velikost písma: A +/ A/ A -

Kulturní tipy na září

Autor: Michaela Plachká | komentářů: 0

Přivítejte začátek podzimu kulturním zážitkem a inspirujte se našimi tipy. Zastavíme se na veletrhu, koupíme si knížku, potěšíme se s vnoučaty v zábavním parku a vydáme se na koncert či divadelní představení v opuštěném domě.

Veletrhy Sběratel, Investor, Minerály a drahé kameny
Drahé kameny, šperky, minerály, komponenty pro vlastní tvoření, ale také perly nebo zlato najdete na prvním ročníku veletrhu Minerály a drahé kameny, který proběhne od 6. do 8. září v Antium Aurum Hall na výstavišti PVA Expo Letňany. Veletrh se koná souběžně s 15. ročníkem veletrhu Sběratel a druhým ročníkem veletrhu Investor, kterých se letos účastní dohromady přes 260 vystavovatelů z 35 zemí. Součástí akce bude prodejní výstava prací špičkového italského tvůrce klenotů Paola Mazzeschiho, jehož originální šperky nosí řada světových celebrit. Zdarma si můžete nechat ověřit pravost svých šperků. Ženy a mládež do 18 let mají vstup na veletrh zdarma, k dispozici bude dětský koutek s hlídáním a souběžně s Minerály a drahými kameny proběhne na výstavišti od 7. do 8. 9. největší tuzemský veletrh kosmetiky World of Beauty & Spa.

Jak se zdraví sluníčko
Po úspěšné knize Lali cvičí jógu, se kterou se mohly děti zábavnou formou naučit základní cviky jógy, přicházejí instruktorka dětské jógy Hanka Luhanová s ilustrátorkou Kateřinou Mesdag s novinkou Jak se zdraví sluníčko. Začněte svůj den tím, že si spolu s vnoučaty zacvičíte pozdrav slunci. Tuto nejznámější jógovou sestavu cvičí lidé na celém světě. Má mnoho obměn, a tak čtenáře školák Oliver, starší bráška holčičky Lali, a kočka Salamba naučí hned dvě varianty − lehčí pro předškoláky a těžší pro školáky a dospělé. Knížka plná hravých básniček, veselých obrázků a dobrodružství je určena nejen všem dětem, ale i jejich rodičům. Nejlepší je totiž zdravit sluníčko společně! Křest knihy se koná 3. září od 15.30 v pražském kině Perštýn.

S vnoučaty do parku Mirakulum
Park Mirakulum, projekt rodinného areálu plného nápaditých atrakcí pro všechny věkové kategorie, vznikal v Milovicích nad Labem celé dva roky. Během tohoto období, kdy bylo nejprve nutné sanovat a rekultivovat 7 hektarů zpustlého území, zde vyrostla „země“, která má ambici lákat návštěvníky z celé republiky. Ty první oficiálně přivítal o víkendu 1. a 2. září. Na co se můžete těšit? Velkolepý hrad s podzemními chodbami, kontaktní zoo s mini oslíky, holandskými mini kozami a Quessanskými ovcemi, venkovní kamenný amfiteátr, nafukovací trampolíny nebo lanové centrum zasazené do malebné přírodní scenerie jistě ocení nejen nejmenší návštěvníci, ale i dospělí.Struny podzimu
Festival, který proběhne v září a říjnu, letos zavede posluchače do období baroka, na palubu Titaniku, mezi jakutské šamanky i na jazzový vrchol. 23. září vystoupí v pražském Rudolfinu obdivovaný francouzský kontratenorista Philippe Jaroussky, 30. září pak zazní intimní sólový recitál brilantní violoncellistky Alisy Weilerstein. V koncertní nabídce letošního ročníku nelze přehlédnout večer s názvem Potopení Titaniku (18. října) připomínající letošní 100. výročí ztroskotání obřího parníku. V novém multimediálním provedení představí skladbu jednoho z nejuznávanějších minimalistů současnosti – Gavina Bryarse.


Alisa Weilerstein

Kafka v opuštěném domu
Pod heslem KUNSTernace – resuscitace polomrtvého domu uměleckým šokem – vtrhnou přední tuzemští divadelníci na začátku září do prázdné budovy v ulici Nekázanka v centru Prahy. Site-specific představení inspirované atmosférou povídek Franze Kafky s názvem Příliš tichý nos zde připravuje na pozvání Pražského Quadriennale umělecká dvojice režiséra Jana Nebeského a scenáristy Egona Tobiáše společně s herci Lucií Trmíkovou, Davidem Prachařem, Tomášem Matonohou a Markem Danielem. Umělci provedou diváky prostřednictvím bizarních situací a výstupů, kabaretních čísel i improvizací fantaskním příběhem reflektujícím dvojjazyčnou historii hlavního města. V textu na diváky čekají zažité germanismy, které se ukážou v novém světle. Jevištěm i hledištěm se postupně stane celý dům a podle slov tvůrců se role hostitelů a jeho návštěvníků budou v pasivní formě postupně proměňovat, aby v závěru splynuly v jedno. O živý hudební doprovod se postarají Joe Karafiát a Petr „Pepíno“ Valášek. Představení se konají 4., 7., 12., 13., 19. a 30. 9. vždy od 19.00 a 21.00 hod.

Viděli jste zajímavou divadelní inscenaci, četli napínavý příběh nebo navštívili památku s poutavou minulostí? Nenechávejte si informace pro sebe a podělte se o ně s ostatními čtenáři v našem diskuzním fóru nebo na facebooku.

Kam dál?
Jak se stát milovaným prarodičem
Osvoboďte své emoce
Nazývají ji Boženou Němcovou Hlučínska
Co nabízejí strany seniorům před volbami?
Osobního strážce nepotřebuje, stačí jí chytrá krabička
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.