velikost písma: A +/ A/ A -

Na bradavice se zaklínadlem?

Autor: Redakce ŽijemeNaplno.cz | komentářů: 0

Bradavice, nepříjemný zdravotní i kosmetický problém, mohou potkat každého z nás. Jejich příčinou je virová infekce, kterou se můžeme nakazit například ve veřejných prostorách bazénů, koupališť nebo v dětských kolektivech.


foto: iStock

O bradavicích i metodách jejich odstranění koluje mezi lidmi celá řada mýtů. Některé se mohou zdát úsměvné, nicméně mohou vést k rozšíření bradavic na další místa na těle a následnému prodloužení léčby.

Mýtus: Bradavice se musí vyříznout nebo vytrhnout.
Mechanické odstranění patří mezi časté metody, kterými se lidé zbavují nepříjemného kožního výrůstku. Kromě vyřezávání je také propichují, vytrhávají, podvazují nití a jinak s nimi neopatrně manipulují. „Bradavice se mohou při neopatrném zacházení rozšířit i na zdravou tkáň. Proto bych bez konzultace s kožním lékařem nedoporučoval mechanicky kožní výrůstek odstraňovat,“ vysvětluje MUDr. Petr Velčevský, dermatolog z Dermatovenerologické kliniky 1. LF a VFN v Praze. S větším počtem bradavic se prodlužuje i doba jejich léčby.

Mýtus: Každý výrůstek na těle je bradavice.
Bradavice mohou mít různý tvar, barvu a velikost. Lidé si je často pletou s jinými kožními projevy, např. mateřskými znaménky. Bradavice se nejčastěji objevují v obličeji, na rukou a nohou, ale mohou se na kůži vyskytnout i kdekoliv jinde. Méně často se tvoří na sliznicích, například v dutině ústní. Některé, například na nohou nebo u nehtového lůžka, mohou způsobovat bolest. „Pokud si nejste jistí, zda výrůstky na vašem těle nebo u dětí jsou skutečně bradavice, obraťte se na svého lékaře. Pokud byste omylem odstranili namísto bradavic například mateřské znaménko, můžete si přivodit zdravotní komplikace obvykle od podráždění kůže až po poleptání se vznikem nevzhledných jizev,“ říká MUDr. Petr Velčevský.

Čtěte také: Nožky v pohodě i v zimě

Mýtus: Bradavice mají jen staří lidé.
Někteří lidé věří, že bradavice jsou spojeny se stářím. Bradavicemi mohou však trpět všichni, od malých dětí až po seniory. „Příčinou tzv. „stařeckých“ bradavic nejsou viry. Pokud si je člověk například rozškrábne nebo utrhne, nehrozí jejich rozšíření na další místa. V případě, že se mu toto stane s „běžnou“ bradavicí virového původu, může se infekce přenést i na zdravou tkáň,“ vysvětluje MUDr. Petr Velčevský.

Mýtus: Bradavic se zbavíte, pokud je budete potírat bezbarvým lakem na nehty.
Potírání bradavic nejrůznějšími roztoky a tekutinami patří mezi často zmiňované metody léčby. Někteří lidé věří, že při odstranění bradavic jim pomůže bezbarvý lak na nehty, menstruační krev či krev některých mrtvých zvířat. „Používání jakýchkoliv tělesných či chemických tekutin, které nejsou určeny k léčbě bradavic, bych rozhodně nedoporučoval. Hrozí přenos dalších infekcí a virů na pokožku, kde mohou způsobit kožní problémy, jako jsou nejrůznější záněty, nevzhledné jizvy a také prodloužení léčby bradavic,“ informuje MUDr. Petr Velčevský.

Čtěte také: Dejte pigmentovým skvrnám vale

Mýtus: Bradavice je třeba zaklínat a léčit při úplňku.
Mezi často zmiňované mýty v boji s bradavicemi patří i zaklínání. Někteří lidé spoléhají také na vliv měsíce při léčbě nepříjemných kožních výrůstků. „Používání zaklínadel či využívání vlivu měsíce při léčbě bradavic patří k úsměvným metodám, se kterými se ve své ordinaci také setkávám. Na rozdíl od mechanického odstraňování sice nehrozí rozšíření infekce a zhoršení potíží, ale současně se jimi kožních výrůstků opravdu nezbavíte,“ říká MUDr. Petr Velčevský.

Jak předcházet bradavicím
Lidé se viry, které způsobují bradavice, nejčastěji nakazí ve veřejných prostorách, například na koupališti, u bazénu nebo ve společných sprchách a saunách. Proto se doporučuje nechodit bosí a nelehat si přímo na dlaždice, ale používat přezůvky a podložky. Ke vzniku bradavic může přispět i nadměrné pocení nohou. Proto je důležité si pravidelně dezinfikovat obuv a měnit ponožky. Pokud na svém těle člověk objeví bradavice, neměl by dlouho otálet s jejich léčbou a včas se obrátit na svého kožního lékaře. K odstranění je možné použít i volně prodejné léčivé přípravky obsahující kyselinu salicylovou a mléčnou. Ty by při správném použití neměly způsobovat bolest, puchýře ani omrzliny.

Máte svůj zaručený tip na léčbu bradavic? Napište nám do fóra nebo na facebook.

Kam dál?
Chcete si udržet mladou pleť? Neopalujte se!
Pusťte si teplo k tělu!
Masáž a její účinek při bolesti zad
Paradentóza: nebojte se promluvit!
Jak přistupovat ke kritice
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.