velikost písma: A +/ A/ A -

Kam s vnoučaty?

Autor: Táňa Pikartová | komentářů: 0

5. 10. – 19. 10. 2011 V říjnové pozvánce nabízíme unikáty z výstavních síní. Na vlastní oči můžete obdivovat aerosaně Tatra V 855, čočkostroj nebo Kaplanovu turbínu. Kde? Dozvíte se… Pro malé i velké lyžaře máme dobrou zprávu – sjezdovky v alpském údolí Stubai už jsou otevřené!Vynálezci a vynálezy v Národním muzeu v Praze
Nová budova pražského Národního muzea má pro vás a vaše vnoučata skutečný unikát – aerosně Tatra V 855. Už jejich instalace byla výjimečná. Vzhledem k tomu, že aerosaně jsou jedním z největších exponátů výstavy Vynálezci a vynálezy, bylo třeba pro jejich umístění vysklít část fasády budovy. Povedlo se a aerosaně bezpečně dosedly na své místo. Aerosaně jsou ve střední Evropě ojedinělým zjevem, v severských zemích s drsnějšími klimatickými podmínkami bývaly běžnější. Používaly se k zajištění dopravy pošty, lékařské služby nebo ke kontrole a ochraně hranic. A další lahůdky? Čočkostroj, kinesiskop nebo Kaplanova turbína. K vidění jsou tu slavné i bizardní objevy českých vědců a koumáků, kteří tvořili v období od 17. do 20. století. V rámci hry Cesta za Nobelovkou se vaše vnoučata mohou seznámit se skutečnými životními příběhy našich vědců a současně si mohou vyzkoušet, jak by samy uspěly na poli vědy. Pro menší návštěvníky je připraven dětský ateliér.
www.nm.czČtěte také: Medvědí král v zemi nikoho

Interaktivní výstava v Poděbradech
Patří vaše vnoučata k dětem, které rády tvoří? Pak vás zvu do bývalého špitálu Kunhuta, v těsném sousedství Polabského muzea v Poděbradech. Výstava má výmluvný název Tradiční lidová řemesla. Děti se zde dozvědí, jak pracovali dráteníci, uvidí, jak se pečou a zdobí perníky nebo zpracovává ovčí rouno. Vzhledem k tomu, že výstava je interaktivní, mohou si samy zkusit něco vyrobit, třeba zadrátovat hrnec. Poděbradská výstava je výjimečná také tím, že se bude pozvolna měnit s ročním obdobím. Bude přecházet z babího léta k posvícení, později od dušiček k adventu, až do konce roku. S vnoučaty ji tedy můžete navštívit několikrát.
www.polabskemuzeum.cz

Čtěte také: Vyrobte si originální koše a bedýnky na ovoce a zeleninu

Údolí Stubai skýtá zábavu i pro děti
Zimní ráj otevřen! Alpské údolí Stubai je známé svou pestrou nabídkou, sníh je tu téměř zaručený, stejně jako vstřícnost vůči rodinám s dětmi. Prestižní lyžařská příručka ADAC Skiguide vyznamenala tyrolské středisko už podruhé oceněním Nejvhodnější lyžařské středisko pro rodiny v Alpách. Vás i vaše vnoučata je připraven přivítat lyžařský kemp BIG Family Ski na stubaiském ledovci, což je největší ledovcová lyžařská oblast v Rakousku. V Ronnyho dětském světě v lyžařské oblasti Schlick 2000 se mohou děti zábavnou formou od instruktorů naučit, jak správně zacházet s lyžemi, jak se bezpečně pohybovat na svazích. Děti mladší 10 let jezdí v doprovodu platícího rodiče na všech horských dráhách regionu Stubai zdarma.
www.austria.info/cz

Zdroje fotografií:
Národní muzeum Praha, Rakousko - info


Máte tip na zajímavý výlet, kde jste se nenudili vy ani vaše vnoučata? Podělte se o něj s ostatními čtenáři v diskuzním fóru, na facebooku nebo přímo pod článkem.

Kam dál?
Vodní hladina – zrcadlo iluzí i poznání
Zaplatí zdanění hazardu církevní restituce?
Vozatajství: v zápřahu koňské energie
Femme fatale: věčný fenomén osudové ženy
Omládněte se třemi atomy kyslíku
 
 

Diskuze

Možnost přidání příspěvku k článku mají jen registrovaní uživatelé. Registrovat se můžete ZDE. Pokud jste již registrovaný(á) uživatel(ka), nezapomeňte se prosím přihlásit.

Dočtěte se více

Příbuzná témata: Kam s vnoučaty?