velikost písma: A +/ A/ A -

Přechod v pohodě 2. díl

Autor: Kateřina Hollá | komentářů: 1

Klimaktérium je přirozená součást fyziologického procesu stárnutí ženy. Nelze se mu vyhnout, ale lze zmírnit či dokonce eliminovat jeho nepříjemné projevy.

Jedním ze způsobů, jak se vypořádat s nepříjemnými změnami, je hormonální substituční léčba, tedy léčba hormony, které v těle ženy ubývájí. Tyto hormony jsou nahrazovány a dodávány uměle. Jako každý lék mají svá pozitiva i negativa. V současné době existují nízkodávkové moderní preparáty, které dodávají hormony v minimální možné dávce, tudíž maximálním způsobem snižují jejich nežádoucí učinky.

Co je třeba hlídat
Před zahájením této léčby musí být provedeno několik vyšetření – preventivní gynekologická prohlídka, mamografie, ultrazvukové vyšetření dělohy, měření krevního tlaku a hmotnosti a také krevní a jaterní testy. Veškerá tato vyšetření se pak provádějí 1x ročně, event. častěji na základě doporučení např. cytologa nebo mamologa. Existují však situace, kdy žena nesmí HST užívat (např. při právě zjištěné nebo léčené rakovině prsu a dělohy, při zánětu žil a embolii aj.). Forem podávání HST je několik – tablety k polykání nebo na vkládání do pochvy, gely, krémy na kůži či do pochvy, náplasti, injekce, nosní spreje či implantáty pod kůži. Nicméně tato léčba jako všechny léky má i svá rizika a nemůže být považována za všelék. Nutná jsou i tzv. podpůrná či režimová opatření.

Čtěte také: Přechod v pohodě 1. díl

Co dělat dál?
Správná životospráva a pravidelné fyzické cvičení má výrazný pozitivní vliv na kardiovaskulární systém a udržuje tělo v kondici. Je však vhodné zvolit přiměřenou aktivitu vzhledem ke zdravotnímu stavu, ale také vzhledem k tomu, co je každému milé. Doporučují se také cviky na posílení pánevního dna, které fungují jako prevence proti unikání moči. Spokojený sexuální život ukazuje na celkovou spokojenost ženy, ale také celkovou pohodu zpětně ovlivňuje. Žena po přechodu není méně vzrušivá než před ním. Někdy dokonce naopak.Vaginální gely na olejové či vodní bázi s nebo bez přídavku estrogenů mohou zkvalitnit sexuální prožitek. Mnoho žen během přechodu zažívá nepříjemné výkyvy nálad, rozmrzelost, může pociťovat nevysvětlitelný či vysvětlitelný smutek. U některých žen jsou tyto příznaky způsobeny hormonální disbalancí a v těchto případech může pomoci léčba vhodným antidepresivem. Tyto léky předepisuje jak obvodní lékař, tak psychiatr. Důležité je však své problémy probrat s odborníkem, který dokáže posoudit, zda je problém spíše biologický či psychologický či souhrn obého.

Bludný kruh
Mnohdy pomůže také psychologická pomoc, protože přechod není izolovaný fakt a individuální vlastnosti ženy a její konkrétní situace mohou subjektivní prožívání přechodu zhoršovat. Také se v mnoha případech může jednat o „bludný kruh“. Žena trpí návaly horka, špatně spí, přes den je podrážděná a unavená. Pubertální dcera má nepřiměřené požadavky a konflikt se vyhrocuje. Může se přenést i na manžela. Ve chvíli, kdy se zmírní klimakterické obtíže, je možné, že se spontánně upraví i problémy v rodině, jelikož žena bude mít sílu je řešit. Tento kruh funguje i obráceně. Ve chvíli, kdy se například vyřeší nějaký důležitý problém, žena může subjektivně lépe zvládat potíže plynoucí z úbytku hormonů. Proto je důležité dobře se poradit se svým lékařem, zvážit možnosti jak klasické medicíny, tak preventivních opatření, tak možnosti psychologicko-psychiatrické.

Kam dál?
Sexualita žen ve zralém věku
Znovu na startovní čáře: rozvod po padesátce
Jan Cimický: „Psychické problémy je třeba řešit včas“
Vzdělávejte se hrou

Potýkala jste se v průběhu menopauzy s nepříjemnými fyziologickými projevy? Jak dlouho toto období trvalo? Projevil se nějak přechod na kvalitě vašeho partnerského vztahu? Podělte se o své zkušenosti v našem diskuzním fóru stejně jako další čtenářky. Najdete nás také na facebooku.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.

Dočtěte se více

Příbuzná témata: Přechod