velikost písma: A +/ A/ A -

Penze se v průměru zvýší jen o 174 korun

Autor: Andrea Cerqueirová | komentářů: 0

Sedmdesátiletý Karel má penzi kolem deseti tisíc korun, což je český průměr, v příštím roce mu bude zvýšena o necelých 180 korun. Na životních nákladech ale zaplatí minimálně o čtyři stovky více. Vyžije?


Foto: iStock

Karel na tom bude, navzdory valorizaci, od ledna hůř než nyní. Navzdory tomu, a to i přesto, že starobní důchody budou od ledna 2012 zvýšeny v průměru o 174 korun měsíčně. Počítá s tím návrh Ministerstva práce a sociálních věcí. Letos v létě přitom ministr Jaromír Drábek (TOP 09) uváděl, že penze budou v příštím roce valorizovány zvýšením základní výměry o padesát korun a procentní výměry o 2,5 procenta – to by bylo v průměru o 259 korun za měsíc.

Takovéto navýšení penzí označil za nedostatečné předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. „Na základě dopadů vládních reforem se totiž v příštím roce zvýší výdaje penzistů asi o 400 korun měsíčně,“ uvedl. Nízké navýšení penzí vadí také kupříkladu Radě seniorů ČR, která kvůli tomu dokonce zvažuje podání žaloby. Senioři totiž podle předsedy rady Zdeňka Pernese dostanou přidáno méně, než na co mají ze zákona nárok.

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje kvůli zvýšeným nákladům v příštím roce navýšit i životní a existenční minimum. Životní minimum by mělo od ledna vzrůst z  3 126 na 3 410 korun, tedy o 284 korun, existenční z  2 020 na 2 200 korun, tedy o 180 korun. To se týká i některých starších lidí. Ani tyto částky však nevyváží zvýšení životních nákladů.

Čtěte také: Jak se zabezpečit na důchod 1. díl

Obstrukce i kvůli důchodům
Předseda ČSSD hovořil v souvislosti s nedostatečnou valorizací důchodů i o obstrukcích opozice ve sněmovně. Sociální demokracie chce dlouhými projevy ve sněmovně upozornit na sociální dopady některých vládních reforem. Jednání – jak si odhlasovali vládní poslanci – probíhá i po nocích. Obstrukce jsou podle Sobotky reakcí kupříkladu na navrhované postupné zvýšení dolní sazby DPH nejprve na 14 a od roku 2013 na 17,5 procenta. Zvýšení DPH má podle vlády financovat důchodovou reformu.

„U důchodové reformy nám vadí především druhý pilíř, na základě kterého bude převedena část finančních prostředků ze státního pilíře do soukromých fondů. Jsme pro jeho úplného stažení, ale spokojili bychom se i s vhodným politickým kompromisem, aby jeho zavedení bylo odloženo na rok 2015,“ řekl Sobotka. S tím, že v roce 2014 by voliči ve volbách do sněmovny volbou konkrétních stran rozhodli, zda druhý pilíř, který je v reformě nastaven jako dobrovolný, vůbec chtějí.

Čtěte také: I po valorizaci přijdou penzisté o peníze

Kdy bude druhý pilíř?
„V případě, že by voliči dali přednost stranám, které chtějí zachování druhého pilíře, konstituoval by se v době, kdy už situace na ekonomických trzích bude, doufejme, lepší než dnes,“ řekl Sobotka. V příštím roce může totiž podle něj dojít k poklesu reálných příjmů. „V neklidné ekonomické situaci, plné turbulencí na finančních trzích, je obrovským hazardem spouštět druhý pilíř,“ dodal.

Podle důchodové reformy má být druhý pilíř spuštěn v roce 2013, ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) je ochoten posunout jej na rok 2014, o roku 2015 ale vládní koalice neuvažuje. Leden 2014, tedy termín před parlamentními volbami, považuje šéf ČSSD za nedostatečný. Pokud by ale koalice přistoupila na rok 2015, sociální demokracie by podle jeho slov ustoupila od obstrukcí v Poslanecké sněmovně a vrátila by se ke standardnímu projednávání zákonů vrácených Senátem.

Jak se připravujete na důchod? Poraďte ostatním čtenářům v diskuzním fóru nebo na facebooku.

Kam dál?
Strašák jménem rating
Firmy by mohly zohlednit i péči o staré rodiče
Jak se zabezpečit na důchod 4. díl
Jak nenaletět při reklamaci
Gastrotoulky: Čechy
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.