velikost písma: A +/ A/ A -

Nožky v pohodě i v zimě

Autor: Michaela Plachká | komentářů: 0

Chodidla jsou výjimečná část našeho těla a mnohdy si to ani neuvědomujeme. Dokud nás nesou a nebolí, nemáme otlaky ani puchýře, zdánlivě není důvod, proč se jimi zabývat. V zimě se nám snadno může stát, že úplně zapomeneme, v jakém jsou stavu. A na jaře můžeme být nemile překvapeny...

Mech, nebo plovoucí podlaha?
Nohy to s námi nemají zrovna jednoduché. Dříve lidé chodili po měkké zemi, po trávě, poli, prašných cestách. To pomáhalo přirozeně formovat jejich nohy a posilovat potřebné svaly. Dnes chodíme především po tvrdých podlahách, betonových chodnících nebo asfalových cestách. Tyto moderní tvrdé a ploché povrchy tlačí na naši nohu a zplošťují ji. Navíc boty jsou vyráběné na průměrný tvar nohy, který nemusí vyhovovat našim individuálním potřebám. Nohy pak nejsou schopné splnit svou funkci a náležitě rozložit váhu našeho těla. Otřesy při dopadu se přenášejí směrem vzhůru, a tak trpí klouby celého těla. Naše nohy každodenně sužují další faktory: pocení a vlhké teplo, uzavřená a neprodyšná obuv zejména v zimě, namáhavé pochůzky nebo sedavé zaměstnání. Výsledkem jsou plísně, křečové žíly, zanícená kůže, ztuhlost a nepříjemný odér. Zkrátka vyzout si boty na návštěvě může být pěkný trapas.

Aby nebolely
Na tom, jak moc se nám usazuje zrohovatělá kůže, se mimo jiné podílí postavení chodidla. Na chodidlech mají být dvě vysoce klenuté klenby – příčná a podélná. Jenže u stále většího počtu lidí by je tam lupou hledal – klenby jsou buď zborcené, nebo úplně ploché. To způsobuje nejen bolesti zad, ale také usazování staré kůže na místech, kde je svedena největší váha. Pokud tímto problémem trpíte, obraťte se na ta ortopedická pracoviště, která vám přímo na míru vytvarují speciální termoplastické vložky. Tyto vložky jsou určeny nejen pro ty, kteří chtějí napravovat problémy, ale slouží i jako opora pro zdravé nohy, které jsou namáhané moderním způsobem života, a pro sportovce. Vložky se tvarují postupně, aby si nohy pozvolna zvykaly na nové postavení. Tento proces nezřídka provázejí bolesti kloubů, ale stojí za to vydržet. U plochých nohou se svaly podél plosky postupně posílí, což sice novou klenbu nepostaví, ale výrazně se sníží bolestivost a přenos tlaku na palcový kloub.

Čtěte také: Revoluční podrážka na bolesti zad

Nožky jako víla
Na našich chodidlech se přirozeně vyskytují miliony bakterií, které své útočiště nacházejí ve zbytcích potu a odumřelé kůži. Vedlejším produktem jejich činnost je nepříjemný zápach. Pokud nosíte neprodyšnou obuv, což je v zimě obvyklé, vytváříte tím ideální potravu pro tyto potvůrky. Dalším důvodem zápachu je obvykle špatně léčená mykóza. Tyto problémy trápí především diabetiky a lidi se zhoršeným krevním oběhem, srdečními chorobami a starší lidi obecně.

Jak odstranit zrohovatělou kůži?
Nejdříve si připravte vodní lázeň a přidejte do ní speciální přípravek pro péči o nohy. Výhodné je použít prostředky, které obsahují vhodné antiseptické éterické oleje (levanduli, sibiřskou jedli, tea tree), výtažky z mořských řas, meduňky, hamamelisu a heřmánku. Poté použijte nástroje na odstranění přebytečné kůže a nohy ošetřete krémem. Pravidelná péče o nohy nás zbaví nejen kožních závad, pachu a bolesti nohou, ale zpravidla odstraní i pro ženy tolik typický pocit studených nohou. Je třeba si vybírat přípravky, které zároveň posilují a stimulují krevní oběh. Podpoří tak dostatečné prokrvení až do koncových částí těla.

Vyzkoušejte také domácí rady proti nadměrnému pocení nohou

Koupel z černého čaje: 2 sáčky černého čaje vyluhujeme 15 minut v půl litru vody a poté zředíme 2 litry vody. Do připravené lázně ponoříme chodila na 30 minut. Proceduru lze opakovat denně do vymizení potíží. Taninové kyseliny silného černého čaje ničí bakterie a uzavírají póry.

Octová lázeň: Do teplé vody přidáme šálek octa a několik kapek tymiánového oleje, který obsahuje antiseptickou sloučeninu ničící bakterie i zápach. Koupel provádíme jednou týdně po dobu 15 až 20 minut. Pozor – nevhodné pro osoby s porušenou kůží nebo poraněním na chodidlech!

Voňavá levandulová masáž: Před samotnou masáží si udělejte test snášenlivosti – malé místo předloktí potřete levandulovou esencí a vyčkejte pět minut. Pokud se neobjeví vyrážka, můžete bez obav začít. Do trochy slunečnicového oleje nakapejte tři kapky levandulového esenciálního oleje a intuitivně si promasírujte celá chodidla. Natáhněte si ponožky a ulehněte ke spánku. Další den nabídněte tuto masáž svému partnerovi – uvidíte, že bude mile překvapen.

Na zápach se stříbrem?
Pokud jste rozhodnutá bojovat s bakteriemi a nepříjemným zápachem sofistikovaněji, vyhledejte objevy moderní vědy. Máme pro vás tři tipy.

Nanoponožky se stříbrem: Stříbro má nejen estetickou funkci, jeho antimikrobiálních vlastností využívá mnoho vědních oborů. Nanoponožky jsou vyrobeny z bavlny s příměsí umělé pryže, která je upravena nanotechnologií. Dobře sají pot a přitom ničí bakterie a slouží jako prevence vůči ostatním kožním neduhům. Podle výrobců také urychují hojení ran a předcházení omrzlinám. (Ionty stříbra se však podle některých informací praním uvolňují a mohou nepříznivě ovlivnit životní prostředí.)

Vložky do bot s aktivním uhlíkem: Tyto stélky jsou vyrobeny ze šlehaného latexu s přídavkem aktivního uhlíku. Zastřihují se podle velikosti boty. Velmi dobře mají pohlcovat pach a pot. Jsou měkké a tím i příjemné na došlap.

Síťované sáčky do bot, plněné zeolitem: Jiný druh vložek do bot obsahuje zeolit, což je přírodní materiál sopečného původu, který absorbuje a zadržuje pach a vlhkost. Sáčky se mohou používat opakovaně. Mezi použitím se nechávají 6 hodin vyvětrat a případně vyschnout na slunci.

Věnujete svým chodidlům pravidelnou péči? Prozraďte nám své osvědčené tipy. Pište do fóra nebo na facebook.

Zdroj: 1 000 rad domácího lékaře, Rieder's digest

Kam dál?
Pusťte si teplo k tělu!
Ty tam jsou „Popelčiny nožky“
Aby domácí práce nebolely
Zbavte páteř bolesti 1. díl
I při vaření myslete na své tělo
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.