velikost písma: A +/ A/ A -

Artroskopie mě vrátila do života

Autor: Redakce ŽijemeNaplno.cz | komentářů: 0

Paní Věra ráda lyžuje. Lyžování se jí ale stalo osudným, když při něm před třemi lety urpěla úraz kolene. Od té doby šel její aktivní život od desíti k pěti. Bolesti a omezení jí ztrpčovaly každodenní život. Artroskopický zákrok pro ni znamenal novou šanci.


Foto: iStock

Jaké zdravotní problémy vás přivedly za panem doktorem Uhrem?
Byl to problém s kolenem. Nemohla jsem provozovat sportovní aktivity tak, jak jsem byla zvyklá, a po nějaké době mi bolesti kolena začaly vadit i v běžném životě.

To muselo být velmi nepříjemné. Jak dlouho jste těmito problémy trpěla?
Problémy mi začaly asi před 2,5 lety po úrazu na lyžích a bohužel po špatné diagnóze nejmenovaného pana doktora jsem celou tu dobu spíše přežívala, než abych žila život, jaký jsem si představovala. Postupně se můj stav zhoršoval, a tak jsem si řekla dost, musíš s tím něco dělat. Rozhodla jsem se navštívit pana doktora Uhra a nesmířit se s ortelem „zvykněte si“.

A diagnóza zněla?
Přetržený křížový vaz a prasklý meniskus. Takže mě čekala plastika křížového vazu a oprava menisku.

V čem vás tento zdravotní problém limitoval? Bolelo vás „jen“ koleno, nebo jste měla i jiné obtíže?
Byla jsem limitována především ve sportu. Musela jsem přestat hrát squash a ostatní sportovní aktivity dělat jen omezeně. Dávala jsem si na všechno mnohem větší pozor, více jsem se o sebe bála a musela jsem začít nosit ortézu.

Odkud jste se dozvěděla o artroskopické metodě?
Je to metoda, kterou jsem znala od přátel, kteří ji už podstoupili. Samozřejmě nejvíce informací jsem následně získala od pana doktora Uhra.

Čtěte také: Artroskopie – mini zásah s maxi výsledkem

Byla jste hned po první návštěvě u pana doktora rozhodnuta, že operaci podstoupíte, nebo jste si vzala čas na rozmýšlenou?
Byla jsem rozhodnutá okamžitě (smích…). Představa, že už si nikdy nebudu moci kleknout, dřepnout a neustále budu muset myslet na to, že se o to koleno nemůžu více „opřít“, byla pro mě naprosto nepřijatelná.

Můžete nám z pohledu pacientky prozradit, jak operace probíhala a kolik hodin jste strávila na sále?
Vím pouze z informací od pana doktora, že jsem byla na sále asi dvě hodiny. Jediné, co si pamatuji, je asi 20 minut před samotnou operací, a to příjemný a vtipný kolektiv. :-)

Zákrok jste podstoupila v celkové narkóze?
Ano, nechtěla jsem nic vědět, slyšet ani cítit, takže nabízená možnost lokální narkózy pro mě nepřipadala v úvahu.

Bylo to bolestivé?
Musím říct, že jsem se bála, co bude poté, ale byla jsem mile překvapena, že jsem cítila jen drobnou bolest. Výrazně bolestivější byl samozřejmě jakýkoliv pohyb nohou nebo obyčejné stání, ale nebylo to nic strašného. Ještě odpoledne po operaci jsem mohla na malou chodbovou procházku. Bylo to opravdu nečekané a měla jsem z toho velikou radost.

Čtěte také: Artróza postihuje více ženy

Jak dlouho trvala následná rekonvalescence?
Celková rekonvalescence trvala čtyři měsíce. Šest týdnů jsem měla 24 hodin denně ortézu a nesměla jsem na operovanou nohu stoupat. Jediné, co jsem musela, bylo domácí cvičení. Asi po třech týdnech jsem začala chodit na rehabilitace, kde mi koleno postupně rozhýbávali, a cvičila jsem ochablé svalstvo. Po šesti týdnech od operace jsem sundala ortézu a začala chodit bez ní. A po osmi měsících od operace jsem už zase stála na lyžích.

A měla jste nějaké pooperační komplikace?
Neměla jsem vůbec žádné potíže.

To zní skoro až neuvěřitelně. Jak je to dlouho, co jste operaci podstoupila? Byla operace z vašeho pohledu úspěšná?
Je to rok a čtvrt. Vzhledem k tomu, že od té doby nemám žádné potíže a už zase můžu dělat cokoliv, byla z mého pohledu operace úspěšná.

Musíte se řídit nějakými trvalými omezeními?
Možná ano, ale nepociťuji žádná omezení. Žiju si svůj aktivní sportovní život a nemám žádné zdravotní problémy. Jsem opravdu moc ráda, že jsem zákrok podstoupila.

Co byste doporučila lidem, kteří mají podobné zdravotní obtíže jako vy, ale mají strach na zákrok jít?
Rozhodně se nebát a jít k odborníkovi co nejdřív to jde. Čím dříve, tím je operace jednodušší a rekonvalescence snazší a rychlejší.

Jak léčíte bolest kloubů? Svěřte se v naše diskuzním fóru nebo na facebooku!

Kam dál?
Plavání je sport pro každého
Vnitřní mír pomocí jógy
Znáte rozdíl mezi prebiotiky a probiotiky?
Radka: „Orlí nos už mi asi zůstane“
Nestyďte se přijít s inkontinencí
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.