velikost písma: A +/ A/ A -

Máte se dost rádi? Otestujte se!

Autor: Redakce ŽijemeNaplno.cz | komentářů: 0

TEST Tématu sebelásky jsme se věnovali v rozhovoru s psycholožkou Lucií Bouzkovou. Jak jste na tom ale konkrétně vy? Pokud si nejste jistí, zda je váš postoj k sobě samým právě nejlepší, udělejte si následující test.


foto: iStock

Vyberte si určitou životní oblast (např. práci, partnerský vztah, přátele apod.), u které chcete o sebelásce zjistit víc. Na následujících devět vět si pak spontánně odpovězte „ano“ nebo „ne“:


1. Sám/sama sebe dokážu přirozeně pochválit, upřímně se těšit ze svých úspěchů a vyprávět o nich s radostí ostatním.

2. Při neúspěších se dokážu povzbudit a uklidnit tak, že daný problém přestane být zátěží a jsem v krátkém čase schopný/á další efektivní akce a dokonce se cítím během krátké doby zase celkem dobře.

3. Při skutečně náročných situacích (rozvod, úmrtí apod.) jsem schopný/á si pro sebe obstarat vše, co mi v dané situaci udělá dobře včetně péče druhých. Umím si říci o pomoc a dokážu v klidu respektovat, když druzí pomoc nechtějí.

4. Dobře se orientuji ve svých potřebách a koníčcích, pěstuji je a dbám na ně. Mám jasný pocit, že mají v mém životě přednost. Když dám přednost někomu jinému, dělám to vědomě, a co nejdříve si potřebnou péči dopřeju.

S tématem souvisí: Sebeláska neznamená sobectví

5. V kontaktu s okolím cítím rovnost a úctu ke všem lidem. Nemám potřebu se nadřazovat, necítím ale ani pocity podřízenosti, a to ani vůči autoritám (šéf, ředitel podniku).

6. Cítím respekt k potřebám jiných lidí a přirozeně chápu, že se i ostatní lidé starají v první řadě o své potřeby. Nevyžaduji po nich, aby je zanedbávali.

7. Sebe vnímám jako přirozeně nadaného člověka, který si poradí a žije dobře a úspěšně.

8. Moje životní pocity jsou především klid a dobrá nálada, dokonce i v těžkých životních situacích převládá alespoň pocit, že vše bude zase v pořádku.

9. V mém životě převládají situace, které jsou podle mého přání. Dělám práci, která mě naplňuje, a obklopuji se lidmi, kteří mě obohacují.

Tam, kde jste odpověděli „ne“, se zamyslete nad změnou, která by způsobila, že za nějaký čas budete moci odpovědět „ano“.

Položte si tyto otázky:
• Jakou změnu potřebuji udělat, abych se měla více ráda?
• Podle čeho u sebe poznám, že už se mám více ráda?
• Co můžu začít dělat jinak už teď?
• Jaké projevy sebelásky chci v nejbližší době vyzkoušet a který si pak ponechám?
• Kdo mi může poradit a pomoci?
• Co všechno chci díky sebelásce získat?

Autorkou testu je psycholožka Lucie Bouzková.

Kolikrát jste odpověděli ano a kolikrát ne? Dostali jste na základě našeho testu nápad, co dobrého pro sebe udělat? Napište nám o něm do diskuzního fóra nebo na facebook.

Kam dál?
Dana Vítův: „Naučím vás, jak si zlepšit život“
Tajemství tradiční čínské medicíny
Být důchodcem je…
Jak přistupovat ke kritice
Znovu na startovní čáře: rozvod po padesátce
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.