velikost písma: A +/ A/ A -

Kam s vnoučaty za gastronomií?

Autor: www. gastronaut.cz | komentářů: 0

Okurková sezona? Ani náhodou! Vydejte se s vnoučaty na meruňkobraní, festival česneku či okurek. Gurmánské léto už čeká jen na vás.


foto: iStock

Miroslavské meruňkobraní
Třetí sobotu v červenci proběhne v Miroslavi již tradiční kulturní akce – Meruňkobraní s Jarmarkem u Floriána. V 9.00 vyjde historický průvod k soše sv. Floriána doprovázený hasičskými družstvy, kde starosta oficiálně Jarmark zahájí. Po celé dopoledne bude náměstí a okolní ulice zaplaveny stovkami stánků nabízejících zboží rozličného charakteru, jako jsou perníčky, ovoce a zelenina nebo třeba keramické výrobky. K vidění budou také ukázky lidových řemesel, průvod v dobových kostýmech, středověká katovna, stanové ležení z 30leté války, historický šerm a mnoho dalších. Akce bude zakončena ohňostrojem a vystoupením skupiny ISLAND v letním kině. Součástí doprovodného programu budou závody v požárním sportu „O pohár rady města“, kde budou k vidění špičkové výkony hasičů. Děti si také mohou vyzkoušet řídit motocykl na dětském hřišti, vyřádit se v dětském hradu, svést se na ponících nebo zhlédnout historické automobily. Zúčastnit se můžete soutěže v pojídání meruňkových knedlíků, soutěže o nejlepší meruňkovou pálenku nebo nejhezčí meruňku.
Kdy a kde: 21. července, město Miroslav, region Jihomoravský

Na česnek!
Festival česneku je akce vhodná pro celou rodinu. Užijete si mnoho zábavy, občerstvení a také se můžete leccos dozvědět. Setkáte se se zastánci tradičního pěstování vysoce kvalitního česneku na Uherskobrodsku i se stoupenci tradičních řemesel, zvyků, lidových písní a tanců, divadla, i s gurmány horujícími pro tradiční českou kuchyni. Nedílnou součástí festivalu je „košt česneku“, vybírat můžete až z 25 odrůd. Návštěvníci budou též moci ochutnat nejroztodivnější česnekové kulinářské speciality včetně originální zmrzliny nebo si připít česnekovým zákysem či pálenkou. Pro nositele příjmení Česnek/ová, ale také Garlík/ová a Knobloch/ová (i v anglické variantě Garlic a německé variantě Knoblauch) je vstup zdarma. Součástí festivalu je také 3. ročník Koštu archivních marmelád a džemů.
Kdy a kde: 28. července, areál zámeckého parku Buchlovice, region Zlínský

Čtěte také: Kulturní tipy na červenec

Slavnosti okurek
Znojmo bylo v minulosti proslaveno pořádáním velkých okurkových trhů. Tato akce, která bude se koná počtvrté, navazuje na úspěšnou tradici. Můžete se těšit na tradiční řemesla, bohatý kulturní program a samozřejmě okurky. Návštěvníci budou moci ochutnat okurky v syrovém, zavařeném nebo tekutém stavu a v nejrůznějších pokrmech. Ochutnat bude možné také okurkové speciality v restauracích označených řádem Znojemské okurky. Horní náměstí bude patřit nejmenším návštěvníkům, čeká je tu program v podobě nejrůznějších atrakcí, soutěží a pohádek. Masarykovo náměstí pak nabídne řemeslné a okurkové trhy. Nebude chybět ani bohatý doprovodný kulturní program. Zúčastníte se soutěže o nejlepší sterilovanou okurku a rychlokvašku?
Kdy a kde: 1.–3. srpna, Znojmo, region Jihomoravský

Porcinkule
Co je to porcinkule? Především tradiční lidová pouť plná atrakcí, prodejních stánků a občerstvení. Historie porcinkule je spjatá s františkánským řádem. V náboženském významu je porcinkule výroční církevní slavnost spojená s udílením tzv. plnomocných odpustků a doprovázená lidovou poutí. Pouť je významnou a oblíbenou událostí pro Opočno i jeho okolí. Těšte se na ochutnávky jídel s možností návštěvy místních restaurací, které mají připraveny speciální menu. Během celé akce je zajištěn bohatý doprovodný program pro všechny věkové kategorie. Součástí pouti bude také tradiční staročeský jarmark.
Kdy a kde: 3.–5. srpna, Opočno, region Královéhradecký

Posvícení v Botanické zahradě
Posvícení v Botanické zahradě se stalo již tradicí. Celé odpoledne se ponese v duchu posvícenského veselí, při kterém bude k poslechu i k tanci hrát jazz skupina Palm Jam a Rošáda se širokým repertoárem od 60. let po současnost. Krásné odpoledne v rozkvetlé zahradě vám zpříjemní bohaté občerstvení v Čajovně U cesty, med z Veletova a mnoho dalších lákadel. Chybět pochopitelně nebude ani víno z Vinice Svaté Kláry. Součástí akce budou prodejní stánky s originálním sortimentem.
Kdy a kde: 12. srpna, Botanická zahrada hl. m. Prahy, region Praha

Máte zajímavý tip, kde byste se nenudili vy ani vaše vnoučata? Podělte se o něj s ostatními čtenáři v diskuzním fóru, na facebooku nebo přímo pod článkem.

Kam dál?
Gastrotoulky: Morava
Tichý zabiják miluje sůl
Saunování – odpočinek, relaxace, péče o zdraví i pokožku
Vyhořelé partnerství?
Rande ve tmě? Proč ne!
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.