velikost písma: A +/ A/ A -

Cévní mozková příhoda: Příčina může být i v srdci

Autor: Redakce ŽijemeNaplno.cz | komentářů: 0

Povislý koutek, neschopnost hovořit či artikulovat, ochrnutí poloviny těla. To jsou nejčastější příznaky cévní mozkové příhody (CMP), mezi lidmi také známé jako mrtvice nebo pepka. Nebezpečí tohoto závažného onemocnění včetně jeho příčin, způsobů léčby a prevence si lidé na celém světě připomínají vždy 29. října v rámci Světového dne CMP.


foto: iStock

Mozek a srdce
Cévní mozkovou příhodu může vyvolat buď uzavření mozkové tepny způsobené nejčastěji krevní sraženinou, nebo krvácení do mozku. První příčina se vyskytuje přibližně v 80 % případů. „Při nepravidelném srdečním rytmu se může v srdeční předsíni vytvořit krevní sraženina, která se často uvolní a putuje cévami po celém těle. Nejčastěji však směřuje krkavicemi přímo do mozku. Zde může ucpat některou tepnu a zapříčinit nedostatečné zásobování mozku kyslíkem a živinami. Následkem toho začnou odumírat mozkové buňky,“ vysvětluje MUDr. Petr Janský z Kardiocentra pro dospělé Fakultní nemocnice Motol v Praze. Ucpaná céva však může také prasknout a při následném krvácení se nevratně zničí mozková tkáň. V obou případech mohou být důsledky velmi závažné až fatální.

Prevence je základ
Nejlepší prevencí cévní mozkové příhody je omezení rizikových faktorů, které ji mohou vyvolat. Patří mezi ně nezdravý životní styl, například kouření, častá konzumace velkého množství alkoholu, přejídání se nebo užívání antikoncepce ženami-kuřačkami. Mrtvice také častěji postihuje lidi trpící aterosklerózou, tj. kornatěním cév, vysokou hladinou cholesterolu a vysokým krevním tlakem. Ohroženi bývají i ti, jež trpí srdeční arytmií, například fibrilací síní. „Pokud se u člověka projeví fibrilace síní, pětinásobně se zvyšuje riziko vzniku CMP ve srovnání s lidmi s normálním srdečním rytmem. Proto je velmi důležité, aby pacienti tuto arytmii nepodceňovali a dbali na doporučení svého lékaře, případně pravidelně užívali předepsané léky na ředění krve,“ dodává MUDr. Petr Janský.

Čtěte také: Znovu vidět jako ostříž

Nepodceňujte zrychlené bušení srdce
Fibrilace síní, nejčastější porucha srdečního rytmu, nejvíce postihuje osoby ve vyšším věku. První projevy se však mohou objevit i u relativně mladých lidí. „Fibrilace síní může mít celou řadu příznaků. U některých pacientů se přihlásí jako zrychlený a nepravidelný srdeční tep, pocit bušení srdce. Jiní se mohou cítit nevýkonní, nepřiměřeně se zadýchávají při námaze,“ objasňuje MUDr. Petr Janský. Malá část pacientů na sobě nemusí zpozorovat žádné projevy a fibrilaci síní se podaří odhalit zcela náhodou, například při vyšetření EKG.

Světový den CMP podporuje i občanské sdružení Rytmus srdce, jež v České republice zastupuje zájmy pacientů trpících arytmiemi. „Při podezření na poruchu srdečního rytmu by se měl člověk vždy neprodleně obrátit na svého lékaře,“ říká Mgr. Pavla Krištofová z občanského sdružení. Lékař vás zašle ke specialistovi, který na základě výsledků všech potřebných vyšetření stanoví opatření ke snížení rizika vzniku závažných zdravotních komplikací.

Občanské sdružení Rytmus srdce si klade za cíl spojit pacienty s poruchami rytmu srdce a jejich organizace, nadace i profesní sdružení s partnery z oblasti medicínského průmyslu za účelem zvyšování povědomí o srdečních arytmiích, jejich diagnostice a léčbě. Informace o sdružení Rytmus srdce najdete na webových stránkách www.rytmus-srdce.cz.

Patříte do skupiny osob ohrožených cévní mozkovou příhodou? Jaký máte životní styl? Co děláte pro své zdraví a prevenci? Napište nám do diskuzního fóra nebo na facebook?

Kam dál?
Nezdravý životní styl jako příčina CMP
Chránit se lze před infarktem i mrtvicí
Tichý zabiják miluje sůl
Migréna: nevyhýbejte se spouštěčům
Paradentóza: nebojte se promluvit!
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.