velikost písma: A +/ A/ A -

Tekuté zlato ze Středomoří

Autor: Michaela Plachká | komentářů: 0

Olivový olej je právem nazýván honosnými jmény. Dokáže udělat pomyšlení nejen našim chuťovým buňkám, ale i blahodárně působit na náš organizmus zevnitř i zvnějšku. Olivových olejů je však celá řada, vybírejte si jen ty nejkvalitnější!


foto: iStock

Dar bohů
Původ olivovníku není o nic menší než božský. Darem ho dala lidem bohyně Pallas Athéna, která vedla spor s Poseidonem, kdo bude patronem nového města. Moudrý nápad bohyně dal lidem obživu a olej, který uklidní a vyléčí tělo i duši. Alespoň tak to vidí řecká mytologie. Pravda je, že se olivovník evropský začal pěstovat před 6 tisíci lety na Blízkém východě a zmínky o něm nacházíme už ve spisech starých Řeků a Římanů. Olivovník má význam užitkový i symbolický – olympijské zlato patří vítězům a stejně tak i olivové ratolesti.

Dnes je doma zejména ve středomořských státech, Řecku, Itálii a Španělsku. Setkáme se však i s olivami z Turecka, Portugalska či severní Afriky. Olivovník je velmi odolný strom. Dokáže vzdorovat prudkému slunečnímu žáru, velkému suchu, ale nesnáší mráz. Olivy začínají dozrávat na stromech starých 10 až 15 let. Barva oliv nesouvisí ani tak s odrůdou, jako se stupněm zralosti. Zpočátku zelené olivy postupně tmavnou a nejzralejší plody jsou pak černé.

Čtěte také: Nejezte místo benzínu naftu!

Rychlé olivobraní
Sběr oliv je atraktivní událost jak pro domácí pěstitele, tak pro mnohé turisty. V Řecku dodnes dostávají státní zaměstnanci po dobu sklizně volno. Jednotlivé druhy mají různou dobu zrání a rozptyl může být až jeden měsíc. Právě doba sklizně má na kvalitu budoucího oleje zásadní vliv. Olivovník kvete na jaře a jeho plody dozrávají až do začátku zimy. Olivy obsahují největší množství oleje krátce před uzráním. Nejšetrnější je tradiční způsob ručního sběru pomocí dlouhých ohebných tyčí. Sražené olivy padají na plachty rozložené pod stromy. Po očištění putuje sklizeň do mlýna. Pro získání prvotřídního oleje se musí olivy zpracovat do 24 hodin. Barvu, chuť a vůni oleje ovlivňují nejen různé odrůdy, ale také lokalita, klima, doba sklizně a způsob zpracování.

Který je ten nej...
Na výrobu 1 litru olivového oleje se spotřebuje 5 až 6 kilogramů oliv. Používá se buď tradiční metoda lisování, nebo modernější odstřeďování. Při určování kvality oleje jsou rozhodující dva faktory – chemický (kyselost, stupeň oxidace) a organoleptický (vůně a chuť). Barva není vůbec zásadní. Jak se pozná dobrý olej podle degustátorů? Je vyvážený s plnou hladkou chutí, která se v ústech dále rozvíjí.

Druhy olivového oleje mají svá přesná dělení. Vyznáte se v nich?
Panenské olivové oleje se získávají způsobem a při teplotě, které neovlivní jejich blahodárné vlastnosti. Není při nich použita žádná chemie. Kyselost extra panenského olivového oleje nesmí překročit 0,8°, u panenského olivového oleje je hranice kyselosti posunuta na 2°. Panenské olivové oleje jsou vhodné především pro studenou kuchyni. Dále existuje také rafinovaný olivový olej a olivový olej z pokrutin, u kterých se dalším zpracováním odstraňují závady na chuti a vůni. Ty jsou pak vhodné pouze na pečení a smažení.

TIP do kuchyně
Mnohé studie dokázaly, že olivový olej snižuje hladinu cholesterolu. Při dvou lžičkách oleje denně se výsledky dostavily již po týdnu. Používejte olivový olej například do česnekového chleba, salátových zálivek, při smažení a místo margarínu.

TIP pro zdraví
Olivový olej je výborným pomocníkem při řadě kosmetických neduhů. Vyzkoušejte ho, pokud vás trápí popraskané rty, suchá kůže či vlasy, pomůže také při ošetřování mozolů, kuřích ok i plísňových onemocnění nohou. S radostí jej můžete také využít pro masáž celého těla. Olivový olej totiž změkčuje ztvrdlou a suchou kůži a napomáhá vstřebávání účinných látek.

Používáte olivový olej také pro kosmetické účely? Napište nám své oblíbené recepty s olivovým olejem do diskuzního fóra nebo na facebook.

Kam dál?
Už jste vyzkoušeli solnou jeskyni?
Rande ve tmě? Proč ne!
Gastrotoulky: Morava
Předdůchody pro všechny?
Tichý zabiják miluje sůl
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.