velikost písma: A +/ A/ A -

Lidé se bojí soukromých fondů, ministerstvo chystá kampaň

Autor: Andrea Cerqueirová | komentářů: 0

Zatímco ministr financí Miroslav Kalousek předpokládá, že spoření v soukromých fondech v rámci 2. pilíře důchodové reformy využije asi polovina dospělého obyvatelstva, z exkluzivního průzkumu vyplývá, že 3/4 Čechů ve věku od 15 do 59 let se obávají, že kvůli reformě mohou o naspořené peníze přijít.


Foto: iStock

Průzkum agentury STEM/MARK vypracovaný pro společnost Fincentrum byl prezentován na 121. Žofínském fóru, věnovaném reformním krokům vlády a jejich dopadům na veřejné finance a státní rozpočet pro rok 2012. Do druhého pilíře důchodového systému plánuje podle průzkumu vstoupit 27 % obyvatel České republiky, přičemž 76 % se naopak obává, že kvůli reformě mohou o naspořené peníze přijít. Pouhé 1 % respondentů věří, že se díky důchodové reformě bude mít v penzi lépe. Pocit nedostatečné informovanosti má podle průzkumu 62 % těchto respondentů.

Co průzkum odhalil dále? Výhody spoření ve druhém pilíři vidí dotázaní nejčastěji v tom, že je výhodné (22 % dotázaných), že je to cesta, jak se zajistit na stáří (17 %) a že nabízí možnost naspořené prostředky dědit (14 %). Lidé, kteří do druhého pilíře vstoupit neplánují, tomuto způsobu zajištění na stáří nedůvěřují (29 % respondentů), mají pocit, že jejich věk je příliš vysoký (11 %) nebo je podle nich příliš rizikové, nemají pro spoření dostatečný příjem nebo prostě nemají zájem spořit (shodně 6 % respondentů).

Čtěte také: I po valorizaci přijdou penzisté o peníze

Dále z výzkumu vyplývají tyto údaje: 51 % osob si myslí, že v souvislosti s reformou bude muset více spořit na své stáří, 39 % osob má s reformou spojenu informaci, že půjdou do důchodu ve vyšším věku, 27 % osob zastává názor, že bez její realizace se dostane ČR do problémů s financováním důchodů,15 % osob v souvislosti s reformou napadne, že půjde do důchodu v 70 letech. Průzkum byl uskutečněn na přelomu září a října, dotázáno bylo 740 lidí.

Přesvědčí lidi kampaň?
„Připravované změny důchodového systému jsou jednou z nejdůležitějších reforem, která se dotkne všech obyvatel České republiky. Je však také velkou výzvou pro finanční instituce, neboť soudě podle dosavadních výsledků výzkumů o postojích veřejnosti většina obyvatel naší země význam této reformy a zabezpečení na stáří podceňuje. Nezastupitelná je proto role kvalitních finančních poradců, kteří dokážou vysvětlit rizika a přínosy penzijní reformy a rozptýlit jejich obavy,“ hodnotí výsledky průzkumu předseda představenstva a generální ředitel společnosti Fincentrum Petr Stuchlík.

Čtěte také: Odkud se vzaly peníze?

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce nechuť lidí investovat do privátních peněžních ústavů zvrátit, a tak prostřednictvím společnosti Media Factory Czech Republic chystá kampaň ve prospěch druhého pilíře. Kampaň vyjde asi na 1,3 milionu korun, přičemž peníze budou použity z Evropského sociálního fondu. Opoziční politici či odboráři jsou naopak přesvědčeni, že druhý pilíř výši důchodů v budoucnu nepomůže.

Plánujete vstoupit do druhého pilíře důchodové reformy? Diskutujte s ostatními čtenáři v diskuzním fóru nebo na facebooku.

Kam dál?
Jaké změny chystá sociální reforma pro lidi s postižením?
Strašák jménem rating¨
Chci zřídit masturbační domov důchodců
Firmy by mohly zohlednit i péči o staré rodiče
Jak se zabezpečit na důchod 4. díl
Jak nenaletět při reklamaci
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.