velikost písma: A +/ A/ A -

Nachlazení: med pomáhá proti kašli

Autor: Michaela Plachká | komentářů: 4

VÝZKUM Venku řádí sychravé počasí, vevnitř naopak suchý přetopený vzduch – situace, která si často vyžádá svou daň v podobě nechtěného nachlazení. Naše babičky měly jednoduchou radu – před spánkem hrnek teplého mléka s medem a kašel je brzy pryč.


foto: iStock

Nepříjemné nachlazení, rýma, kašel a zánět horních cest dýchacích jsou poměrně časté obtíže, které dokážou potrápit nejen nás, ale především naše děti a vnoučata. Potřebný noční spánek je přerušovaný záchvaty kašle, což většinou ovlivní kvalitu spánku celé rodině. Po čem sáhnete ještě předtím, než zajdete k lékaři, který vám dle svého vzdělání a také přesvědčení doporučí léčbu? Dáváte přednost lékům proti kašli, nebo osvědčeným babským radám? Možná vám nové vědecké studie pomohou se rozhodnout.

Med zmírňuje infekci horních cest dýchacích
I když se med využívá v boji proti kašli už dlouho, vědci potvrdili jeho účinky teprve v nedávných studiích a k jeho využití se přiklonila také Světová zdravotnická organizace (WHO). V srpnu letošního roku se objevily v jednom americkém odborném časopise výsledky izraelské studie, která zkoumala vliv medu jako prostředku proti kašli u dětí ve věku od jednoho do pěti let. Vědci zkoumali 300 dětí, které trpěly zánětem horních cest dýchacích méně než jeden týden. V tomto vzorku nebyly děti s astmatem či jiným těžkým onemocněním projevujícím se kašlem. Aby se jim ulevilo, byl jim podán půl hodiny předtím, než šly spát, med, resp. placebo, které žádný med neobsahovalo. Studie zkoumala tři druhy medů – med z eukalyptu, citrusů a lipových květů. V kontrolní skupině posloužil jako placebo podobně chutnající sirup z datlí.

S tématem souvisí: S medem si medíme

A výsledek?
Všechny druhy medu zmírňovaly kašel více než datlový sirup. I když se kašel po datlovém sirupu také zmírnil, děti, které užívaly med, se s kašlem vypořádaly rychleji a snadněji. Výsledky této studie jen potvrdily závěry vědců z univerzity v Pensylvánii, kteří v podobné studii v roce 2007 zkoumali děti od dvou do osmnácti let a prokázali prospěšnost medu při kašli oproti běžně užívaným lékům proti kašli obsahujícím dextromethorphan, popřípadě v porovnání k žádnému dalšímu léčení. Dextromethorphan stejně jako látka diphenhydramin jsou látky potencionálně toxické a při léčbě kašle u dětí se ukázaly už dříve jako neúčinné. Ve studii z roku 2004, jejíž výsledky byly publikovány v odborném časopise Pediatric a která sledovala průběh kašle a kvalitu spánku u dětí od dvou do osmnácti let, neprokázaly tyto látky obsažené ve volně prodejných lécích proti kašli o nic lepší výsledky než placebo.

Čtěte také: Vyrobte si medový sirup

Levná varianta léků
Stále se však neví přesně, proč je med tak dobrým pomocníkem proti kašli. Vědci předpokládají, že by za to mohly být odpovědné antioxidanty, které med obsahuje. V každém případě výsledky studií prokázaly, že med je opravdu bezpečnou, účinnou a v neposlední řadě levnou alternativou k současným lékům a doporučitelnou terapií při nekomplikovaných infekcích dýchacích cest a s nimi spojené snížené kvality spánku. Výjimku tvoří samozřejmě děti mladší jednoho roku, jimž se med podávat nemůže kvůli riziku kojeneckého botulismu.

Jak léčíte kašel? Dáváte přednost lékům nebo alternativním prostředkům, které nezatěžují organismus? Napište nám do diskuzního fóra nebo na facebook.

Kam dál?
Včelař je dobrý už tím, že včelaří
Malý průvodce tradiční přípravou bylin 1. díl
Rady babky kořenářky
Zelená lékárna na drobná poranění
Jak ulevit těžkým a unaveným nohám
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.