velikost písma: A +/ A/ A -

Dana Vítův: „Naučím vás, jak si zlepšit život.“

Autor: Tereza Niesytová | komentářů: 0

ROZHOVOR Posláním terapeutky Dany Vítův je pomáhat lidem od bolesti těla i duše. A daří se jí to díky metodě EFT, které se úspěšně věnuje několik let.


foto: iStock

Jak jste přišla na metodu EFT?
Před patnácti lety jsem začala pomáhat lidem od bolestí prostřednictvím masáží neboli tzv. dotekové terapie. Někdy bolesti zmizely natrvalo, jindy se vracely zpět. Jelikož věřím, že tělo spolupracuje s psychikou a opačně, hledala jsem způsoby, jak své klienty zbavit bolestí nastálo. To znamená nějakou metodu, jejímž prostřednictvím by sami dospěli k tomu, co je jádrem bolesti a kde je „zakopaný pes“. Něco, co propojuje psychický stav s fyzickým, co odbourá, nejlépe nastálo, psychosomatické potíže. Na stránkách Institutu energetické psychologie jsem našla právě metodu EFT.

Čím vás metoda EFT učarovala?
Učarovala mi svou jednoduchostí a účinností. Je to metoda, která vidí problém v energetickém systému, ne v psychice nebo v těle člověka. Poklepává se na akupresurní body na obličeji a těle a bloky, traumata, bolesti, potíže celkově se uvolňují a mizí.

Takže se pak dokážeme léčit sami?
Ano, klient se základy této techniky lehce naučí přímo na terapeutickém sezení, takže ji může zcela snadno a samostatně aplikovat kdykoliv sám. Tím si zkvalitňuje život, jelikož se zbavuje nepotřebných potíží a vzorců. Pracuje se tedy nejen s pocity, ale i s jejich dopadem na tělo, tedy s bolestmi a nemocemi.

Více o metodě EFT si přečtěte ZDE.

Při jakých potížích se dá EFT použít?
Je mnoho oblastí, kde dokáže pomoct. V oblasti zdraví, kariéry, financí i vztahů. Například řeší strach, úzkost a fobie, bolesti, kožní problémy, ušní i zrakové potíže, úzkostné stavy, stres a deprese, chronické nemoci, alergie, neplodnost a ženské problémy všeho druhu, neúspěchy, vztahové potíže, nespavost i nadváhu, je toho vážně mnoho. Dobře funguje i u dětí na dyslexii, dysgrafii nebo noční pomočování.

Řešila jste někdy nějaký „zapeklitý“ problém?
Zprvu se zdají být všechny zapeklité, neboť obtěžují, vadí v běžném životě, omezují. Má klientka (62 let) trpěla nedoslýchavostí, která ji trápila od jejích 25 let. Měla jsem v místnosti, kde jsem na ní EFT prováděla, puštěnou slabě znějící hudbu. Klientka ji samozřejmě vůbec neslyšela. Po 50 minutách terapie mi s údivem říká: „Vám tady něco začalo hrát, slyšíte to?“ Sdělila jsem jí, že hudba hraje od začátku terapie. Byla v údivu nejen ona, ale i lékař, který konstatoval, že se jí slyšitelnost částečně vrátila. Nebo 35 klient, bývalý manažer se silnými depresemi po pokusu o sebevraždu. Na první sezení ho přivedla jeho přítelkyně, s tím, že jen leží, ztratil chuť do života a není ani sám schopen kamkoliv dojít. Na druhém sezení už přišel sám s optimismem a vadilo mu, že se bojí jezdit autem, protože má úzkosti a bušení srdce, nechce a bojí se telefonovat a nemůže najít práci, protože nic neumí a nikde ho nechtějí. Na třetím sezení přijel s výrazným časovým zpožděním a omluvou, že ten den měl tři pohovory a že neví, kterou pozici si má vybrat, protože ho všude chtějí. Na mou otázku, jak se do firem dopravil, mi s úsměvem odpověděl, že přece autem. Dnes má prosperující firmu a vede se mu skvěle. A takových příkladů je mnoho.

To zní až neuvěřitelně, stalo se vám někdy, že metoda nepomohla?
Pomáhá vždycky. Někdy ve větší, jindy v menší míře. Vždy záleží na okolnostech, na aspektech, které jsou do „problému“ vneseny. Někdy je to opravdu zázrak a problém mizí do pár minut, jindy potřebujeme více času k odstranění všech příčin. Ty se mohou nacházet na povrchu potíží, nebo zasahují hluboko do emocí, mohou například pramenit v dětství. Pokud se správně odstraní negativní pocity, pak problém vymizí natrvalo a zbude jen vzpomínka bez emočního, mnohdy traumatického prožitku. Při sezeních si píši poznámky. To hlavně proto, že klient na konci nebo už v průběhu terapie ztrácí problém a nepamatuje si, s čím vlastně přišel. Což je jasný důkaz změny. Mění se emoce, pohled na situaci i nálada. Klienti se často smějí.

Může se EFT kombinovat s jinými technikami a metodami?
Ano, určitě. Já sama ji kombinuji s reiki, vizualizací, NLP, hypnoterapií, kineziologií a dalšími. Metoda EFT nemá vedlejší účinky, jste plně při vědomí a po jejím absolvování se vždy něco změní. Ať už je to klientův stav, situace na pracovišti, doma nebo ve škole. Okolnosti se mění vždy k lepšímu a kvalitnějšímu.

Kde se EFT můžeme naučit?
EFT je vždy součástí témat mých seminářů, které jsou určeny především ženám, kde je učím technikám osobního rozvoje, aby získaly sebejistotu, mohly sebejistě a beze strachu prožívat svůj život. S metodou EFT na seminářích zdokonalujeme a vylepšujeme pět oblastí života, a to zdraví, vztahy, práci, peníze a duchovní rozvoj.

Máte také oblast života, na které je třeba zapracovat? Rozhodli byste se pro metodu EFT? Už jste nějaký životní problém vyřešili? Co vám pomohlo? Napište nám do diskuzního fóra nebo na facebook.

Mgr. Dana Vítův je lektorka osobního růstu a terapeutka metody EFT. Její profesní vášní jsou ženy a za své poslání považuje pomáhat jim nalézat v sobě sebejistotu. Motto: Když chci, tak můžu. Více na www.sebejistazena.cz
Kam dál?
Dana Linkeschová: Most, po kterém můžeš přejít
Nazývají ji Boženou Němcovou Hlučínska
Největší krize je v nás
Smrt je můj koníček
S teploměrem k talíři
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.