velikost písma: A +/ A/ A -

Kam s vnoučaty za gastronomií?

Autor: www. gastronaut.cz | komentářů: 0

Advent a vánoční čas je plný chutí, vůní, tradic i netradičních zajímavostí. Je libo cukroví, čaj nebo svařené víno? Nenechejte si ujít gastronomické zážitky spojené s tímto krásným obdobím.


foto: iStock

Staropražské Vánoce
Návštěvníci botanické zahrady se mohou seznámit s významnými rituály staré vánoční Prahy. Čekají na ně stromky s historickými vánočními ozdobami, starodávné hračky, miniaturní loutkové divadélko zhotovené přímo pro tuto příležitost. Kdo bude mít zájem o tradiční vánoční výrobky, může je zakoupit přímo na místě od lidových tvůrců. K vidění a zakoupení budou také vánoční figurky z těsta a oříšků a velké množství různých perníků. Pro fanoušky betlémů bude lákadlem unikátní kolorovaný betlém se 160 figurami příbramského řezbáře Antonína Smetáka, který byl vyřezán před 100 lety, a další betlémy, které dosud nebyly vystaveny. Během akce probíhá soutěž o nejlepší domácí likér. Na výstavu se dostanete denně od 10.00 do 17.00 hodin, 24. 12. a 31. 12. bude otevřeno do 16.00 hodin.
Kdy a kde: do 2. ledna 2013, Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty UK, Praha

Karlštejnský královský advent
Už jste navštívili hrad Karlštejn v zimě? Karlštejnský královský advent nabídne různá vystoupení tanečních, pěveckých a hudebních souborů. Pod hradem vyroste velké historické tržiště, na kterém budou k dostání hračky, dřevěné zbraně, výrobky řezbářů, šperkařů, ozdoby, korále, adventní věnce i spousta dalšího zboží. Samozřejmě nebudou chybět ani nejrůznější laskominy a karlštejnské víno. Vyvrcholením dne bude v 17. hodin provedení České mše vánoční Jana Jakuba Ryby na hradě v Rytířském sále Císařského paláce. Po celý den je otevřen pro veřejnost hrad Karlštejn v 10.00–15.00 hod.
Kdy a kde: 23. prosince, Hrad Karlštejn

Čtěte také: Kulturní tipy na prosinec

Na Štěpána otevřená brána
Na Štěpána se bude konat 5. ročník velké vánoční akce na hradě Buchlov, během které se dobře pobaví děti i dospělí. Čeká vás výstava betlémů, starých pohlednic a vánočních ozdob, zpívání koled nebo odlévání olova. K tomu všemu patří také bohaté vánoční občerstvení, domácí zabijačkové produkty, ochutnávka vín s odborným výkladem a nebude chybět vánoční punč či svařené víno. Hrad je otevřen v 10.00–15.00 hod.
Kdy a kde: 26. prosince, Hrad Buchlov, region Zlínský

Vánoce na zámku Slatiňany
Další z mnoha vánočních akcí se koná na zámku Slatiňany. Pokud se tam se svými vnoučaty vypravíte, zažijete netradiční prohlídku po stopách šlechtických Vánoc. Prohlídku vám zpříjemní jídlo a pití přímo ze zámecké kuchyně. Čeká vás tradiční vánoční punč, svařené víno nebo trdelník. V zámecké kuchyni bude připraven guláš zahuštěný medem a perníkem. Součástí akce je i jarmark. Akce startuje v 10 hodin.
Kdy a kde: 28.–30. prosince, Zámek Slatiňany, region Pardubický

Jak se ukládá Ježibaba
Při poslední silvestrovské prohlídce Muzea perníku budete moci vidět, jak Ježibaba vyleze na pec, nařídí si budík na první sobotu v březnu a ulehne k zimnímu spánku. K zakousnutí nebudou děti, nýbrž ovoce, linecké pečivo či perníčky. Akce začíná v Perníkové chaloupce v 16 hodin.
Kdy a kde: 31. prosince, Muzeum perníku, Ráby, region Pardubický

Máte zajímavý tip, kde byste se nenudili vy ani vaše vnoučata? Podělte se o něj s ostatními čtenáři v diskuzním fóru nebo facebooku.

Kam dál?
Vánoce s příchutí adrenalinu
Bad Reichenhall – solné lázně
Vánoční strašáci psích mazlíčků
Jak si užít Vánoce a nezbláznit se z toho
Skryté nebezpečí Vánoc
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.