velikost písma: A +/ A/ A -

Chci zřídit masturbační domov důchodců

Autor: Michaela Plachká | komentářů: 0

TÉMA TÝDNE – LÁSKA: Julie Poupětová má nezvyklé povolání – vyučuje sex. Jaké to je být sexuální koučkou a kdo její kurzy vyhledává?


Foto: iStock

Jaké kurzy pořádáte?
Jako sex kouč se věnuji nejen osobnímu a párovému koučování nejrůznějších intimních témat mých klientů, ale pořádám i otevřené kurzy pro veřejnost. Postupně tady buduji smysluplný systém sexuálního vzdělávání, který pomáhá lidem objevovat sebe sama v partnerství i intimním životě. Úplně první byl kurz Orgasmická žena. Na něm se ženy dovídaly nové a důležité věci o anatomii svého potěšení a orgasmu. Postupně přibyly další kurzy, jako je G-bod, kurz pro muže Jak rozeznít ženu a kurz pro páry O rituálu spojení. Naším nejúspěšnějším kurzem je Umění potěšit muže a nově měl premiéru kurz erotické komunikace, který se specializuje na rozvoj toho, co ve většině vztahů chybí či pokulhává – povídání si o sexu.

Vyhledávají vaše kurzy také lidé starší padesáti let?
Ano, rozhodně. Na svých ženských kurzech vnímám dvě hlavní věkové skupiny žen, první je kolem třiceti a ta druhá právě kolem padesáti let. Některé ženy teprve po padesátce začnou objevovat svoje opravdové ženství a také svou přirozenou sexualitu. Řekla bych, že tyto ženy již splnily své povinnosti v rámci společenských konvencí (děti, rodina, kariéra) a najednou se mohou svobodně nadechnout a začít se věnovat také trochu sobě. Vždycky obdivuji odvahu, s jakou se vydávají prozkoumávat některá, do té doby tabuizovaná, témata své sexuality, jako je například masturbace, G-bod, používání pomůcek, experimentování v erotice nebo třeba sex s mladším mužem. Často bývají ženy kolem padesátky, díky svému nadhledu, schopné se i uvolněněji věnovat svému tělu a překonávat bariéry studu, třeba na našich masturbačních workshopech.

V čem je zralý sex jiný?
Pro muže je sex po padesátce charakteristický především (pochopitelně ne u všech mužů) zvyšujícími se problémy s erekcí a u žen spíše osvobozením se od konvencí a ochotou objevovat něco nového. Řekla bych, že pro obě pohlaví je v tomto období důležité začít vnímat i svou ženskou jinovou femininní část sebe sama a věnovat se rozvoji jemnějších a něžnějších technik, ať už ve stimulaci navzájem či při učení se sebepotěšení.

Čtěte také: Hledat lásku přes seznamku je dlouhodobý trend

S čím nejvíce bojují vaši klienti? Jsou to předsudky?
První věc, se kterou každý můj klient bojuje, je zjištění, že v oblasti sexuality jsou naše znalosti a dovednost velmi často na úrovni znalostí v mateřské školce, a někdy ani to ne. I když se o sexu často tvrdí, že TO umí každý, pravdou je, že valná většina z nás se vůbec nezačala učit tomu, co nám nabízí možnosti lidské sexuality a co nás odlišuje od jiných živočišných druhů. Dalšími aspekty, které si neseme z dětství, jsou často vina, stud, strach a nahlížení sexuality pouze mužským jangovým pohledem. To nám vymezuje velmi malý prostor pro experimentování a učení se novému. Většina z nás se proto sexuálně rozvíjí pouze v prvních několika málo letech vztahů, a pak dost často přichází v oblasti intimity a vzrušení dlouhá léta stagnace.

Účastní se spíše jednotlivci nebo páry?
Individuálních sezení se účastní spíše jednotlivci, kurzy navštěvují podle typu kurzu lidé různě. Nepravidelně vypisuji kurz o G-bodu i pro páry, a tam je návštěvnost partnerských dvojic hojná. Většina kurzů je potom pro jedno pohlaví.

Čtěte také: Když žena balí muže

Jak jim mohou vaše semináře pomoci?
Kromě znalostí o anatomii, které jsou pro pochopení přirozené sexuality nezbytné, mohou mé kurzy pomoci lidem i v oblasti rozvoje nových dovedností, zkvalitnění dlouhodobých vztahů, osvobození se od vlastních předsudků a studu, objevování dalších možností při prožívání své erotické energie a také mohou pomoci při řešení nejrůznějších zdravotních aspektů, ať se sexualitou souvisí, či třeba zdánlivě vůbec ne. Jeden z mých kurzů, Vědomé ženství, se pohybuje více ve spirituální rovině, a tam se dostáváme i k technikám řízené vizualizace, které mohou odblokovat různá životní traumata.

Jak jste se k tomuto povolání dostala?
Myšlenka, že bych mohla koučovat sex, přišla velmi záhy, už v období příprav na první koučovací certifikát, tehdy pod vedením Marylin Atkinson, ředitelky kanadské Erickson College. Až poté jsem se začala zajímat, zda je moje představa vůbec reálná, zda se tomuto druhu koučování někdo vůbec věnuje ve světě a kde by se to dalo případně studovat. Myslím, že jsem měla k této práci unikátní předpoklady v mnoha rovinách, ale až definování této profese mi dovolilo vnímat moje životní cesty do té doby zdánlivě chaotické jako smysluplnou pouť, během které jsem dostala všechny potřebné lekce pro přípravu na tohle povolání. V angličtině existuje výraz „Calling“ = povolání ve smyslu být k něčemu povolán. Tak to vnímám já, už to není zaměstnání nebo práce, ale spíše povolání, které je součástí vyšší cesty.

Jaké jsou vaše cíle, kam směřujete?
Vždy jsem byla hodně veliký vizionář a většina mých, často i zpočátku šílených, vizí se naplnila. V tuto chvíli vytvářím systém sexuálního vzdělávání, píšu knihu o ženském vzrušení, v blízké budoucnosti se chystáme natáčet výuková DVD a stále mám před sebou ještě několik let studia při zaměstnání. Mou nejšílenější vizí zatím je představa „Masturbačního domova důchodců“, kde bude tato forma sexuálního vyjádření bez ohledu na věk, přijímána a oslavována, a kde si senioři budou moci užívat potěšení a rozvíjet ho i v pokročilejším věku. V současné době na mnoha takových místech ošetřující personál často postrádá respekt a úctu k sexualitě u starších lidí. Myslím, že by takový hodně kontroverzní projekt mohl pomoci šířit osvětu a někdy i dodržování základních lidských práv právě v institucích péče o seniory.


Julie „Gaia“ Poupětová (nar. 1977)
• První certifikovaný kouč na území ČR a SR.
• V oblasti osobního rozvoje a vzdělávání sexuality působí už od roku 2007.
• Autorka a lektorka úspěšných kurzů o sexualitě pro ženy, muže i páry.
• Jako jedna z mála se věnuje se i oblasti tělesného koučování a rozvoje masturbačních dovedností žen prostřednictvím workshopů Sebemilování po vzoru slavné americké sex koučky Betty Dodson.
• Již přes rok vysílá svůj pořad nyní pod názvem Sexy život každý všední den na rádiu Frekvence 1.
• Studuje po vedením renomované sex koučky Patti Britton speciální program na SexCoachU.

Šla byste na kurz masturbace? Napište o svých pocitech na naše diskuzní fórum nebo na facebook.

Kam dál?
Femme fatale: věčný fenomén osudové ženy
Můj muž je Vietnamec
Než ho zničil sex, ovládal světové dění
Potřebujeme velkého bratra?
Nevěrník z Edenu
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.

Dočtěte se více

Příbuzná témata: Rozhovor, Téma týdne