velikost písma: A +/ A/ A -

Akromegalie zkracuje život

Autor: Michaela Plachká | komentářů: 0

Akromegalie, onemocnění projevující se zvětšováním koncových částí těla a vnitřních orgánů člověka, je pro většinu Čechů velkou neznámou. Z průzkumu agentury STEM/MARK vyplynulo, že 84 % obyvatel České republiky netuší, o jaké onemocnění se jedná. Přitom je velmi důležité akromegalii diagnostikovat včas a začít ji léčit.


foto: iStock

Akromegalie se projevuje zvětšováním koncových částí těla a vnitřních orgánů člověka. Jde o nebezpečné onemocnění, které může vést k výraznému zkrácení života. Drtivá většina běžné populace vůbec neví, zda se akromegalie dá léčit či nikoliv. „Akromegalie je léčitelná choroba. Nemoc ovšem postupuje pomalu a spousta pacientů příznaky vůbec nepozná. K lékaři tedy přichází již s rozvinutou formou onemocnění,“ uvádí prof. MUDr. Michal Kršek, CSc., z 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Až v Hollywoodu
Akromegalii způsobuje nadměrná tvorba růstového hormonu v dospělosti. Jedná se o vzácné onemocnění – vyskytuje se u 50 až 60 lidí na milion obyvatel a na stejné množství se každoročně objeví dva až čtyři noví akromegalici. Projevy onemocnění souvisí s fází, ve které se nemoc nachází, mnoho postižených se tedy může odlišovat od ostatních lidí pouze nepatrně. Lidé postižní akromegalií se přitom mohou celé roky cítit ve výborném stavu. Nadbytek růstového hormonu má anabolické účinky, zlepšuje fyzickou kondici a snižuje množství tuku v těle. Po několika letech ale přichází obrácená strana mince. Postižení lékaře většinou navštíví, až když je trápí přidružené choroby akromegalie, kterými můžou být poruchy spánku, bolesti zad a kloubů, vysoký krevní tlak, cukrovka, nepravidelná menstruace, problémy s potencí či nadměrná únava. Více než 60 % akromegaliků trpí také nadměrným pocením, které vzniká ztlušťováním kůže a vzrůstající tvorbou potu a mazu. Někteří akromegalici se díky svému vzhledu uchytili v Hollywoodu – herce Ronda Hattona jsme mohli vidět v béčkových hororech, přes dva metry měřící Richard Kiel si zahrál záporného hrdinu Jamese Bonda.

Čtěte také: Nožky v pohodě i v zimě

Moderní léčba
„Je velmi důležité akromegalii diagnostikovat včas. K jejímu lepšímu záchytu by mohlo vést právě i větší povědomí veřejnosti o tomto onemocnění,“ dodává prof. Kršek. Běžně však dochází k diagnostikování choroby po pěti až deseti letech po projevu prvních příznaků u lidí starších padesáti let. Onemocnění se dá odhalit laboratorními vyšetřeními. Krevní vzorek totiž obsahuje zvýšený výskyt růstového hormonu a inzulinu. Nadprodukci růstového hormonu v dospělosti může způsobit například nezhoubný nádor podvěsku mozkového. Včasná léčba snižuje výskyt vedlejších komplikací, dokáže zlepšit stav nemocného a dokonce ho i vyléčit. K léčebným metodám patří neurochirurgická operace, kdy se odstraní nádor (pokud je původcem nadprodukce růstového hormonu), operace Leksellovým gama-nožem nebo léčba medikamentózní. V České republice najdeme čtyři odborná centra, na která se akromegalici mohou obracet – Fakultní nemocnice v Praze, Hradci Králové, Olomouci a Fakultní nemocnice sv. Anny v Brně.

Věděli jste o této nemoci? Máte ve svém okolí někoho, kdo jí trpí? Napište nám na facebook nebo do diskuzního fóra.

Kam dál?
Co pomáhá, když má kůže problém
Tichý zabiják miluje sůl
Jak vyzrát na presbyopii neboli vetchozrakost?
Sebeláska neznamená sobectví
Revoluční podrážka na bolesti zad
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.