velikost písma: A +/ A/ A -

Alergie: Zatočte s roztoči

Autor: Michaela Plachká | komentářů: 1

Pravidelně se objevující kýchání, rýma či ekzém znamená – diagnóza je jasná. Jste alergik. Slova, která z úst lékařů slyší stále větší část populace. Vědci prorokují, že již za tři roky bude alergií trpět celá polovina lidstva. Je prokázáno, že nejčastější příčinou alergie jsou roztoči, kteří žijí v bytovém prachu. Jak na ně tedy vyzrát?


foto: iStock

Nejrozšířenějšími typy alergií jsou alergie na pyl a alergie na bytový prach, tedy na roztoče, kteří žijí v naší domácnosti. Co může za dramatický nárůst alergické populace? Životní styl, rychlé tempo doby a všudypřítomný stres, nové chemické látky, se kterými se musíme potýkat a na které naše tělo nebylo zvyklé, neudržovaná klimatizace i životní prostředí.

Kdo jsou oni nevítaní spolubydlící? Roztoč je okem neviditelný členovec podobně jako klíště nebo pavouk. Průměrná délka jeho života se pohybuje mezi dvaceti a třiceti dny, během kterých naklade kolem sta vajíček. Roztoče živíme vlastním tělem – tedy tím, co během noci odpadne z naší pokožky. Chutnají jim také zbytky plísní, bakterií či kvasinek. Mají rádi teplotu mezi 22 a 26 stupni Celsia a vyhovuje jim relativní vlhkost vzduchu mezi 70 a 80 %. Vyhovuje jim tma. Už je tedy zřejmé, proč největším semeništěm a ideální líhní roztočů je naše postel. Co roztočům naopak vadí? Nesnáší vlhkost pod 50 %, sluneční světlo, mráz či teplotu nad 55 °C.

Čtěte také: Nebojte se vlastní pohovky!

Tito domácí roztoči způsobují alergii především svými výměšky (zejména fekáliemi), které jsou alergenní. Obtíže se u alergiků objevují především po ulehnutí do postele, během noci, při úklidu, převlékání postele a podobně. Bylo zjištěno, že asi 80 % veškerých roztočů v bytě se ukrývá právě v ložnici, ze které se ale mohou dostávat i do dalších místností. Nejvíce nevítaných hostů najdeme v matracích, ale vysoké procento ji žije i v polštářích i peřinách, dostávají se i do koberců a čalouněných částí nábytku. Proto se při čištění musíme zaměřit nejen na ošetření matrace a lůžkovin, ale také koberců a domácích textilií, aby se roztoči nedostali zpět do postelí.

Jaká jsou opatření proti roztočům?
1. Uzavřete matrace, lépe i peřiny s polštáři do speciálních protiroztočových povlaků.
2. Polštáře a peřiny místo speciálního povlaku lze i ošetřit jinak. Perte je každý týden nejméně na 60 °C. Často perte také veškeré ložní prádlo.
3. Minimalizujte ve svém bytě koberce a textilie, také hračky s textilním povrchem.
4. Udržujte v ložnici ideální protiroztočovou vlhkost kolem 50 %.
5. Ráno nezastýlejte postel ihned po probuzení, ale dobře místnost vyvětrejte.
6. Používejte osvědčené a kvalitní prostředky proti roztočům.
7. Oblečení a předměty, které udržují prach, zavírejte do skříní.

Trpíte alergií? Jak se bráníte? Prozraďte nám své osvědčené finty v diskuzním fóru nebo na facebooku.

Kam dál?
Trápení s alergií pomůže ukončit nový způsob léčby
Účinná léčba alergie začíná na podzim
NASA vymyslela línou matraci
Jak ušetřit ve velkých prostorách
Senior Parky nabízí pohodlné bydlení i kulturu
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.