velikost písma: A +/ A/ A -

Revoluční podrážka na bolesti zad

Autor: Michaela Plachká | komentářů: 0

Těžko si dnes dovedeme představit život bez bot, přestože naše nohy byly stvořeny pro chůzi naboso. Přišly boty… a s nimi i problémy. Koho dnes nebolí záda nebo klouby? Řešením může být revoluční podrážka.

Na začátku historie vzniku této nezvyklé obuvi byl objev švýcarského inženýra Karla Müllera. Jednoduše ho bolela záda. Při svém pobytu v Koreji to řešil tak, že se bosky procházel po rýžových polích. Jeho problémy rychle ustupovaly. Začal tento jev zkoumat. Kdo chodí dnes bosky? Na jakém povrchu? Jak se při tom cítí? Odpověď nalezl v Africe. Při svém bádání narazil na kmen Masajů, kteří dodnes chodí bosí. Neznají bolesti zad ani kloubů, těší se výbornému zdraví a atletické kondici. Tehdy se mu v hlavě zrodil nápad. Zprostředkovat i lidem, kteří žijí v zajetí tvrdých došlapů, pocit chůze po mechu, písku či hlíně.

Boty neboty
Po návratu do Evropy se dal Müller do práce. Výzkumy, zkoušky, ověřování. Než „jeho“ první bota opustila továrnu, uběhlo dlouhých deset let. Největší pozornost věnoval speciální konstrukci podrážky, která zprostředkovává pocit měkkého povrchu kdykoli a kdekoli. Má konvexní tvar a můžete se na ní pohupovat jak zezadu dopředu, tak ze strany na stranu. Na tuto nestabilitu tělo automaticky reaguje zvýšenou svalovou činností. Nepřítomnost pevného vedení nohy nutí tělo stále se napřimovat a vyrovnávat. O desítky procent tak vzrůstá aktivita svalů břicha, hýždí a dolních končetin. Naopak tlak na kyčle a kolena se snižuje.

Jen se tak trošku zhoupnout
Zcela jiný systém chůze však vyžaduje trochu tréninku. Rozhodně v nich nechoďte hned celý den, způsobili byste si nejspíš nepříjemnou svalovou horečku. Odborníci doporučují je zpočátku střídat s běžnými botami a chodit převážně po rovném povrchu. Nejspíš vám ani napoprvé nepůjde jít rychle nebo snad dokonce běžet. Zkrátka se budete znovu učit chodit. Pro správnou techniku chůze můžete využít rad vyškoleného specialisty nebo navštívit jedno z několika center, která nabízejí MBT kondiční cvičení.

Čtěte také: Cvičení na míči (1. díl)

Ke zdraví krok za krokem
Tyto boty, chcete-li tréninkový přístroj, oceňují zejména lidé s nejrůznějšími problémy. Kratší noha, plochá chodidla, zkřivené palce, poškozené klouby, problematická záda. Měkký došlap je v těchto případech vysvobození. Každý krůček je zároveň malým cvičením. Houpačka místo rovné podrážky vytváří pro tělo nestabilní oporu. Aktivují se tak hluboké svalové skupiny, opěrný systém se posiluje. Zároveň tělo spaluje více kalorií, povzbuzuje se metabolismus, formuje se a lépe regeneruje. MTB technologii oceňují také lidé z profesí namáhavých na držení těla a bederní páteř (kuchaři, číšníci, maséři, kadeřnice, zdravotníci).

MBT (Masai Barefoot Technology)
Výrobní technologie obuvi inspirovaná chůzí afrických Masajů. Fyziologická obuv – aktivuje více svalových skupin tím, že na konvexní podrážce musí tělo stále vyrovnávat stabilitu a napřimovat se. Zároveň ulehčuje práci kyčelním a kolenním kloubům. Rehabilitační a tréninková obuv – posilujete, i když „jen“ chodíte nebo stojíte. Ve spojitosti s MBT se vyvinul i specifický fitness trénink. V zahraničí od roku 1996, u nás lze koupit spíše ojediněle. Cena se pohybuje okolo 200 eur. Vybrat si můžete ze čtyř typů produktů – pracovní, sportovní, sandály a boty pro každý den.

Více na www.theantishoe.com.

Kam dál?
Tajemství tradiční čínské medicíny
Zbavte páteř bolesti 1. díl
Masáž a její účinek při bolesti zad
Degenerativní změny páteře
Bolesti zad a jejich příčiny

Bolí vás záda? Bojujete proti bolesti cvičením nebo medikamenty? Omezuje vás bolest v běžných činnostech, nebo ji už berete jako běžnou součást všedního dne? Podělte se o svou zkušenost s oatatními čtenáři v diskuzním fóru, pod článkem nebo na facebooku.
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.

Dočtěte se více

Příbuzná témata: Bolesti páteře