informace najdete na webových stránkách www.strahovskyklaster.cz.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.